World of Tanks Greece
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Τύποι βλημάτων

4 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

Τύποι βλημάτων Empty Τύποι βλημάτων

Δημοσίευση από djivo Τρι Φεβ 21, 2012 4:44 am

Γεια σας και από εμένα! Είμαι ο Κώστας.
Ανακάλυψα το παιχνιδάκι πρόσφατα όπως και το forum. Παίζω με το ψευδώνυμο djivo12345.

Βρε παιδιά με βασανίζει κάτι τόσες μέρες, οι βόμβες με την πορτοκαλί λωρίδα (High exposion) που και πως χρησιμοποιούνται???
Όσες φορές και να τις δοκίμασα δεν κάνουν τίποτα. (νεοπας Embarassed )


Έχει επεξεργασθεί από τον/την sisifos στις Τρι Φεβ 21, 2012 11:31 am, 1 φορά (Λόγος της επεξεργασίας : Έγινε split και μεταφορά στην σωστή ενότητα)
djivo
djivo

Αριθμός μηνυμάτων : 7
Ηλικία : 42

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τύποι βλημάτων Empty Τυποι πυρομαχικών

Δημοσίευση από trexas Τρι Φεβ 21, 2012 8:05 am

Κώστα καλώς όρισες στην παρέα μας κ καλώς ήρθες στην Ελληνική κοινότητα του WoT.

Στα άρματα απ'ότι είδες συνήθως έχεις 3 τύπους πυρομαχικών.
AP (διάτρησης) οπότε για να κάνεις ζημιά πρέπει να τρυπήσεις τον αντίπαλο,
APCR (αυξημένης διάτρησης γι'αυτό τα πληρώνεις με gold) όπως κ τα AP,
HE (εκρηκτικά) με αυτά κάνεις λιγότερη ζημιά, αλλά δεν χρειάζεται να τρυπήσεις το αντίπαλο άρμα, ΟΜΩΣ έχεις αυξημένες πιθανότητες να σκοτώσεις κάποιο από τα μέλη του πληρώματος ή να κάνεις ζημιά σε κάποιο εξάρτημα του αντίπαλου.
Συνήθως τα χρησιμοποιούμε ενάντια σε μεγαλύτερα άρματα που δεν μπορούμε να τα τρυπήσει το πυροβόλο/βλήμα μας.
trexas
trexas

Αριθμός μηνυμάτων : 337

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τύποι βλημάτων Empty Απ: Τύποι βλημάτων

Δημοσίευση από Astronautis Τρι Φεβ 21, 2012 11:12 am

Καλώς ήρθες Κώστα. Very Happy
Αν δε σου είναι κόπος γράψε την ερώτηση σου για τα HE σε ένα νέο θέμα στο Τακτικές - Tips ώστε να μπορούν να το δούν και άλλοι που έχουν την ίδια απορία με εσένα.
Εδώ μέσα, νομίζω θα χαθεί με το καιρό, καθώς δεν είναι το κατάλληλο section για ερωτό-απαντήσεις τέτοιου τύπου και θα πάνε χαμένες οι όποιες απαντήσεις.

Φιλικά πάντα! jocolor
Astronautis
Astronautis

Αριθμός μηνυμάτων : 433

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τύποι βλημάτων Empty Απ: Τύποι βλημάτων

Δημοσίευση από Founder Τρι Φεβ 21, 2012 11:32 am

Καλώς ήρθες Κώστα!

Astronautis έγραψε:Καλώς ήρθες Κώστα. Very Happy
Αν δε σου είναι κόπος γράψε την ερώτηση σου για τα HE σε ένα νέο θέμα στο Τακτικές - Tips ώστε να μπορούν να το δούν και άλλοι που έχουν την ίδια απορία με εσένα.
Εδώ μέσα, νομίζω θα χαθεί με το καιρό, καθώς δεν είναι το κατάλληλο section για ερωτό-απαντήσεις τέτοιου τύπου και θα πάνε χαμένες οι όποιες απαντήσεις.

Φιλικά πάντα! jocolor

Τακτοποιήθηκε Smile
Founder
Founder
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 786
Ηλικία : 78

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τύποι βλημάτων Empty Απ: Τύποι βλημάτων

Δημοσίευση από djivo Τρι Φεβ 21, 2012 12:13 pm

Καλώς σας βρήκα παιδιά, και ευχαριστώ για την απάντηση!
Καλά παιχνίδια να έχουμε!
djivo
djivo

Αριθμός μηνυμάτων : 7
Ηλικία : 42

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τύποι βλημάτων Empty Απ: Τύποι βλημάτων

Δημοσίευση από Astronautis Τρι Φεβ 21, 2012 12:57 pm

@sisifos : Ευχαριστούμε κύριε Moderator! ^.^

@djivo
Να συμπληρώσω εγώ στα λεγόμενα του Στράτου(trexas) πως τα HE βλήματα είναι εξαιρετικά χρήσιμα σε 3 ειδικές περιπτώσεις, (κατά την αποψή μου πάντα).

1ον. Όταν θέλουμε να σταματήσουμε τους αντιπάλους μας απο την κατάληψη(capture*) της βάσης-σημαίας μας.
Ο λόγος είναι πως με τα AP βλήματα υπάρχει μεγαλύτερη πιθανότητα να κάνει "αναπήδηση"(bounce) πάνω στο αντίπαλο άρμα(ειδικά αν είναι μεγαλύτερο tier ή έχει καλό armor) σε αντίθεση με τα HE βλήματα που κατά 90% θα κάνει* ζημιά(έστω και 1% η κάποιο critical damage) και θα κόψει* το cap.

2ον. Όταν ο αντίπαλος έχει πολύ λίγo hp(health points), 5% και κάτω δηλαδή και καλό armor ή είναι μεγαλύτερο tier και θέλουμε να σιγουρέψουμε* ότι θα τον "φάμε", πάλι για τον ίδιο λόγο φορτώνουμε τα HE ώστε να μειώσουμε τις πιθανότητες του bounce και να σιγουρέψουμε* το kill.

3ον. Όταν βρεθούμε σε δύσκολη κατάσταση(κλεισμένοι,χωρίς βοήθεια,κλπ.), αντιμέτωποι με κάποιο αντίπαλο άρμα με δυνατό armor και δεν μπορούμε να του κάνουμε καθόλου ζημιά με τα AP βλήματα, τότε αναγκαστικά είναι μονόδρομος τα ΗΕ προκειμένου να καταφέρουμε να κάνουμε ζημιά σε πλήρωμα και εξαρτήματα.

*Δεν είναι απαραίτητο ότι θα συμβεί 100% σε όλες τις περιπτώσεις.Απλά αυξάνονται οι πιθανότητες κατά πολύ, συγκριτικά με τα απλά βλήματα.
Astronautis
Astronautis

Αριθμός μηνυμάτων : 433

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τύποι βλημάτων Empty Απ: Τύποι βλημάτων

Δημοσίευση από trexas Τρι Φεβ 21, 2012 2:32 pm

Συμφωνώ με τον προλαλείσαντα Astronauti!!!!
Ξέρει από πρώτο χέρι ειδικά για την 1η περίπτωση.... Smile Smile
trexas
trexas

Αριθμός μηνυμάτων : 337

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τύποι βλημάτων Empty Απ: Τύποι βλημάτων

Δημοσίευση από Astronautis Τρι Φεβ 21, 2012 4:25 pm

trexas έγραψε:Συμφωνώ με τον προλαλείσαντα Astronauti!!!!
Ξέρει από πρώτο χέρι ειδικά για την 1η περίπτωση.... Smile Smile

Χαχαχα!
Με HE μας βάραγες εκείνη τη φορά στη Malinovka που έκοψες το cap απο όλη την ομάδα?
Δε νομίζω πάντως.Γιατί έκανες πολύ damage σε κάθε hit! Twisted Evil
Astronautis
Astronautis

Αριθμός μηνυμάτων : 433

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τύποι βλημάτων Empty Απ: Τύποι βλημάτων

Δημοσίευση από trexas Τρι Φεβ 21, 2012 9:19 pm

Σε σένα κ άλλους 2 έριξα ΑΡ, στα ISU & IS3 από ένα HE για να είμαι σίγουρος Smile Smile οπότε χάσατε το cap κ έδωσα χρόνο στο δικό μας που είχε φτάσει στη βάση σας να την πάρει Very Happy
trexas
trexas

Αριθμός μηνυμάτων : 337

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Τύποι βλημάτων Empty Απ: Τύποι βλημάτων

Δημοσίευση από Astronautis Τετ Φεβ 22, 2012 4:22 am

Έτσι εξηγείται λοιπόν... Wink
Ήταν πολύ καλή άμυνα πάντως που λίγοι την κάνουν με αυτό το τρόπο, όπως σου έχω ήδη πει.
Σου απονέμω τα εύσημα για μια ακόμα φορά!Μπράβο.
Astronautis
Astronautis

Αριθμός μηνυμάτων : 433

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή


 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης