World of Tanks Greece
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Πώς να μην ταλαιπωρείτε τον καημένο τον imperium

Πήγαινε κάτω

Πώς να μην ταλαιπωρείτε τον καημένο τον imperium Empty Πώς να μην ταλαιπωρείτε τον καημένο τον imperium

Δημοσίευση από imperiumgraecum Τετ Φεβ 10, 2016 3:23 am

ΚΑΝΟΝΕΣ ΤΟΝΙΣΜΟΥ



Οι αδύνατοι τύποι των προσωπικών αντωνυμιών, (μου, σου, της, κλπ.) όταν εκλαμβάνονται ως εγκλιτικές δίνουν:


Η μητέρα μού είπε. (η μητέρα είπε σε μένα)
Η μητέρα μου είπε. (η δική μου μητέρα είπε)
Η μητέρα μάς τα έδωσε (η μητέρα τα έδωσε σε εμάς)
Η μητέρα μας τα έδωσε (η δική μας μητέρα τα έδωσε)




Που=αναφορικό.
Μπορείς να το αντικαταστήσεις με το "ο οποίος", "η οποία", "το οποίο" (και στον πληθυντικό), όταν αναφέρεται στο υποκείμενο και με το "τον οποίο", "την οποία", "το οποίο" (και στον πληθυντικό) όταν αναφέρεται στο αντικείμενο. Παραδείγματα: "οι άνθρωποι που γυμνάζονται τακτικά έχουν μεγαλύτερο προσδόκημο ζωής", "η κοπέλα που βλέπεις είναι η ξαδέλφη μου".

Πού=ερωτηματικό.
Μπορείς να το αντικαταστήσεις με το "σε ποιο μέρος", "σε ποιο σημείο", "σε ποιον" κτλ. Δεν έχει σημασία αν ακολουθεί ερωτηματικό, δηλαδή αν πρόκειται για ευθεία ερώτηση. Μπορεί να είναι και πλάγια, π.χ. "δεν ξέρω πού να απευθυνθώ", "του είπα πού να πάει".

Το ίδιο ισχύει και για το πως-πώς:

Πως=αναφορικό. Μπορείς να χρησιμοποιήσεις αντί αυτού τη λέξη "ότι" (και όχι "ό,τι", που είναι διαφορετική). 
Πώς=ερωτηματικό. Σημαίνει "με ποιο τρόπο". Και πάλι δεν είναι απαραίτητο να πρόκειται για ευθεία ερώτηση.
"πώς γράφεται η λέξη ώριμος;", "δεν ξέρω πώς γράφεται η λέξη ώριμος".




Προς αποφυγή παρεξηγήσεων κλείδωσα το post και διέγραψα μερικά posts άλλων, no hard feelings  Surprised Surprised


Έχει επεξεργασθεί από τον/την imperiumgraecum στις Τετ Φεβ 10, 2016 3:41 am, 4 φορές συνολικά
imperiumgraecum
imperiumgraecum

Αριθμός μηνυμάτων : 444

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης