World of Tanks Greece
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Μ8Α1 Gun motor Carriage.Το M8 κυνηγός αρμάτων.

3 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

Μ8Α1 Gun motor Carriage.Το M8 κυνηγός αρμάτων. Empty Μ8Α1 Gun motor Carriage.Το M8 κυνηγός αρμάτων.

Δημοσίευση από Λονγκ Μήτσος Σαβ Μαρ 31, 2012 12:22 am

Ιστορικά το Μ8Α1 βασιζόταν Μ5 light tank stuart.Ήταν προτεινόμενος κυνηγός αρμάτων πριν να αναπτυχθεί το Τ-70/M-18 Hellcat(μια καθόλα ανώτερη σχεδίαση).Χρησιμοποιούσε το πυροβόλο Μ3 των 75mm σε ένα ανοικτό πύργο(btw ένα βαρύ και γενικά αναιμικό σε επιδόσεις όπλο).Ήταν μια αποτυχημένη σχεδίαση δίχως ιδιαίτερο μέλλον,ένα stop-gap όχημα(που λεν και οι αγγλοσάξωνες).
Στο παιχνίδι για κάποιο λόγο όλα ενσωματώθηκαν αλάκ μπουλάκ.Η θωράκιση είναι λάθος,η περιγραφή του οχήματος είναι λάθος και το πιο περίεργο αντί για τον ιστορικά σωστά πύργο έβαλαν αυτόν του Hellcat σε κλίμακα ~1/2!! Shocked
Σε ότι αφορά το gameplay το όχημα συμπεριφέρεται σαν και το Μ-10,με καλό οπλισμό,ανοικτό πύργο και μεγάλη ευκινησία.

Μ8Α1 Gun motor Carriage.Το M8 κυνηγός αρμάτων. Usspg-M8A1
Το ιστορικά σωστό όχημα με τον ειδικά σχεδιασμό πύργο.

Μ8Α1 Gun motor Carriage.Το M8 κυνηγός αρμάτων. T70-gun-motor-carriage-02
O πύργος του Τ70(πρωτότυπο του Μ18 με ελάχιστες λεπτομέρειες διαφορά στον πύργο).Όπως βλέπετε είναι ο πύργος που έβαλαν στο παιχνίδι.


Θετικά:
-Μέγεθος.Είναι μικρό όχημα.Μπορεί να είναι γενικά ψηλό σε σχέση με το μήκος του αλλά σε σχέση με τα άλλα οχήματα είναι αμελητέο.
-Ταχύτητα/ευελιξία.Κληρονομιά του Μ5 η ευελιξία του Μ8,μπορεί εύκολα και γρήγορα να αλλάξει τοποθεσία,να αποφύγει ένα εχθρό ή να κυνηγήσει.
-Οπλισμός.Το πρώτο όπλο είναι ένα derp οβιδοβόλο(το ίδιο με του Μ2 που φέρνει και τον ίδιο πύργο).Από εκεί και πέρα οι επιλογές είναι είτε 75mm είτε 57mm.Τα πυροβόλα των 75 είναι γενικά όπλα με μέτρια ακρίβεια/διατρητική ικανότητα αλλά με καλό dmge για το επίπεδο.Το πυροβόλο των 57 είναι ταχυβόλο,εύστοχο και έχει καλή διατρητική ικανότητα.Βέβαια η ζημιά που προκαλεί σε οχήματα 5ου και πάνω επιπέδου είναι απλά αμελητέα(χρειάζεται ~8-11 διατρήσεις για να πέσει στα 0hp ένα KV).
-Πύργος.Όπως πολλοί αμερικάνικοί κυνηγοί αρμάτων τούτο το όχημα έχει πύργο.Είναι ένα μεγάλο προσόν γιατί ταυτόχρονα μπορεί να εμπλέκει στόχους δίχως να κινεί το σκάφος και σε ειδικές περιπτώσεις να χρησιμοποιηθεί σαν ελαφρό άρμα.Το ότι είναι ανοικτός το καθιστά εύκολο στόχο στα ΗΕ βλήματα(είναι από τους αγαπημένους στόχους του αντίπαλου πυροβολικού).
-ΜΜ.Όλως περιέργως το ΜΜ τοποθετεί το Μ8Α1 σε καλά ματς που μπορεί να απειλήσει όλα τα εχθρικά οχήματα.Αυτό σημαίνει ότι έμμεσα είναι περισσότερο κερδοφόρο όχημα.

Αρνητικά:
-Θώρακας.Ο θώρακας αν και κεκλιμένος είναι πολύ λεπτός.Οτιδήποτε άνω των 37mm διαπερνάει εύκολα.Επίσης επειδή είναι τόσο λεπτός δεν εποστρακίζει(θεωρητικά με βάση την αρχή της 3Χ διάτρησης σε σχέση με το πάχος του θώρακα,στο παιχνίδι για κάποιο περίεργο λόγο έτυχε λίγες φορές να εξοστρακίσει βλήματα ακόμη και των 75L70!;! )


Γενικά είναι ένα εξαιρετικά ευχάριστο όχημα.Μπορεί να κάνει την διαφορά σε πολλά ματς και σίγουρα κερδίζει άνετα αρκετά kills σε όλα.Εκτός από την ανοικτή οροφή δεν έχει κάποιο άλλο μεγάλο μειονέκτημα.Είναι εύκολα ισάξιο(ή ακόμη και ανώτερο,ανάλογα πάντα με την τακτική του παίκτη)σε σχέση με τους υπόλοιπους κυνηγούς αρμάτων του επιπέδου του.
Σε ότι αφορά την WG και το πως ενσωμάτωσε το όχημα είναι απλά γελοίο.
Είτε δεν είχαν χρόνο και έκαναν βιαστική και τσαπατσούλικη δουλειά είτε δεν τους ένοιαζε και έκαναν ότι τους κατέβηκε εκείνη την στιγμή.
Όπως και να έχει είναι από τις πολύ ντροπιαστικές στιγμές αυτής της εταιρίας.

Βιβλιογραφία:
US tank destroyers,armor 36/squadron signal
M-18 Hellcat Tank Destroyer 1943-97,new vanguard 97/osprey publishing
US anti tank artillery,new nanguard 107/osprey publishing

Λονγκ Μήτσος

Αριθμός μηνυμάτων : 86

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μ8Α1 Gun motor Carriage.Το M8 κυνηγός αρμάτων. Empty Απ: Μ8Α1 Gun motor Carriage.Το M8 κυνηγός αρμάτων.

Δημοσίευση από Kostis_Larsson Τετ Φεβ 05, 2014 5:38 am

Αποφάσισα να αποκτήσω ένα Hellcat και αυτή τη στιγμή βρίσκομαι στο Μ8Α1.
Είναι πάρα πολύ καλό άρμα (αφού έχει πύργο δεν το θεωρώ TD...) γρήγορο, καλό κανόνι, καλό cammo.
Χρησιμοποιώ το κανόνι των 57mm (που έχει και το tier 3) μπορεί να έχει μικρό damage αλλά το υψηλότερο penetration, η ακρίβεια και η ταχυβολία το κάνουν εξαιρετικά φονικό.
Από modules του έχω βάλει camo net, binocs και spall liner. Τα δύο πρώτα γιατί μετακινούνται από άρμα σε άρμα και το τρίτο γιατί είναι φθηνό και προστατεύει από HE και τραυματισμούς του πληρώματος.

Kostis_Larsson

Αριθμός μηνυμάτων : 651
Ηλικία : 46

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μ8Α1 Gun motor Carriage.Το M8 κυνηγός αρμάτων. Empty Απ: Μ8Α1 Gun motor Carriage.Το M8 κυνηγός αρμάτων.

Δημοσίευση από gregorakis Τετ Φεβ 05, 2014 5:54 am

... μετά από περίπου 600 μάχες με το M8A1 θεωρώ πως είμαι έμπειρος ... φυσικά 57mm αλλά έχω εντελώς άλλο setup, gld - rammer - optics ... βέβαια εγώ έχω 3 skills πλήρωμα και το άρμα στο garage (δεν το grindαρω) ... το spall liner είναι άχρηστο ... μόνο σε HV's κάνει δουλειά ... στο ελαφρύ, ανοιχτό και χωρίς armor td σου δε θα σου προσφέρει κάτι imho ...
gregorakis
gregorakis

Αριθμός μηνυμάτων : 841

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μ8Α1 Gun motor Carriage.Το M8 κυνηγός αρμάτων. Empty Απ: Μ8Α1 Gun motor Carriage.Το M8 κυνηγός αρμάτων.

Δημοσίευση από Kostis_Larsson Τετ Φεβ 05, 2014 6:52 am

Δε διαφωνώ με το setup που έχεις μιας και έχεις στόχο να αυξήσεις το dpm του άρματος, όμως γιατί optics και όχι binocs ? (αφού μιας και έχει πύργο μπορείς να μένεις ακίνητος)
To spall liner το έβαλα για να μην αφήσω κενή τη θέση (είναι και πολύ φθηνό) σίγουρα αν θες να κρατήσεις το άρμα βάζεις κάτι πιο χρήσιμο.

off-topic: το πιο σημαντικό με το spall liner είναι ότι μειώνει τις πιθανότητες τραυματισμού κάποιου μέλους από το πλήρωμα, έχω δει μεγάλη διαφορά στο WT-E100.

Kostis_Larsson

Αριθμός μηνυμάτων : 651
Ηλικία : 46

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μ8Α1 Gun motor Carriage.Το M8 κυνηγός αρμάτων. Empty Απ: Μ8Α1 Gun motor Carriage.Το M8 κυνηγός αρμάτων.

Δημοσίευση από gregorakis Τετ Φεβ 05, 2014 7:48 am

... ναι γιατί το WT φοράει HV spall liner ... δε μένω σταθερός αρκετή ώρα, το παίζω περισσότερο ως light παρά ως TD, το ίδιο και το hellcat που επίσης δεν έχω binos & camo net ... βέβαια ξαναλέω πως έχω ΒΙΑ, optics και view range skills ...
gregorakis
gregorakis

Αριθμός μηνυμάτων : 841

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Μ8Α1 Gun motor Carriage.Το M8 κυνηγός αρμάτων. Empty Απ: Μ8Α1 Gun motor Carriage.Το M8 κυνηγός αρμάτων.

Δημοσίευση από Kostis_Larsson Δευ Μαρ 03, 2014 2:49 pm

Τελικά αυτό το TD είναι πάρα πολύ καλό και γι' αυτό το κράτησα, δεν είχα και κάποιο tier 4 οπότε μου έκατσε μια χαρά.
Αυτό που άλλαξα στο setup είναι ότι έβγαλα το spall liner και έβαλα rammer.

edit:και αυτά είναι τα skill του πληρώματος που έχω επιλέξει.
Μ8Α1 Gun motor Carriage.Το M8 κυνηγός αρμάτων. A273d1d3be3fdb8837c4ee801d52f211

Kostis_Larsson

Αριθμός μηνυμάτων : 651
Ηλικία : 46

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης