World of Tanks Greece
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Unbalanced Maps

5 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

Unbalanced Maps Empty Unbalanced Maps

Δημοσίευση από Kostis_Larsson Σαβ Ιαν 12, 2013 7:37 am

Πάντα είχα την εντύπωση ότι κάποιοι (όχι πολλοί) χάρτες ευνοούν τη μία πλευρά περισσότερο από την άλλη, και δεν εννοώ ότι μου αρέσει να παίζω από τη μία μεριά αλλά το ότι γενικότερα η μία πλευρά έχει περισσότερα τακτικά πλεονεκτήματα από την απέναντι.
Αρχικά ο χάρτης που με έβαλε σε σκέψεις ήταν ο "Fjord", στον οποίο πιστεύω ότι η δεξιά μεριά έχει το πλεονέκτημα, και ξεκίνησα να ψάχνω στατιστικά και να ρωτάω φίλους για να επιβεβαιώσω ή να διαψεύσω αυτή την εντύπωση.

Unbalanced Maps A647b00e83c58b364262547a747b5f74

Για να μην παρεξηγηθώ αναφέρομαι μόνο σε "random" μάχες και όχι σε company ή clan wars όπου η στρατηγική και η συνεργασία μπορεί να μετατρέψει ένα μειονέκτημα σε πλεονέκτημα.

Έτσι ανακάλυψα αυτό το site που έχει στατιστικά με το ποσοστό νίκης της κάθε βάσης σε κάθε χάρτη ανεξαρτήτως tier.
http://www.atonet.se/wotsup/public/matchStats.php

Στο site αυτό μαζεύουν στατιστικά από κάθε παίκτη που θέλει να συνεισφέρει μέσω ενός προγράμματος που τους τα στέλνει (κάτι που δεν έχω κάνει).
Το ποια είναι η βάση 1 και ποια η βάση 2 μπορείτε να το δείτε από το wiki του παιχνιδιού.
http://wiki.worldoftanks.eu/Maps

Έτσι ανακάλυψα και μερικούς ακόμη χάρτες που δεν είναι balanced, προσωπικά θεωρώ ότι αν το ποσοστό νίκης είναι πάνω από 52% για μία βάση τότε ο χάρτης έχει κάποιο θέμα. Οι χάρτες που δείχνουν να είναι unbalanced είναι:
- Erlenberg
- Fjords
- Highway
- Mountain Pass
- Province (ίσως ο πιο unbalanced χάρτης)
- Siegfried Line
- Westfield

Τι πιστεύετε, ισχύει το παραπάνω ή για μια ακόμη φορά τα νούμερα κρύβουν την αλήθεια ?

Kostis_Larsson

Αριθμός μηνυμάτων : 651
Ηλικία : 46

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Unbalanced Maps Empty Απ: Unbalanced Maps

Δημοσίευση από Astronautis Σαβ Ιαν 12, 2013 8:44 am

Ωραία ανακάλυψη ρε Κωστή!Και πολύ ωραία ιδέα είχε ο τύπος!

Δε μου είχε περάσει απο το μυαλό πως μπορεί να ισχύει κάτι τέτοιο γιατί είμαι της άποψης πως κάθε πλευρά έχει τα "καλά" και τα "κακά" της σημεία και το μόνο που χρειάζεται είναι να τα γνωρίζουν οι παίκτες, ώστε να τα εκμεταλευτούν αναλλόγως.Κάτι που δε συμβαίνει φυσικά, καθώς το παιχνίδι είναι(κατά τη γνώμη μου) γεμάτο απο ΑΣΧΕΤΟΥΣ.

Με αυτή τη λογική, ίσως να ισχύει πως μερικοί χάρτες έχουν κάποιο πλεονέκτημα... λόγω του ότι τα "σημεία κλειδιά" είναι πιο εύκολα προσβάσιμα σε κάποιες πλευρές???

Εγώ είμαι πολύ περίεργος να δω τα αντίστοιχα -επίσημα- νούμερα απο την WG πάντως... <---- (ξέρω πως δε πρόκειται να γίνει ποτέ αυτό φυσικά!)
Astronautis
Astronautis

Αριθμός μηνυμάτων : 433

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Unbalanced Maps Empty Απ: Unbalanced Maps

Δημοσίευση από cgakis Σαβ Ιαν 12, 2013 5:12 pm

οραιο στατιστικο αν σου πω οπως πιστευω οι περισσοτεροι το εχουμε παρατηρισει αυτο ακριβως το πραγμα

cgakis
cgakis

Αριθμός μηνυμάτων : 360
Ηλικία : 49

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Unbalanced Maps Empty Απ: Unbalanced Maps

Δημοσίευση από gregorakis Κυρ Ιαν 13, 2013 1:21 am

...πολύ δύσκολα υποστηρίζεις κάτι τέτοιο αφού το σημαντικότερο στοιχείο του παιχνιδιού, με διαφορά όμως, είναι το matchmaking... ποιος είναι ο χάρτης και ποια πλευρά έχεις είναι πλεονέκτημα ή μειονέκτημα ανάλογα με τα άρματα που έχει η κάθε ομάδα ... το παιχνίδι δεν αναγνωρίζει τις ιδιαιτερότητες των αρμάτων παρά μόνο το tier ....
gregorakis
gregorakis

Αριθμός μηνυμάτων : 841

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Unbalanced Maps Empty Απ: Unbalanced Maps

Δημοσίευση από power4 Κυρ Ιαν 13, 2013 6:06 am

Εγώ πιστεύω ότι λίγο-πολύ υπάρχει μια ισοροπία σε κάθε πλευρά , στο fjord πχ στο πάνω μέρος είναι για τους δεξιούς αφού καλύπτονται από παντού ,στο κάτω για τους αριστερούς αφού δεν υπάρχει περίπτωση τα πυροβολικα να σε πετύχουν ,στην μέση ταμπουρωνεται ο καθένας στην μεριά του και περιμένει τον άλλον να βγει για να του ρίξει !
power4
power4

Αριθμός μηνυμάτων : 505

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Unbalanced Maps Empty Απ: Unbalanced Maps

Δημοσίευση από Kostis_Larsson Δευ Ιαν 21, 2013 6:58 am

Η WG ανακοίνωσε ότι δύο χάρτες θα αποσυρθούν με το επόμενο patch (0.8.4) για εξέταση και βελτίωση. Οι χάρτες αυτοί είναι οι Dragon Ridge και Serene Coast, για τον πρώτο δεν γνωρίζω τον ακριβή λόγο και για τον δεύτερο φαντάζομαι ότι θέλουν να τον αλλάξουν λόγω του ότι όλοι camperονουν και είναι ο χάρτης με τις περισσότερες ισοπαλίες και τον μεγαλύτερο μέσο όρο χρόνου μάχης.
Επίσης αναφέρθηκε ότι δύο χάρτες οι οποίοι έχουν "βελτιωθεί" μετά τα physics, έχουν γίνει unbalanced και χαρακτηρίστηκαν "critical" χωρίς όμως να αναφερθεί ποιοι είναι αυτοί. Υπάρχει πιθανότητα να αφαιρεθούν και αυτοί χωρίς όμως να είναι σίγουρο.

Kostis_Larsson

Αριθμός μηνυμάτων : 651
Ηλικία : 46

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Unbalanced Maps Empty Απ: Unbalanced Maps

Δημοσίευση από Kostis_Larsson Πεμ Ιαν 24, 2013 1:14 pm

Περισσότερα νέα πάνω στο θέμα για το 8.4
Οι δύο χάρτες που θα αλλαχθούν γιατί είναι unbalanced είναι οι Redshire και El Halluf.
Θα επανεξεταστεί το ανώμαλο έδαφος στους χάρτες Prokhorovka, Abbey, El Halluf, και Ruinberg.
Οι χάρτες Swamp και Komarin θα επιστρέψουν.

Kostis_Larsson

Αριθμός μηνυμάτων : 651
Ηλικία : 46

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή


 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης