World of Tanks Greece
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

efficiency και πόσο καλοί είμαστε τελικά?

+13
Ghostalker
Midblue
trexas
billys07
spatharios
Founder
Amerikanos
gregorakis
ee3509
cgakis
Astronautis
Kostis_Larsson
dolofonos
17 απαντήσεις

Σελίδα 4 από 5 Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5  Επόμενο

Πήγαινε κάτω

efficiency και πόσο καλοί είμαστε τελικά? - Σελίδα 4 Empty Απ: efficiency και πόσο καλοί είμαστε τελικά?

Δημοσίευση από dolofonos Τρι Φεβ 12, 2013 5:24 am

Παράδειγμα από παίκτες που τσεκάρω για την HARD. Παίκτης 1.19720 μάχες 1699eff av tier 7.38 59%vict. Παίκτης 2. 20486 1533 7.37 55% Παίκτης 3. 14956 1654 7,14 59% Παίκτης 4. 15946 1669 6.84 57%. Όλοι πολύ καλοί έτσι? Έλα μου ντε που μόνο τους 2 θέλω Νο1 και 2. Διότι είδα όλα τα στατς με τ άρματα τους και αυτοί είναι καλύτεροι.
dolofonos
dolofonos

Αριθμός μηνυμάτων : 428
Ηλικία : 44

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

efficiency και πόσο καλοί είμαστε τελικά? - Σελίδα 4 Empty Απ: efficiency και πόσο καλοί είμαστε τελικά?

Δημοσίευση από ???????? Τρι Φεβ 12, 2013 5:32 am

gregorakis έγραψε:
starhidistis1 έγραψε: ... οπότε εμένα το παραμύθι με τα win ratio δεν με ψήνει...όσοι το πιστεύετε καθίστε και ζήστε για αυτά τα στατιστικά που θα υπάρχουν σε ένα στημένο και βρόμικο game όπως είναι αυτό......

... αχά , τώρα κατάλαβα γιατί το WoT είναι το αγαπημένο παιχνίδι του Αχιλλέα Μπέου ...

ΠΡΩΤΑ ΑΠ ΟΛΑ ΤΟΥ ΜΑΚΑΡΟΥ......ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΟΥ ΑΧΙΛΛΕΑ ΤΟ ΛΕΝΕ ΚΑΙ ΟΙ ΚΑΣΣΕΤΕΣ ΤΙΣ Ε.Υ.Π

????????
Επισκέπτης


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

efficiency και πόσο καλοί είμαστε τελικά? - Σελίδα 4 Empty Απ: efficiency και πόσο καλοί είμαστε τελικά?

Δημοσίευση από Astronautis Τρι Φεβ 12, 2013 5:35 am

xiale έγραψε:ας μιλήσουμε πιο συγκεκριμένα λοιπόν και θα σου πω, οτι δεν έχω αλλάξει τρόπο παιχνιδιού. Η βελτίωση μου οφείλετε σε απλά καλύτερη γνώση του παιχνιδιού και λίγο καλύτερο παίξιμο ... δεν έχω αρχίσει να καμπερώνω ουτε καν με το 110ε4 που παίζω ... και γιαυτό δεν μπορώ να καταλάβω γιατι πέφτει το winrate μου ...
Δάιβασε παρακάτω να δεις που κρύβεται η απάντηση σε αυτό που απορείς.Γιατί πέφτει το winrate σου δήλαδη ενώ δεν έχεις αλλάξει κάτι στο τρόπο παιχνιδιού σου.

sisifos έγραψε:Πάνο είδες πως τέλειωσα το κείμενο μου.
Διάγραμμα αλλαγής WR στο χρόνο + efficiency. Που περιλαμβάνει όσα ακριβώς είπες. Το κείμενο απευθύνεται σε κάποιες ακραίες απόψεις που ακούστηκαν για το WR. Και χρησιμοποιώ ακραία παραδείγματα για να τονίσω το "κουτό" της υπόθεσης.
Αν με έβαζε πάντως κάποιος να διαλέξω ανάμεσα σε δύο παίκτες μόνο με βάση το WR από τους οποίους ο ένας στις τελευταίες 5000 μάχες ανέβασε το WR του από 45% σε 50% ενώ ο δεύτερος το είχε καρφωμένο στα 55%, θα διάλεγα τον πρώτο καθώς αυτός ο παίκτης δείχνει να έχει μεγάλο potential.
Άντωνη νομίζω πως έχεις μπερδεύτει κάπου ή ξεχνάς απο λάθος σου ένα πολύ βασικό παράγοντα σχετικά με το winrate.
Όσο αυξάνεται ο αριθμός των μαχών αυτομάτως μεγαλώνει και ο διαιρέτης του ποσοστού.Κάτι που σημαίνει πως ο παίκτης που έχει 55% για να το διατηρήσει πρέπει να συνεχίσει να κερδίζει παραπάνω απο τις μισές μάχες του(όπως έκανε απο την αρχή δηλαδή και κατάφερε να φτάσει στο 55%).Διαφορετικά αυτός ο αριθμός θα μεγαλώνει κάθε φορά εις βάρος του, με αποτέλεσμα να πέσει κάτω απο το 55% αν κάνει μισές ήτες, μισές νίκες.Η συντήρηση του 55% λοιπόν, δεν είναι απλά "συντήρηση".Είναι μια συνέχεια καλών μαχών και -αναλογικά πάντα- περισσοτέρων νικών απο ότι ητών.

Ορίστε Xiale γιατί έπεσε το winrate σου.Συνεχίζεις και κάνεις τις μάχες που έκανες πάντα(κοντά στο 50% δηλαδή/ μισές νίκες, μισές ήτες)και ο διαιρέτης μεγαλώνει και σε τιμωρεί μειώνοντας σου το γενικό winrate...

Edit: Αν και ο gregorakis παραπάνω έγραψε περίπου τα ίδια, είχα ξεκινήσει να γράφω απο νωρίτερα και το λυπήθηκα να το σβήσω. ;P
Astronautis
Astronautis

Αριθμός μηνυμάτων : 433

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

efficiency και πόσο καλοί είμαστε τελικά? - Σελίδα 4 Empty Απ: efficiency και πόσο καλοί είμαστε τελικά?

Δημοσίευση από Kostis_Larsson Τρι Φεβ 12, 2013 5:49 am

sisifos έγραψε:
Και πάμε τώρα στην κρίσιμη ερώτηση. Κάποιος που συντηρεί για 5000 μάχες το WR του στο 48% είναι χειρότερος παίκτης από κάποιον άλλο που το συντηρεί για τον ίδιο αριθμό μαχών στο 56%? Αν ναι τότε γιατί δεν πέφτει το WR του πρώτου ή γιατί δεν ανεβαίνει του δεύτερου??
Ο πρώτος για κάθε 100 μάχες κερδίζει συνέχεια τις 48.
Ο δεύτερος για κάθε 100 μάχες κερδίζει συνέχεια τις 56.
Έτσι παραμένουν σταθερά τα ποσοστά τους.

Kostis_Larsson

Αριθμός μηνυμάτων : 651
Ηλικία : 46

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

efficiency και πόσο καλοί είμαστε τελικά? - Σελίδα 4 Empty Απ: efficiency και πόσο καλοί είμαστε τελικά?

Δημοσίευση από Founder Τρι Φεβ 12, 2013 5:58 am

Ok το κατάλαβα. Σας ευχαριστώ και τους 3.
Επίσης κατάλαβα πως δεν πρέπει να γράφεις αναλύσεις την ώρα του γραφείου γιατί γράφεις λαλακίες. Άσε που άμα σε πιάσει και το αφεντικό θα σου ρίξει το WR στο 30% Twisted Evil
Founder
Founder
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 786
Ηλικία : 78

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

efficiency και πόσο καλοί είμαστε τελικά? - Σελίδα 4 Empty Απ: efficiency και πόσο καλοί είμαστε τελικά?

Δημοσίευση από Επισκέπτης Τρι Φεβ 12, 2013 7:07 am

astronautis έγραψε:
Ορίστε Xiale γιατί έπεσε το winrate σου.Συνεχίζεις και κάνεις τις μάχες που έκανες πάντα(κοντά στο 50% δηλαδή/ μισές νίκες, μισές ήτες)και ο διαιρέτης μεγαλώνει και σε τιμωρεί μειώνοντας σου το γενικό winrate...

Εμμμμ στατιστικά νομίζω οτι έχεις άδικο.
Έστω οτι παίκτης με 10.000 μάχες και ποσοστό νικών 48% ήτοι 4800 νίκες.
Έστω οτι αυτός ο παίκτης δεν έχει βελτιωθεί καθόλου και παίζει με το ίδιο ακριβώς τρόπο και κάνει άλλες 1000 μάχες με ποσοστό νικών πάλι 48% δηλαδή 480 μάχες.
οπότε ο φίλος μας έχει : 11000 μάχες και 5280 νίκες ... δηλαδή (τυμπανοκρουσίες ) 48% ...

Και αυτό είναι χωρίς να λάβεις υπόψιν σου την βελτίωση στο παιχνίδι που έχω θα έπρεπε να ανεβαίνει το ποσοστό νικών και όχι να πέφτει.

ΥΓ) σόρρυ για το πρήξιμο αλλά είναι τελείως καλοπροαίρετο ... Προσπαθώ απλά να καταλάβω τι συμβαίνει !!!
ΥΓ2) Δες απο κάτω την υπογραφή μου ...

Επισκέπτης
Επισκέπτης


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

efficiency και πόσο καλοί είμαστε τελικά? - Σελίδα 4 Empty Απ: efficiency και πόσο καλοί είμαστε τελικά?

Δημοσίευση από Kostis_Larsson Τρι Φεβ 12, 2013 7:58 am

xiale έγραψε:
Και αυτό είναι χωρίς να λάβεις υπόψιν σου την βελτίωση στο παιχνίδι που έχω θα έπρεπε να ανεβαίνει το ποσοστό νικών και όχι να πέφτει.

ΥΓ) σόρρυ για το πρήξιμο αλλά είναι τελείως καλοπροαίρετο ... Προσπαθώ απλά να καταλάβω τι συμβαίνει !!!
ΥΓ2) Δες απο κάτω την υπογραφή μου ...
Από ότι βλέπω στα γραφήματα δεν πέφτεις, σταθερός είσαι με τάση ανόδου.
Για δες εδώ... Wink
http://www.planetwot.com/playerStats/?name=xiale&d=eu

Kostis_Larsson

Αριθμός μηνυμάτων : 651
Ηλικία : 46

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

efficiency και πόσο καλοί είμαστε τελικά? - Σελίδα 4 Empty Απ: efficiency και πόσο καλοί είμαστε τελικά?

Δημοσίευση από Astronautis Τρι Φεβ 12, 2013 8:05 am

Ναι ρε συ Xiale.
Ακόμα και αυτά που έχεις ποστάρει απο το noobmeter είναι μια πτώση της τάξης του 0.2% ρε φίλε(απο 48.9% πήγες στο 48.7%).Σιγά τα αυγά δηλαδή!Δεν έχει πέσει όσο νομίζεις, απλά έτσι φαίνεται στο γράφημα του nοοbmeter γιατί έχει εστιάσει σε μια πολύ μικρή κλίμακα που η γραμμή είναι πτωτική.

Καλά λέω εγώ πως περισσότερο μας μπερδεύουν τελικά αυτά, παρά μας βοηθάνε να γίνουμε καλύτεροι...
Astronautis
Astronautis

Αριθμός μηνυμάτων : 433

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

efficiency και πόσο καλοί είμαστε τελικά? - Σελίδα 4 Empty Απ: efficiency και πόσο καλοί είμαστε τελικά?

Δημοσίευση από trexas Τρι Φεβ 12, 2013 9:18 am

Ήμαρτον κ έλεος ρε παιδιά....
Τόσος χαμός για το eff???
Για την διασκέδαση δεν παίζουμε πρώτα κ πάνω απ'όλα;
trexas
trexas

Αριθμός μηνυμάτων : 337

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

efficiency και πόσο καλοί είμαστε τελικά? - Σελίδα 4 Empty Απ: efficiency και πόσο καλοί είμαστε τελικά?

Δημοσίευση από ???????? Τρι Φεβ 12, 2013 9:30 am

trexas έγραψε:Ήμαρτον κ έλεος ρε παιδιά....
Τόσος χαμός για το eff???
Για την διασκέδαση δεν παίζουμε πρώτα κ πάνω απ'όλα;

ΠΕΣΤΑ ΡΕ ΤΡΕΧΑΑΑΑΑ ΑΡΓΗΣΕΣ ΝΑ ΕΝΦΑΝΙΣΤΗΣ ΝΑ ΒΑΛΕΙΣ ΜΙΑ ΤΑΞΗ ΕΔΩ....

????????
Επισκέπτης


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

efficiency και πόσο καλοί είμαστε τελικά? - Σελίδα 4 Empty Απ: efficiency και πόσο καλοί είμαστε τελικά?

Δημοσίευση από Astronautis Τρι Φεβ 12, 2013 10:40 am

trexas έγραψε:Ήμαρτον κ έλεος ρε παιδιά....
Τόσος χαμός για το eff???
Για την διασκέδαση δεν παίζουμε πρώτα κ πάνω απ'όλα;
Δίκιο έχεις Στράτο.Και εγώ μαζί σου!Το efficiency τον παίρνει και γέρνει και κακώς το παίρνουμε τόσο σοβαρά!Το παιχνίδι είναι για τη διασκέδαση μας!

Ποιος διασκεδάζει όμως όταν πάει απο ήτα σε ήτα σερί και δε ξέρει ποιος και απο που τον έφαγε στη μάχη!?
Σπόιλερ:
Astronautis
Astronautis

Αριθμός μηνυμάτων : 433

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

efficiency και πόσο καλοί είμαστε τελικά? - Σελίδα 4 Empty Απ: efficiency και πόσο καλοί είμαστε τελικά?

Δημοσίευση από dolofonos Τρι Φεβ 12, 2013 12:06 pm

cgakis για δες καλύτερα τα σκρεν σοτς. βάζω άλλα 4 για να συμπληρώσω τα 10. Για τσέκαρε νούμερα και μην κοιτάς μόνο το ποσοστό που δίνει για την νίκη. Για δες κοκκινίλα που παίζω οπότε μάλλον δεν κυνηγάει κανέναν η WG.Μεγάλα άρματα δεν έχω χρόνο να παίξω διότι ανεβάζω πάρα πολλά άλλα.
efficiency και πόσο καλοί είμαστε τελικά? - Σελίδα 4 12575048
efficiency και πόσο καλοί είμαστε τελικά? - Σελίδα 4 56064468
efficiency και πόσο καλοί είμαστε τελικά? - Σελίδα 4 22419940
efficiency και πόσο καλοί είμαστε τελικά? - Σελίδα 4 56813371
dolofonos
dolofonos

Αριθμός μηνυμάτων : 428
Ηλικία : 44

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

efficiency και πόσο καλοί είμαστε τελικά? - Σελίδα 4 Empty Απ: efficiency και πόσο καλοί είμαστε τελικά?

Δημοσίευση από dolofonos Τρι Φεβ 12, 2013 12:09 pm

Α και το κόκκινο είναι κακοί παίκτες το κίτρινο μέτριοι με το καινούργιο.
dolofonos
dolofonos

Αριθμός μηνυμάτων : 428
Ηλικία : 44

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

efficiency και πόσο καλοί είμαστε τελικά? - Σελίδα 4 Empty Απ: efficiency και πόσο καλοί είμαστε τελικά?

Δημοσίευση από Midblue Τρι Φεβ 12, 2013 1:00 pm

Έχει ενδιαφέρον αυτή η φόρμουλα.

Εδώ μπορείτε να δείτε και τον υπολογισμό με τον παλιό τρόπο και τον WN6 και το πως επηρεάζουν τα κατά μέρους στατιστικά: Efficiency
Midblue
Midblue

Αριθμός μηνυμάτων : 65
Ηλικία : 49

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

efficiency και πόσο καλοί είμαστε τελικά? - Σελίδα 4 Empty Απ: efficiency και πόσο καλοί είμαστε τελικά?

Δημοσίευση από cgakis Τρι Φεβ 12, 2013 1:19 pm

θοδωρη εγω σου εβαλα μαχες με μεγαλα αρματα εκει θελω να δω στα μικρα εισαι καλος παιχτης μπορεις να γυρισεις μονος σου το mach και εγω που ειμαι avarage μπορω να αλλαξω το mach στα μικρα οπως το κανω καθημερινα οπως βλεπεις και απο το πινακακι και παιζω και χωρις premium



http://wotlabs.net/sig_dark/eu/cgakis/signature.png
cgakis
cgakis

Αριθμός μηνυμάτων : 360
Ηλικία : 49

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

efficiency και πόσο καλοί είμαστε τελικά? - Σελίδα 4 Empty Απ: efficiency και πόσο καλοί είμαστε τελικά?

Δημοσίευση από Kostis_Larsson Τρι Φεβ 12, 2013 3:28 pm

cgakis έγραψε:efficiency και πόσο καλοί είμαστε τελικά? - Σελίδα 4 Signature
Από αυτό τον πίνακα μπορώ να διακρίνω μια μεγάλη βελτίωση τον τελευταίο μήνα, από εκεί που ήσουν παίκτης του 900 έχεις γίνει παίκτης του 1200.
Τώρα αυτό μπορεί να οφείλεται στο ότι έμαθες καλύτερα το παιχνίδι, βρήκες κάποια άρματα που ταίριαξαν στο στυλ σου, καλύτερο PC-σύνδεση, κάτι άλλο, συνδυασμός των παρά πάνω... εσύ ξέρεις Wink
Όμως το δείγμα είναι μεγάλο (22 χιλιάδες μάχες) και για να ανέβει το συνολικό ποσοστό νικών θα πρέπει να συνεχίσεις αυτό που κάνεις τους τελευταίους 2 μήνες.

Μην τρελαίνεστε με τα νούμερα, η στατιστική είναι πολύ χρήσιμο εργαλείο στις επιστήμες και στις δουλειές γενικότερα και τη χρησιμοποιώ πάντα. Πολλές φορές όμως τη χρησιμοποιώ για να παραπλανώ.

Kostis_Larsson

Αριθμός μηνυμάτων : 651
Ηλικία : 46

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

efficiency και πόσο καλοί είμαστε τελικά? - Σελίδα 4 Empty Απ: efficiency και πόσο καλοί είμαστε τελικά?

Δημοσίευση από cgakis Τρι Φεβ 12, 2013 5:44 pm

οπως ακριβως το ειπες 2 μηνες και καμια διαφορα στα νουμερα του WR διαφορα μεγαλη στα υπολοιπα αλλα στο WR καμια

η διαφορα εχει να κανει με την συνδεση και το ping

δεν τρελενωμαι προσωπικα με τα νουμερα απλα ηθελα να δειξω οτι τα νουμερα δεν ειναι το απολυτο κριτηριο για καποιον που δεν ξερεις και οτι η war gaming κερδιζει απο αυτα τα νουμερα και τον σαλο που προκαλουνε

οποιος καταλαβε καταλαβε !!!!!!!
cgakis
cgakis

Αριθμός μηνυμάτων : 360
Ηλικία : 49

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

efficiency και πόσο καλοί είμαστε τελικά? - Σελίδα 4 Empty Απ: efficiency και πόσο καλοί είμαστε τελικά?

Δημοσίευση από Ghostalker Δευ Απρ 15, 2013 12:08 am

Καλησπέρα και από μένα.Αφού διάβασα τα posts σας θα ήθελα να κάνω 2 παρατηρήσεις.Ο server που παίζουμε μοιάζει κάπως έτσι.efficiency και πόσο καλοί είμαστε τελικά? - Σελίδα 4 Rack_f και όχι έτσι efficiency και πόσο καλοί είμαστε τελικά? - Σελίδα 4 460445main_ACD10-0095-001 .O δεύτερος μπορεί να κάνει σε πραγματικό χρόνο όσο έχετε αναφέρει σχετικά με τις συνωμοσίες του matchmaking, ο πρώτος επ'ουδενί.
Δεύτερον θα ήθελα να δώσω 2 παραδείγματα-συγκρίσεις σχετικά με το efficiency.
a) παράδειγμα. έχουμε έναν παίκτη που έχει average 2000 dmg/85% accurancy και ένα με 1000dmg/85% accurancy.Και οι δυο έχουν 45% win ratio και οι 2 είναι αρχάριοι. ο πρώτος γιατί κάνει το dmg από γωνίτσα πίσω πίσω αναγκάζοντας την ομάδα του να κάνει στο παιχνίδι και την δίκια του δουλειά και στο τέλος τον τρώνε τελευταίο και ο άλλος είναι πρώτη δεύτερη γραμμή και πεθαίνει σχετικά γρήγορα λόγο αρχάριου gameplay.
b) έχουμε ένα παίκτη με average 3000dmg/85% και έναν με 2000k dmg με 85% και οι 2 είναι το ίδιο καλοί με τις ίδιες ikanotites.o πρώτος παίζει το παιχνίδι με τέτοιο τρόπο ώστε να αυξήσει στο μέγιστο τις πιθανότητες του να κερδίσει αντιμετωπίζοντας τους άλλους ως bots σε single player, ο δεύτερος προσπαθεί να γίνει μέρος τις ομάδας που στην περίπτωση κακής ομάδας αυτή τον συμπαρασύρει. Οποτε τα stats από μονα τους δεν υποδουλώνουν κάτι.Ωστόσο η στατιστική είναι επιστήμη και ένας έμπειρος παίχτης βλέποντας το xmv και το service record κάποιου με αντικείμενο αναφοράς τον εαυτό του μπορεί να διαβάσει με απίστευτη σχετικά ακρίβεια τις μέχρι τώρα ικανότητες του άλλου. Παράδειγμα: θέλουμε να συγκρίνουμε 2 παίχτες. ο πρώτος έχει average 3000k damage με 2kill per battle και 1800 average xp.o δεύτερος έχει 1500dmg με 2kill και 1600average xp.Ο δεύτερος έχει πάρει bonus xp για βολές από κοντινές αποστάσεις και ίδια απόδοση με τον πρώτο σχετικά.
Αυτό υποδουλώνει ότι του αρέσει να είναι μέσα στην μάχη και άρα χρήσιμος σε μια ομάδα σε αντίθεση με τον πρώτο που και αν έχει τις ίδιες και ίσος πολύ καλύτερες "ικανότητες" δεν έχει καμία χρησιμότητα σε ένα ομαδικό παιχνίδι. Ελπίζω να μην κούρασα και να έλυσα περισσότερες απορίες απ'ότι δημιούργησα.
Ghostalker
Ghostalker

Αριθμός μηνυμάτων : 42

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

efficiency και πόσο καλοί είμαστε τελικά? - Σελίδα 4 Empty Απ: efficiency και πόσο καλοί είμαστε τελικά?

Δημοσίευση από power4 Δευ Απρ 15, 2013 2:14 am

Stalker ,μόλις εξήγησες το γιατί εχω το φριχτό 47% winratio ! Wink
power4
power4

Αριθμός μηνυμάτων : 505

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

efficiency και πόσο καλοί είμαστε τελικά? - Σελίδα 4 Empty Απ: efficiency και πόσο καλοί είμαστε τελικά?

Δημοσίευση από ee3509 Δευ Απρ 15, 2013 7:26 am

α) αν ο πρώτος σε κάθε πίστα ξέρει που να πηγαίνει (σε συνάρτηση με το που του δίνει spot η ομάδα) και καταφέρνει 2000 dmg με 85 accuracy είναι εξαιρετικός. Επίσης αν παραμείνει ζωντανός μέχρι το τέλος έχει περισσότερες πιθανότητες να κάνει crucial contribution (επειδή έχει περισσότερα λεπτά gameplay) π.χ. να κάνει ένα decap, να σκοτώσει τον scout που midgame τρέχει για το arti, να σποτάρει late game να χρειαστεί κλπ. Αυτός που πεθαίνει early game ειναι δεδομένο οτι δεν θα έχει καμία συνεισφορά στο mid game or late game. H δική μου εμπειρία δείχνει οτι λίγες μάχες καθορίζονται στο early game, οι πιο πολλές που παίζω καθορίζονται απο το mid/late και σε αυτές που κερδίζω είμαι συνήθως εκεί ζωντανός - μάλιστα παρα πολλές μάχες κρίνονται απο τους 3-4 τελευταίους παίκτες που έχουν συνήθως καλύτερα stats και καθαρίζουν το παιχνίδι.

Στο παράδειγμα που θέτεις ο πρώτος παίκτης βοηθάει περισσότερο την ομάδα.

β) Ολοι οι παίκτες έχουμε τις ίδιες πιθανότητες να τύχουμε σε καλή/κακή ομάδα. Οταν το δείγμα είναι κάποιες χιλιάδες μάχες τότε η "τύχη" παίζει λιγότερο ρόλο - Οταν κάνεις μια φορά 8000 dmg στο άρτι είναι τύχη - εάν όμως σε 1000 μάχες με άρτι έχεις 3000 avg dmg αυτό λέγεται skill. Το ίδιο με όλα τα metrics του παιχνιδιού. Στα μεγάλα δείγματα βλέπεις πάνω κάτω την αλήθεια για το πως παίζει κάποιος. Και πάλι όμως δεν είναι ο απόλυτος κανόνας - είναι στατιστικός κανόνας. Το wn6 δεν σου λέει εάν κάποιος είναι αυτή τη στιγμή καλός - σου λέει πόσο καλός ήταν σε μέσο όρο με βάση όλες τις προηγούμενες μάχες του - τώρα μπορεί να έμαθε κάποτε όμως ήταν noobas για χιλιάδες μάχες.

Επίσης με ποιο άρμα νομίζεις οτι μπορείς να αντιμετωπίζεις τους άλλους σαν bots σε single player και να κερδίζεις ? Οτι και να έχεις σε 3vs1 θα πάρεις τον @@ αν σε κάνουν flank.

Εν τέλει όποιος έχει απορία, ας μπει σε κάνα company με παίκτες που ο χειρότερος έχει 1400 wn6 και ας δει το win/loss ratio απέναντι σε ομάδες με λιγότερο απο 1000 wn6 - δηλαδή πως νομίζεις οτι ο κόσμος έχει 70%+ νίκες στο hellcat or kv-1s παίζοντας TC με άσχετους ?
ee3509
ee3509

Αριθμός μηνυμάτων : 253

http://unregulatedwotgr.forumgreek.com/

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

efficiency και πόσο καλοί είμαστε τελικά? - Σελίδα 4 Empty Απ: efficiency και πόσο καλοί είμαστε τελικά?

Δημοσίευση από Kostis_Larsson Τρι Απρ 16, 2013 5:33 am

ee3509 έγραψε:
Επίσης με ποιο άρμα νομίζεις οτι μπορείς να αντιμετωπίζεις τους άλλους σαν bots σε single player και να κερδίζεις ? Οτι και να έχεις σε 3vs1 θα πάρεις τον @@ αν σε κάνουν flank.
Τα bots δεν κάνουν Flank... έρχονται ένα-ένα Razz

Kostis_Larsson

Αριθμός μηνυμάτων : 651
Ηλικία : 46

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

efficiency και πόσο καλοί είμαστε τελικά? - Σελίδα 4 Empty Απ: efficiency και πόσο καλοί είμαστε τελικά?

Δημοσίευση από dolofonos Κυρ Μάης 26, 2013 1:55 pm

Όποιος θέλει να δει που βρίσκεται η clan του μπορεί να δει συγκρίνει κτλ σε αυτή την σελίδα.

http://wotclans.net/eu/
dolofonos
dolofonos

Αριθμός μηνυμάτων : 428
Ηλικία : 44

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

efficiency και πόσο καλοί είμαστε τελικά? - Σελίδα 4 Empty Απ: efficiency και πόσο καλοί είμαστε τελικά?

Δημοσίευση από taramas Κυρ Μάης 26, 2013 2:38 pm

gregorakis έγραψε:... εγώ το μόνο που κατάλαβα απ' όλη την κουβέντα είναι πως χρειάζομαι 4 πόντους για να γίνω ΜΩΒ ... λιλά βασικά προς μωβ Smile

... πέρα από την πλάκα το efficiency πάσχει, είναι λάθος η λογική του να φτιάξεις έναν κώδικα και να "μετράς" την ικανότητα των παικτών... υπάρχουν πολλά πράγματα που κάποιος κάνει μέσα σε μια μάχη που δε μπορούν να μετρηθούν... αν δω αναλυτικά τα στατιστικά ενός παίκτη μπορώ εύκολα σχετικά να υπολογίσω αν είναι καλός ή όχι και γιατί, το να δω ένα αριθμό "αποτελεσματικότητας" δε μου λέει κάτι ... το μόνο στατιστικό στοιχείο που είναι από μόνο του ικανό να δώσει μια γενική εικόνα είναι το ποσοστό των νικών..... άλλωστε αυτό είναι το ζητούμενο σε κάθε παιχνίδι να νικήσεις... αν κάποιος παίκτης έχει win ratio +65% σημαίνει αυτόματα πως νικά στις 2 από τις 3 μάχες που δίνει και αυτό είναι που θέλω από τους συμπαίκτες μου... τέλος μη σας τρώει το άγχος πως θα βελτιώσετε το E.R. σας, φτιάξε το W.R. σας και όλα τα άλλα θα γίνουν, άλλωστε παίκτης με 47-48% W.R. θα έχει και χαμηλό Eff. αφού είναι μέτριος (προς κάτω του μετρίου) παίκτης ....

Μπορείς να γίνεις και λιλά και πράσινος και κόκκινος και οτι θέλεις, χαχαχα, πάλι έγραψες ωρέ, δες τον πρώτο στην επίσημη λίστα με WR 98% να δεις τι παίχτης είναι, πολύ γέλιο, ρε γρηγοράκη εσύ θα μας τρελλάνεις, με πλήγωσες γιατί εχω 48% και θα πάρω τώρα αμέσως ενα TIER5 θα το γεμίσω χρυσές και θα ξεχυθώ για στατιστικά μπάς και φύγουμε απο την noobιά που μας δέρνει.

taramas

Αριθμός μηνυμάτων : 747
Ηλικία : 61

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

efficiency και πόσο καλοί είμαστε τελικά? - Σελίδα 4 Empty Απ: efficiency και πόσο καλοί είμαστε τελικά?

Δημοσίευση από gregorakis Δευ Μάης 27, 2013 1:27 am

... ούτε καν ... με το "μισό υπέρ του μαθητή" έχεις 48% ... 47,5 έχεις κανονικά ... πάντως κάνε το, δοκίμασε να παίξεις κανένα tier 5 με χρυσές ή όπως αλλιώς νομίζεις καλύτερα, να δεις πως είναι αυτά τα tiers μιας και τα έχεις προσπεράσει σχεδόν όλα με convert xp ...


Υ.Γ. δε θα απαντούσα υπό κανονικές συνθήκες σε ένα τέτοιο post, αλλά είδα σήμερα πως εκτός από νέους και αρχάριους παίκτες μας διαβάζουν και παιδιά και δε θα ήθελα να δημιουργούνται λάθος εντυπώσεις ... ΜΗΝ πάρετε ένα tier 5 με χρυσές και προσπαθήσετε να "φτιάξετε" στατιστικά ΔΕΝ πετυχαίνει ... βελτιώστε τον τρόπο παιχνιδιού σας (με εξάσκηση, διαβάζοντας αυτό ή και άλλα φόρουμ, διαβάζοντας θέματα από την "ακαδημία" που ανέφερε ο χρήστης Sanguinius σε άλλο thread, μπείτε σε μια clan και ανταλλάξτε γνώμες και απόψεις με τα μέλη της κτλ) και όλα σιγά σιγά θα γίνουν ... όσο βελτιώνεται κάποιος παίκτης βελτιώνονται και τα στατιστικά του ...
gregorakis
gregorakis

Αριθμός μηνυμάτων : 841

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

efficiency και πόσο καλοί είμαστε τελικά? - Σελίδα 4 Empty Απ: efficiency και πόσο καλοί είμαστε τελικά?

Δημοσίευση από Midblue Δευ Μάης 27, 2013 7:25 am

gregorakis έγραψε: όσο βελτιώνεται κάποιος παίκτης βελτιώνονται και τα στατιστικά του ...

Αυτό είναι όλο το ζουμί.
Δεν υπάρχει καλός παίκτης με χαμηλά στατιστικά όπως δεν υπάρχει παίκτης μάπας με καλά στατιστικά, υπάρχουν όμως πολλοί μέτριοι παίκτες με μέτρια σταιστικά tongue
Πάντα σε συνάρτηση με τον αριθμό μαχών και τα tier έτσι;
Midblue
Midblue

Αριθμός μηνυμάτων : 65
Ηλικία : 49

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σελίδα 4 από 5 Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5  Επόμενο

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης