World of Tanks Greece
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Πώληση Λογαριασμού WoT

+7
gregorakis
grekios
gr1gorious
Gooakis
Sanguinius
theknownunknown
Tanker_2011
11 απαντήσεις

Σελίδα 2 από 2 Επιστροφή  1, 2

Πήγαινε κάτω

Πώληση Λογαριασμού WoT - Σελίδα 2 Empty Απ: Πώληση Λογαριασμού WoT

Δημοσίευση από theknownunknown Τρι Σεπ 15, 2015 6:02 am

Δεν τρολλαρα ουτε λιγο.ο τυπας ειναι σε εναν δικό του κοσμο.ασ'τον τρελο στην τρέλα του λένε.αυτο κανω.δνε ασχολουμαι αλλο
theknownunknown
theknownunknown

Αριθμός μηνυμάτων : 27

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πώληση Λογαριασμού WoT - Σελίδα 2 Empty Απ: Πώληση Λογαριασμού WoT

Δημοσίευση από imperiumgraecum Τρι Σεπ 15, 2015 10:20 am

Παίδες, επειδή βλέπω μια αντιπαράθεση εν εξελίξει, παρακαλείσθε να μην καταφεύγετε σε προσβολές (εν γένει)
imperiumgraecum
imperiumgraecum

Αριθμός μηνυμάτων : 444

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πώληση Λογαριασμού WoT - Σελίδα 2 Empty Απ: Πώληση Λογαριασμού WoT

Δημοσίευση από Sanguinius Τρι Σεπ 15, 2015 3:40 pm

Who is trolling?
Sanguinius
Sanguinius

Αριθμός μηνυμάτων : 968

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πώληση Λογαριασμού WoT - Σελίδα 2 Empty Απ: Πώληση Λογαριασμού WoT

Δημοσίευση από sisifos Τετ Σεπ 16, 2015 12:42 am

Αν βλέπαμε μια αγγελία πώλησης σε μια εφημερίδα και η τιμή μας φαινόνταν εξωφρενική, θα το κάναμε θέμα? Όχι. Απλά θα προχωράγαμε στην επόμενη.
Ο άνθρωπος πουλάει ένα account και το κοστολογεί σε μια Α τιμή. Αυτήν θεωρεί σωστή. Είναι θέμα του κάθε υποψήφιου αγοραστή να κάνει μια έρευνα αγοράς και να δει αν συμφέρει και όχι να πάει σαν βόδι να δώσει όσα του ζητάνε.
Αν κάποιος ενδιαφερόταν για την προσφορά του OP, θα μπορούσε να ρωτήσει ακόμα και δω στο φόρουμ με άλλο τόπικ για συμβουλές.
Το να καταστρέφουμε όμως την αγγελία κάποιου και μάλιστα όχι απλά λέγοντας ευγενικά τη γνώμη μας αλλά χρησιμοποιόντας και αρκετά προσβλητικούς χαρακτηρισμούς, το θεωρώ αν μη τι άλλο αγενές.

Προσωπική μου άποψη πάντα.
sisifos
sisifos
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 282
Ηλικία : 56

http://wotgr.blogspot.gr

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πώληση Λογαριασμού WoT - Σελίδα 2 Empty Απ: Πώληση Λογαριασμού WoT

Δημοσίευση από theknownunknown Τετ Σεπ 16, 2015 10:50 am

sisifos έγραψε:Αν βλέπαμε μια αγγελία πώλησης σε μια εφημερίδα και η τιμή μας φαινόνταν εξωφρενική, θα το κάναμε θέμα? Όχι. Απλά θα προχωράγαμε στην επόμενη.
Ο άνθρωπος πουλάει ένα account και το κοστολογεί σε μια Α τιμή. Αυτήν θεωρεί σωστή. Είναι θέμα του κάθε υποψήφιου αγοραστή να κάνει μια έρευνα αγοράς και να δει αν συμφέρει και όχι να πάει σαν βόδι να δώσει όσα του ζητάνε.
Αν κάποιος ενδιαφερόταν για την προσφορά του OP, θα μπορούσε να ρωτήσει ακόμα και δω στο φόρουμ με άλλο τόπικ για συμβουλές.
Το να καταστρέφουμε όμως την αγγελία κάποιου και μάλιστα όχι απλά λέγοντας ευγενικά τη γνώμη μας αλλά χρησιμοποιόντας και αρκετά προσβλητικούς χαρακτηρισμούς, το θεωρώ αν μη τι άλλο αγενές.

Προσωπική μου άποψη πάντα.

Δεν μπορεις να συγκρίνεις μια αγγελία εφημερίδας με ενα ποστ του forum.εχει παρα πολλες διαφορες.α!και μιλουσα ευγενικα αν εννοεις εμενα
theknownunknown
theknownunknown

Αριθμός μηνυμάτων : 27

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πώληση Λογαριασμού WoT - Σελίδα 2 Empty Απ: Πώληση Λογαριασμού WoT

Δημοσίευση από sisifos Τετ Σεπ 16, 2015 11:24 pm

theknownunknown έγραψε:[

Δεν μπορεις να συγκρίνεις μια αγγελία εφημερίδας με ενα ποστ του forum.εχει παρα πολλες διαφορες.α!και μιλουσα ευγενικα αν εννοεις εμενα

Δεν αναφερόμουν σε κανέναν προσωπικά και ούτε έχω διαθεση να έρθω σε αντιπαράθεση με κανέναν. Απλά έκανα μια διαπίστωση. Οποιος θέλει μπορεί να διαβάσει όλο το τόπικ και θα δει την εξέλιξη του.
Την εφημερίδα την έφερα σαν παράδειγμα. Οι αγοροπωλησίες γενικά έχουν τα ίδια χαρακτηριστικά. Ο πωλητής κοστολογεί αυτό που πουλάει σε μια Α τιμή και ο υποψήφιος αγοραστής έχοντας κάνει μια έρευνα αγοράς αποφασίζει αν τον συμφέρει η συγκεκριμένη προσφορά ή όχι. Τώρα αν ο πωλητής ζητά μια αυθαίρετη τιμή πέραν του λογικού είναι πρόβλημα του καθώς δεν θα καταφέρει να πουλήσει ποτέ το προιόν του. Από την άλλη, αν ο υποψήφιος αγοραστής προχωρήσει σε μια συναλλαγή χωρίς να έχει προχωρήσει σε μια έρευνα αγοράς για να δει αν ειναι συμφέρουσα, τότε καλά να πάθει και ειλικρινά για μένα δεν αξίζει λύπηση.
Οι νόμοι της ελευθερης αγοράς. Απλά πράγματα. Δεν χρειάζετε να αγχωνόμαστε να προστατευσουμε κανέναν. Ούτε να χαλάμε τις καρδιές μας.

@sanguinius
Μαυραγορίτης και κερδοσκόπος είναι αυτός που εκμεταλευετε την τεχνιτή ή μη έλειψη ενός προιόντος στην αγορά για να πουλήσει το στόκ του σε υπερβολική τιμή. Στην περιπτωση μας αυτό δεν ισχύει καθώς υπάρχουν άπλετοι λογαριασμοί προς πώληση οπότε ο χαρακτηρισμός σου είναι μάλλον άστοχος Rolling Eyes
sisifos
sisifos
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 282
Ηλικία : 56

http://wotgr.blogspot.gr

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πώληση Λογαριασμού WoT - Σελίδα 2 Empty Απ: Πώληση Λογαριασμού WoT

Δημοσίευση από Sanguinius Πεμ Σεπ 17, 2015 7:58 am

sisifos έγραψε:

@sanguinius
Μαυραγορίτης και κερδοσκόπος είναι αυτός που εκμεταλευετε την τεχνιτή ή μη έλειψη ενός προιόντος στην αγορά για να πουλήσει το στόκ του σε υπερβολική τιμή. Στην περιπτωση μας αυτό δεν ισχύει καθώς υπάρχουν άπλετοι λογαριασμοί προς πώληση οπότε ο χαρακτηρισμός σου είναι μάλλον άστοχος Rolling Eyes
Υπάρχει μεγαλύτερη ζήτηση για accounts,όποτε αυτόματα τίθενται υπό στενότητα,άρα είναι μαυραγορίτης.Κερδοσκόπος είναι,γιατί προσπαθεί,με αθέμιτο τρόπο να βγάλει υπέρογκο κέρδος
Sanguinius
Sanguinius

Αριθμός μηνυμάτων : 968

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πώληση Λογαριασμού WoT - Σελίδα 2 Empty Απ: Πώληση Λογαριασμού WoT

Δημοσίευση από sisifos Πεμ Σεπ 17, 2015 8:57 am

Οι μαυραγορίτες πουλάνε συνήθως είδη πρώτης ανάγκης που βρίσκονται σε έλλειψη στην αγορά. Εκμεταλλευόμενοι αυτά τα δύο στοιχεία (ανάγκη-έλλειψη) υπερκοστολογουν τα προιόντα τους. Μην μου πεις τώρα πως οι λογαριασμοί WoT είναι είδος πρώτης αναγκης ή πως αν δεν βρει ο υποψήφιος αγοραστής κάποιον σε λογική τιμή θα αναγκαστεί να πάρει έναν υπερτιμημένο αλλιώς δεν θα βγάλει τη μέρα, γιατί αν είναι έτσι να δώσω τον δικό μου τσάμπα να σώσω κάνα κακομοίρη  Twisted Evil
Επίσης δεν μπορώ να δω πουθενά στην αγγελία του φίλου κάτι το αθέμιτο. Ισα-ίσα το παιδί περιγράφει αναλυτικότατα τον λογαριασμό του αναφέροντας ακόμα και στοιχεία που δεν θα αρέσουν πολύ σε ένα υποψήφιο αγοραστή (πχ στατιστικά) ενώ θα μπορούσε να τα παραβλέψει. Αν τώρα η τιμή που έχει βάλει είναι μεγαλύτερη από όσο προστάζει η κατάσταση στην πιάτσα είναι δικό του θέμα. Δεν είναι όμως αθέμιτο.
Να σου θυμίζω τον βασικό νόμο της ελεύθερης αγοράς. Προσφορά και ζήτηση. Αν ο φίλος μας εδώ έχει υπερκοστολογίσει τον λογαριασμό του, απλά δεν θα καταφέρει να τον πουλήσει καθώς υπάρχουν άλλοι καλύτεροι και φθηνότεροι. Έτσι είτε θα αναγκαστεί να ρίξει την τιμή είτε θα του μείνει στο χέρι. Οπότε δεν χρειάζεται να αγχωνόμαστε και να εκνευριζόμαστε. Πέρα από μια απλή φιλική συμβουλή τα υπόλοιπα είναι περιττά.
sisifos
sisifos
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 282
Ηλικία : 56

http://wotgr.blogspot.gr

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πώληση Λογαριασμού WoT - Σελίδα 2 Empty Απ: Πώληση Λογαριασμού WoT

Δημοσίευση από Sanguinius Πεμ Σεπ 17, 2015 2:59 pm

sisifos έγραψε:Οι μαυραγορίτες πουλάνε συνήθως είδη πρώτης ανάγκης που βρίσκονται σε έλλειψη στην αγορά. Εκμεταλλευόμενοι αυτά τα δύο στοιχεία (ανάγκη-έλλειψη) υπερκοστολογουν τα προιόντα τους. Μην μου πεις τώρα πως οι λογαριασμοί WoT είναι είδος πρώτης αναγκης ή πως αν δεν βρει ο υποψήφιος αγοραστής κάποιον σε λογική τιμή θα αναγκαστεί να πάρει έναν υπερτιμημένο αλλιώς δεν θα βγάλει τη μέρα, γιατί αν είναι έτσι να δώσω τον δικό μου τσάμπα να σώσω κάνα κακομοίρη  Twisted Evil
Επίσης δεν μπορώ να δω πουθενά στην αγγελία του φίλου κάτι το αθέμιτο. Ισα-ίσα το παιδί περιγράφει αναλυτικότατα τον λογαριασμό του αναφέροντας ακόμα και στοιχεία που δεν θα αρέσουν πολύ σε ένα υποψήφιο αγοραστή (πχ στατιστικά) ενώ θα μπορούσε να τα παραβλέψει. Αν τώρα η τιμή που έχει βάλει είναι μεγαλύτερη από όσο προστάζει η κατάσταση στην πιάτσα είναι δικό του θέμα. Δεν είναι όμως αθέμιτο.
Να σου θυμίζω τον βασικό νόμο της ελεύθερης αγοράς. Προσφορά και ζήτηση. Αν ο φίλος μας εδώ έχει υπερκοστολογίσει τον λογαριασμό του, απλά δεν θα καταφέρει να τον πουλήσει καθώς υπάρχουν άλλοι καλύτεροι και φθηνότεροι. Έτσι είτε θα αναγκαστεί να ρίξει την τιμή είτε θα του μείνει στο χέρι. Οπότε δεν χρειάζεται να αγχωνόμαστε και να εκνευριζόμαστε. Πέρα από μια απλή φιλική συμβουλή τα υπόλοιπα είναι περιττά.
Η σύγχρονη οικονομία,έχει ξεφύγει από τις βασικές αρχές των κλασσικών οικονομικών.Πλέον μαύρη αγορά,υπάρχει για κάθε είδος που υπόκειται στον νόμο της στενότητας.Για παράδειγμα πλέον μαύρη αγορά μπορεί να υπάρξει ακόμα σε μαθήματα χορού.Από την στιγμή λοιπόν που η ζήτηση είναι μεγαλύτερη των πωλούμενων λογαριασμών κι αυτός τον πουλάει πανάκριβα,τότε είναι μαυραγορίτης.Δεύτερον φυσικά και είναι αθέμιτο το να πουλάς κάτι υπερκοστολογημένα.Ειδικά από την στιγμή που δηλώνει πως είναι γνώστης της αγοράς,σημαίνει πως το κάνει επίτηδες με σκοπό την απόκτηση αθέμιτου κέρδους aka κερδοσκόπος.Τέλος από την στιγμή που γνωρίζει την αγορά και επιμένει να το κοστολογεί με αυθαίρετα κριτήρια,είναι και απατεώνας.Κανονικά πρέπει να ασκηθεί δίωξη εναντίων του,ειδικά από την στιγμή που ο λογαριασμός και τα άρματα ΔΕΝ του ανήκουν.Βέβαια είναι ακραίο αυτό και παραλογο
Sanguinius
Sanguinius

Αριθμός μηνυμάτων : 968

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πώληση Λογαριασμού WoT - Σελίδα 2 Empty Απ: Πώληση Λογαριασμού WoT

Δημοσίευση από sisifos Πεμ Σεπ 17, 2015 10:41 pm

Και ποιος είναι ο καθεις από μας που έχει την δυνατότητα να κοστολογήσει αντικειμενικά ένα προιόν? Μόνο υποκειμενικά μπορούμε να το κάνουμε και πάντα συσχετίζοντας το με άλλα παρόμοια. Πως πχ αποφασίζεις εσυ πως ο λογαριασμος του φίλου αξίζει 50€ και επιμένεις πως είναι σωστό ενω η δικιά του τιμή σου φαίνεται κλεψιά? Έχεις κάποια συγκεκριμενα κριτήρια ή μέθοδο? Όχι. Απλα συγκρίνεις το account αυτό με άλλα που έχουν πουληθεί ή πουλιουνται και αποφασίζεις αν είναι ακριβό ή φθηνό. Αρα στην τελική είναι αυτό που σου λέω. Η αγορά ρυθμίζει από μονη της τις τιμές. Δεν είναι ανάγκη να τρελαινόμαστε επειδή κάποιος έβαλε ένα λογαριασμό πολύ ποιο ακριβά απο όσο συνηθίζεται. Προβλημα του και μαγκιά του. Αυτός τόσο το δίνει. Δεν κρύβει τίποτα. Σου λεει αυτό είναι και το δίνω τόσο. Το θες? το παίρνεις, δεν το θες μήν το πάρεις. Πάνε πάρε ένα φθηνότερο. Τόσο απλό είναι. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί το έχουμε κάνει ολόκληρο θέμα.
Και πιστευω πως χάνεις ένα σημαντικό σημείο στην όλη υπόθεση. Ο φιλαράκος ΔΕΝ κάνει εμπόριο με WoT accounts. Απλά πουλάει το δικό του. Εχει μεγάλη διαφορα αυτό καθώς μπαίνει στην μέση και ο συναισθηματικός παράγοντας.
Εγώ πχ αν πουλαγα ποτέ το λογαριασμό μου, θα πρόσθετα την αξία όλων των premium μηνών που εχω πληρώσει, θα το διαιρούσα δια 2, θεώρώντας πως το μισό κόστος πήγε για την δική μου διασκέδαση και θα πρόσθετα την αξία όλων των premium αρματων που έχω. Μονο έτσι θα θεωρούσα πως θα έχω αποζημιωθεί οικονομικά για να αποχωρηστώ τον λογαριασμό μου.
Εσύ βέβαια σαν υποψήφιος αγοραστής θα κοιτάξεις άλλα πράγματα. Κατ αρχήν δεν σε ενδιαφέρει πόσους premium μηνες έχω πληρώσει. Αυτο που θα κοιτάξεις είναι τι premium αρματα έχω, τι γραμμές έχω προχωρήσει, τι 10ρια έχω, τα πληρώματα και φυσικά τα στατιστικά.
Και πολύ καλά θα κάνεις! Και είμαι σιγουρος πως θα βρεις άλλο λογαριασμό με τα ίδια λεφτά που θα έχει και καλύτερα στατιστικά και περισσότερα δεκάρια, γιατί εγώ ίσως να μην εκμεταλευόμουν στο έπακρο τους premium μηνες μου για να προχωράω γρήγορα τις γραμμές.
Αυτό με κάνει απατεώνα ή κλέφτη? ΟΧΙ. Εγω θεωρώ ότι με τοσά αποζημιώνομαι για να αποχωριστώ το λογαριασμό μου και εσυ έχεις κάθε δικαίωμα για να ψάξεις για κάτι καλύτερο. Μπορεί να μην το πουλήσω ποτέ. Και αυτό θα είναι το τίμημα για την τιμή που ζητάω. Δεν θα είμαι όμως ούτε μαυραγορίτης ούτε κερδοσκόπος.
sisifos
sisifos
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 282
Ηλικία : 56

http://wotgr.blogspot.gr

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πώληση Λογαριασμού WoT - Σελίδα 2 Empty Απ: Πώληση Λογαριασμού WoT

Δημοσίευση από sisifos Πεμ Σεπ 17, 2015 11:05 pm

Anyway πιστευω το έχουμε παρακουράσει το θέμα και αν μη τι άλλο έχουμε διαλύσει και το thread (ως συνήθως  Smile ). Καλό θα ήταν να δημιουργηθεί ενα ξεχωριστό τμήμα για μικρες αγγελίες καθως βλέπω ότι ποστάρονται αρκετες κατά καιρούς και αν μπορεί καποιος mod να σπλιταρει το τοπικ για να αφήσουμε καθαρη την αγγελία του παιδιου.
Γνώμη μου πάντα.
sisifos
sisifos
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 282
Ηλικία : 56

http://wotgr.blogspot.gr

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πώληση Λογαριασμού WoT - Σελίδα 2 Empty Απ: Πώληση Λογαριασμού WoT

Δημοσίευση από Sanguinius Παρ Σεπ 18, 2015 3:31 am

sisifos έγραψε:Και ποιος είναι ο καθεις από μας που έχει την δυνατότητα να κοστολογήσει αντικειμενικά ένα προιόν? Μόνο υποκειμενικά μπορούμε να το κάνουμε και πάντα συσχετίζοντας το με άλλα παρόμοια. Πως πχ αποφασίζεις εσυ πως ο λογαριασμος του φίλου αξίζει 50€ και επιμένεις πως είναι σωστό ενω η δικιά του τιμή σου φαίνεται κλεψιά? Έχεις κάποια συγκεκριμενα κριτήρια ή μέθοδο? Όχι. Απλα συγκρίνεις το account αυτό με άλλα που έχουν πουληθεί ή πουλιουνται και αποφασίζεις αν είναι ακριβό ή φθηνό. Αρα στην τελική είναι αυτό που σου λέω. Η αγορά ρυθμίζει από μονη της τις τιμές. Δεν είναι ανάγκη να τρελαινόμαστε επειδή κάποιος έβαλε ένα λογαριασμό πολύ ποιο ακριβά απο όσο συνηθίζεται. Προβλημα του και μαγκιά του. Αυτός τόσο το δίνει. Δεν κρύβει τίποτα. Σου λεει αυτό είναι και το δίνω τόσο. Το θες? το παίρνεις, δεν το θες μήν το πάρεις. Πάνε πάρε ένα φθηνότερο. Τόσο απλό είναι. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί το έχουμε κάνει ολόκληρο θέμα.
Και πιστευω πως χάνεις ένα σημαντικό σημείο στην όλη υπόθεση. Ο φιλαράκος ΔΕΝ κάνει εμπόριο με WoT accounts. Απλά πουλάει το δικό του. Εχει μεγάλη διαφορα αυτό καθώς μπαίνει στην μέση και ο συναισθηματικός παράγοντας.
Εγώ πχ αν πουλαγα ποτέ το λογαριασμό μου, θα πρόσθετα την αξία όλων των premium μηνών που εχω πληρώσει, θα το διαιρούσα δια 2, θεώρώντας πως το μισό κόστος πήγε για την δική μου διασκέδαση και θα πρόσθετα την αξία όλων των premium αρματων που έχω. Μονο έτσι θα θεωρούσα πως θα έχω αποζημιωθεί οικονομικά για να αποχωρηστώ τον λογαριασμό μου.
Εσύ βέβαια σαν υποψήφιος αγοραστής θα κοιτάξεις άλλα πράγματα. Κατ αρχήν δεν σε ενδιαφέρει πόσους premium μηνες έχω πληρώσει. Αυτο που θα κοιτάξεις είναι τι premium αρματα έχω, τι γραμμές έχω προχωρήσει, τι 10ρια έχω, τα πληρώματα και φυσικά τα στατιστικά.
Και πολύ καλά θα κάνεις! Και είμαι σιγουρος πως θα βρεις άλλο λογαριασμό με τα ίδια λεφτά που θα έχει και καλύτερα στατιστικά και περισσότερα δεκάρια, γιατί εγώ ίσως να μην εκμεταλευόμουν στο έπακρο τους premium μηνες μου για να προχωράω γρήγορα τις γραμμές.
Αυτό με κάνει απατεώνα ή κλέφτη? ΟΧΙ. Εγω θεωρώ ότι με τοσά αποζημιώνομαι για να αποχωριστώ το λογαριασμό μου και εσυ έχεις κάθε δικαίωμα για να ψάξεις για κάτι καλύτερο. Μπορεί να μην το πουλήσω ποτέ. Και αυτό θα είναι το τίμημα για την τιμή που ζητάω. Δεν θα είμαι όμως ούτε μαυραγορίτης ούτε κερδοσκόπος.
Από την στιγμή που πουλάς κάτι,κάνεις ΕΜΠΟΡΙΟ.Στο εμπόριο δεν χωρούν οι συναισθηματισμοί,αν το πάμε έτσι,τότε και για τον αγρότη είναι συναισθηματικά δύσκολο να αποχωριστεί τα μαρούλια του,τα οποία καλλιέργησε με τόσο κόπο.Αλλά όχι,πουλάς;Εμπορεύεσαι!Και η τιμή καθορίζεται από τους νόμους της προσφοράς και την ζήτησης καθώς και από την τιμή των παραγωγικών συντελεστών,αν πιστεύεις πως τα λεφτά που έδωσες για premium δεν με αφορούν,τότε κάνεις λαθος.Από την στιγμή που κοστολογείς προσθέτοντας κι άλλους παράγοντες κερδοσκοπείς και εξαπατάς τον αγοραστή
Sanguinius
Sanguinius

Αριθμός μηνυμάτων : 968

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πώληση Λογαριασμού WoT - Σελίδα 2 Empty Απ: Πώληση Λογαριασμού WoT

Δημοσίευση από sisifos Παρ Σεπ 18, 2015 9:09 am

Θα σου κανω μια τελευταία ερώτηση και το σταματάω εδώ καθως δεν έχει νόημα να το συνεχίζουμε (ο καθένας έχει τις απόψεις του).
Αν βγεις αυριο το πρωι βόλτα στην αγορά και εντοπίσεις ένα προιον σε ένα κατάστημα που κατα την γνώμη σου έχει υπερβολική τιμή σε σχέση με παρόμοια της αγοράς, θα αρχίσεις να φωνάζεις τον καταστηματάρχη "μαυραγορίτη-κερδοσκόπο" και θα του πεις πως θα πηγαίνεις κάθε μέρα εξω από το μαγαζί του να τον φωνάζεις έτσι μέχρι να χαμηλώσει την τιμη ή απλά θα προχωρήσεις στο επόμενο μαγαζι απλά αφήνοντας αυτόν και το προιόν του στην τύχη του?

PS Η ερώτηση είναι ρητορική δεν χρειάζεται να απαντήσεις  Smile
sisifos
sisifos
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 282
Ηλικία : 56

http://wotgr.blogspot.gr

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πώληση Λογαριασμού WoT - Σελίδα 2 Empty Απ: Πώληση Λογαριασμού WoT

Δημοσίευση από Sanguinius Σαβ Σεπ 19, 2015 9:36 am

Φυσικά και θα τον κατηγορήσω.Δεν πηγαίνω όμως κάθε μέρα έξω από το μαγαζί του,απλά θα τον καταγγείλω,δεν θα 'ναι κι η πρώτη φορά άλλωστε
Sanguinius
Sanguinius

Αριθμός μηνυμάτων : 968

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πώληση Λογαριασμού WoT - Σελίδα 2 Empty Απ: Πώληση Λογαριασμού WoT

Δημοσίευση από Founder Σαβ Σεπ 19, 2015 12:30 pm

Τελικά ο άνθρωπος ζήτησε άδεια να κάνει ένα post και του το βγάλαμε ξινό. λες και μας πέφτει λόγος να σχολιάσουμε την τιμή που αν ψάξετε πωλούνται account με 2000-3000 δολάρια. Τι να πω μπράβο που είστε όλοι καλοθελητές να φανταστώ το τηλ των εφημερίδων με αγγελίες το έχετε σαν επαφή για να την λέτε όποτε κάποιος είναι κερδοσκόπος. affraid lol! Αλλά τεσπα. 

Tanker_2011  σου ζητώ συγνώμη αλλά μάλλον δεν έπρεπε να σε προειδοποιήσω για τους κανόνες περί υλικού στις αγγελίες αλλά για τα αρπακτικά του forum.
Founder
Founder
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 786
Ηλικία : 78

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πώληση Λογαριασμού WoT - Σελίδα 2 Empty Απ: Πώληση Λογαριασμού WoT

Δημοσίευση από theknownunknown Κυρ Σεπ 20, 2015 12:18 am

sisife δλδ ειναι το ιδιο για σενα μια αγγελια εφημεριδας και μια αγγελια ιντερνετ?ειναι το ιδιο να ψαχνεις τηλεφωνα αγγελιας εφημεριδας και να παίρνεις για να βρεις τον υπεύθυνο και και και και,και το ιδιο να γράφεις ενα ποστ.μην λετε χαζομαρες ρε.ελεος δηλαδη.αν ηταν το ιδιο ευκολο να πεις τπτ και για μια αγγελια εφημερίδας θα μιλούσαν πολλοί.ασε που το έγραψε στο 'γενική συζητηση'
theknownunknown
theknownunknown

Αριθμός μηνυμάτων : 27

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πώληση Λογαριασμού WoT - Σελίδα 2 Empty Απ: Πώληση Λογαριασμού WoT

Δημοσίευση από Sanguinius Κυρ Σεπ 20, 2015 4:19 am

Founder έγραψε:Τελικά ο άνθρωπος ζήτησε άδεια να κάνει ένα post και του το βγάλαμε ξινό. λες και μας πέφτει λόγος να σχολιάσουμε την τιμή που αν ψάξετε πωλούνται account με 2000-3000 δολάρια. Τι να πω μπράβο που είστε όλοι καλοθελητές να φανταστώ το τηλ των εφημερίδων με αγγελίες το έχετε σαν επαφή για να την λέτε όποτε κάποιος είναι κερδοσκόπος. affraid lol!  Αλλά τεσπα. 

Tanker_2011  σου ζητώ συγνώμη αλλά μάλλον δεν έπρεπε να σε προειδοποιήσω για τους κανόνες περί υλικού στις αγγελίες αλλά για τα αρπακτικά του forum.
Φυσικά,αλλά η πλειοψηφία αυτών,δίνει σπάνια άρματα,που δεν μπορείς να αποκτήσεις.Οπότε fair and square
Sanguinius
Sanguinius

Αριθμός μηνυμάτων : 968

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πώληση Λογαριασμού WoT - Σελίδα 2 Empty Απ: Πώληση Λογαριασμού WoT

Δημοσίευση από dfk_7677 Κυρ Σεπ 20, 2015 5:31 am

Έχω την αίσθηση ότι παρότι κάποιοι φαίνεται να κατέχουν το παιχνίδι, μάλλον δεν κατέχουν την Ελληνική. Εγώ προτείνω να είστε κάπως πιο προσεκτικοί στη χρήση λέξεων όπως μαύρη αγορά, αθέμιτος ανταγωνισμός. Θεωρητικά βέβαια κάθε αγγελία είναι μαύρη αγορά (πχ λόγω μη ύπαρξης ΦΠΑ), αλλά σε καμία περίπτωση κάποιος που ζητάει υπερβολικά (σύμφωνα με τις ισχύουσες τιμές) μεγάλη τιμή για να πουλήσει ένα προϊόν δε μπορεί να θεωρηθεί κερδοσκόπος ή μαυραγορίτης. Αυτό ακριβώς σημαίνει κιόλας ελεύθερη και αυτορρυθμιζόμενη αγορά. Και όχι να προσπαθούν κάποιοι να 'αλλάξουν' την τιμή προσφοράς ενός προϊόντος μέσω κριτικής ή προσωπικής επίθεσης, που κατά τη γνώμη μου είναι αθέμιτο.

Ο φίλος βέβαια που έβαλε την αγγελία από τη δική του πλευρά πρέπει να είναι διατεθιμένος να δεχτεί τις όποιες απαντήσες (εφόσον αυτές τηρούν τους κανόνες του φόρουμ) διότι ακριβώς αυτό είναι φόρουμ, ανταλλαγή (πολλές φορές λανθασμένων) απόψεων.
dfk_7677
dfk_7677

Αριθμός μηνυμάτων : 65
Ηλικία : 46

http://httpσ://www.heat-clan.gr

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πώληση Λογαριασμού WoT - Σελίδα 2 Empty Απ: Πώληση Λογαριασμού WoT

Δημοσίευση από theknownunknown Κυρ Σεπ 20, 2015 7:23 am

λοιπον.για να τελειωνει το ολο θεμα.η τιμη για αυτα που εχει το account ειναι τεραστια.τελος.αν καποιος θελει να τα δωσει,ας τα δωσει.χεστηκε η φατμε στ'αλόνι.και εδω ας μπει ενα τελος
theknownunknown
theknownunknown

Αριθμός μηνυμάτων : 27

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πώληση Λογαριασμού WoT - Σελίδα 2 Empty Απ: Πώληση Λογαριασμού WoT

Δημοσίευση από sisifos Κυρ Σεπ 20, 2015 8:30 am

theknownunknown έγραψε:sisife δλδ ειναι το ιδιο για σενα μια αγγελια εφημεριδας και μια αγγελια ιντερνετ?ειναι το ιδιο να ψαχνεις τηλεφωνα αγγελιας εφημεριδας και να παίρνεις για να βρεις τον υπεύθυνο και και και και,και το ιδιο να γράφεις ενα ποστ.μην λετε χαζομαρες ρε.ελεος δηλαδη.αν ηταν το ιδιο ευκολο να πεις τπτ και για μια αγγελια εφημερίδας θα μιλούσαν πολλοί.ασε που το έγραψε στο 'γενική συζητηση'
Όχι δεν είναι το ίδιο για μένα μια αγγελία εφημερίδας και μια αγγελία στο φόρουμ αλλά την αντιμετωπίζω το ίδιο. Με ενδιαφέρει? Ασχολούμαι. Δεν με ενδιαφέρει ή την θεωρώ παράλογη? Την προσπερνάω απλά. Δεν το κάνω ολόκληρο θέμα. Σου φαίνεται χαζομάρα αυτό?
Και απ' όσο κατάλαβα το παιδί από την μια πήρε άδεια για να την βάλει την αγγελία και από την άλλη δεν υπήρχε ειδικό τμήμα για να την ποστάρει γι αυτό την εβαλε στη Γενική Συζήτηση (όπως και τόσοι άλλοι μέχρι τώρα)

theknownunknown έγραψε:λοιπον.για να τελειωνει το ολο θεμα.η τιμη για αυτα που εχει το account ειναι τεραστια.τελος.αν καποιος θελει να τα δωσει,ας τα δωσει.χεστηκε η φατμε στ'αλόνι.και εδω ας μπει ενα τελος

Αυτό ακριβώς έπρεπε να γίνει από την αρχή. Ας αφήναμε τον κάθε ενδιαφερόμενο να διαπραγματευτεί την τιμή. Γιατί να θεωρούμε ότι όλοι οι υπόλοιποι είναι κουτορνίθια και εμείς οι ειδικοί στις τιμές και πρέπει να σώσουμε τους υπόλοιπους? Τώρα έτσι όπως το κάναμε, όχι μόνο η φατμε χέστηκε στο αλώνι αλλά μπήκαμε και μεις από πίσω και χέσαμε όλοι μαζί  Evil or Very Mad
sisifos
sisifos
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 282
Ηλικία : 56

http://wotgr.blogspot.gr

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πώληση Λογαριασμού WoT - Σελίδα 2 Empty Απ: Πώληση Λογαριασμού WoT

Δημοσίευση από theknownunknown Κυρ Σεπ 20, 2015 10:25 am

sisifos έγραψε:
theknownunknown έγραψε:sisife δλδ ειναι το ιδιο για σενα μια αγγελια εφημεριδας και μια αγγελια ιντερνετ?ειναι το ιδιο να ψαχνεις τηλεφωνα αγγελιας εφημεριδας και να παίρνεις για να βρεις τον υπεύθυνο και και και και,και το ιδιο να γράφεις ενα ποστ.μην λετε χαζομαρες ρε.ελεος δηλαδη.αν ηταν το ιδιο ευκολο να πεις τπτ και για μια αγγελια εφημερίδας θα μιλούσαν πολλοί.ασε που το έγραψε στο 'γενική συζητηση'
Όχι δεν είναι το ίδιο για μένα μια αγγελία εφημερίδας και μια αγγελία στο φόρουμ αλλά την αντιμετωπίζω το ίδιο. Με ενδιαφέρει? Ασχολούμαι. Δεν με ενδιαφέρει ή την θεωρώ παράλογη? Την προσπερνάω απλά. Δεν το κάνω ολόκληρο θέμα. Σου φαίνεται χαζομάρα αυτό?
Και απ' όσο κατάλαβα το παιδί από την μια πήρε άδεια για να την βάλει την αγγελία και από την άλλη δεν υπήρχε ειδικό τμήμα για να την ποστάρει γι αυτό την εβαλε στη Γενική Συζήτηση (όπως και τόσοι άλλοι μέχρι τώρα)

theknownunknown έγραψε:λοιπον.για να τελειωνει το ολο θεμα.η τιμη για αυτα που εχει το account ειναι τεραστια.τελος.αν καποιος θελει να τα δωσει,ας τα δωσει.χεστηκε η φατμε στ'αλόνι.και εδω ας μπει ενα τελος

Αυτό ακριβώς έπρεπε να γίνει από την αρχή. Ας αφήναμε τον κάθε ενδιαφερόμενο να διαπραγματευτεί την τιμή. Γιατί να θεωρούμε ότι όλοι οι υπόλοιποι είναι κουτορνίθια και εμείς οι ειδικοί στις τιμές και πρέπει να σώσουμε τους υπόλοιπους? Τώρα έτσι όπως το κάναμε, όχι μόνο η φατμε χέστηκε στο αλώνι αλλά μπήκαμε και μεις από πίσω και χέσαμε όλοι μαζί  Evil or Very Mad

ρε σισιφε ειδα την τιμη και επειδη ξερω απο τιμες,γιατι τα παρακολουθω,ειπα την γνωμη μου.θελετε δε θελετε η τιμη που βαζει ειναι τεραστια για τετοιο account με βαση τις τιμες στην αγορα.και οχι,αν την θεωρω παραλογη θα μιλησω.δεν σαρεσει?κανε lock το τοπικ.so easy
theknownunknown
theknownunknown

Αριθμός μηνυμάτων : 27

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πώληση Λογαριασμού WoT - Σελίδα 2 Empty Απ: Πώληση Λογαριασμού WoT

Δημοσίευση από sisifos Κυρ Σεπ 20, 2015 11:42 am

Θα μπορουσες απλα, αφου εισαι γνωστης της αγορας και δεν μπορουσες να κρατηθεις να δωσεις μια φιλική συμβουλη με περισσότερο τακτ. Καταλαβαίνεις βέβαια πως με το που ανεφερες μια τιμη 50€ έχεις ξεσκίσει επιτόπου την αγγελία του OP έτσι? Και φυσικά είδες τι επακολουθησε.
Ισως και να έχεις δίκιο με την τιμή. Δεν ξέρω και δε με νοιάζει. Αυτό που δε μου άρεσε ήταν η εξελιξη του topic και όπως θες εσυ να λες ελευθερα τη γνώμη σου έτσι την λέω και γω.
Και όχι δεν μπορώ να κλειδώσω κανένα τοπικ γιατι δεν ειμαι moderator. Tα παρατησα αυτα καιρό τώρα για να μπορώ να λέω τη γνώμη μου ελευθερα χωρίς να ακουω ατάκες σαν την παραπάνω.
sisifos
sisifos
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 282
Ηλικία : 56

http://wotgr.blogspot.gr

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Πώληση Λογαριασμού WoT - Σελίδα 2 Empty Απ: Πώληση Λογαριασμού WoT

Δημοσίευση από theknownunknown Κυρ Σεπ 20, 2015 12:01 pm

sisifos έγραψε:Θα μπορουσες απλα, αφου εισαι γνωστης της αγορας και δεν μπορουσες να κρατηθεις να δωσεις μια φιλική συμβουλη με περισσότερο τακτ. Καταλαβαίνεις βέβαια πως με το που ανεφερες μια τιμη 50€ έχεις ξεσκίσει επιτόπου την αγγελία του OP έτσι? Και φυσικά είδες τι επακολουθησε.
Ισως και να έχεις δίκιο με την τιμή. Δεν ξέρω και δε με νοιάζει. Αυτό που δε μου άρεσε ήταν η εξελιξη του topic και όπως θες εσυ να λες ελευθερα τη γνώμη σου έτσι την λέω και γω.
Και όχι δεν μπορώ να κλειδώσω κανένα τοπικ γιατι δεν ειμαι moderator. Tα παρατησα αυτα καιρό τώρα για να μπορώ να λέω τη γνώμη μου ελευθερα χωρίς να ακουω ατάκες σαν την παραπάνω.

χαχαχαχαχα την ξεσκισα λεει.τελος παντων.δεν βλεπω λογο να μιλαω αλλο.το account του,με βαση την αγορα,κάνει κοντα στο 50€.εγω φταιω που του ειπα και ποσο κανει.και δεν ειμαι και ο μονος που το λεει.τελοσ παντων...
theknownunknown
theknownunknown

Αριθμός μηνυμάτων : 27

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σελίδα 2 από 2 Επιστροφή  1, 2

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης