World of Tanks Greece
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Su-152. 152mm derp ή 122mm gun?

3 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

Su-152. 152mm derp ή 122mm gun? Empty Su-152. 152mm derp ή 122mm gun?

Δημοσίευση από Founder Δευ Αυγ 06, 2012 3:49 am

Αυτόν τον καιρό grid-άρω σιγά σιγά το SU-152 για να ξεκλειδώσω το ISU. Έχω ανοίξει όλα τα modules και τώρα μαζεύω xp για το επόμενο tier.
Έχω πέσει λοιπόν σε ένα δίλημμα με αυτό το άρμα. Τα όπλα του. Από τη μια το πολύ καλό στοκ 152mm hovizer (ίδιο με αυτό του KV-2) και από την άλλη το τελευταίο 122άρι.
Το 152mm με HE και ονομαστικό damage 900 δεν έχει πρόβλημα να κάνει ζημιά ακόμα κσι σε 10άρια άρματα και έχει φτηνά πυρομαχικά έχει όμως πολύ χαμηλό ROF και είναι άστοχο σε μακρινές βολές.
Το 122άρι από την άλλη είναι πολύ πιο εύστοχο έχει τρελό ROF (7sec) και υπολογίσιμο damage (περίπου 400) αλλά χαμηλό penetration (άρα πολλά bounce) και ακριβά πυρομαχικά. Το τελευταίο μάλιστα σε συνδυασμό με το ROF και τα bounces μπορεί να ανεβάσει κατά πολύ το κόστος πυρομαχικών αν δεν είσαι προσεκτικός (σε μια μάχη πλήρωσα 35000cr μόνο για πυρομαχικα!).
Για πείτε λοιπόν όσοι περάσατε από το SU-152, ποιο όπλο χρησιμοποιούσατε?
Founder
Founder
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 786
Ηλικία : 78

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Su-152. 152mm derp ή 122mm gun? Empty Απ: Su-152. 152mm derp ή 122mm gun?

Δημοσίευση από trexas Δευ Αυγ 06, 2012 9:59 pm

Το SU-152 είναι ακόμα στο γκαράζ μου κ παίζω μόνο με το 122mm.
Δεν χάνει εύκολα βολές με το 122mm κ η ζημιά που κάνει είναι πολύ καλή για τα κυβικά του. Τέλος ο κύκλος στόχευσης κλείνει πολύ πιο γρήγορα οπότε αν χρειαστείς μία γρήγορη βολή έχεις μεγάλες πιθανότητες επιτυχίας!
trexas
trexas

Αριθμός μηνυμάτων : 337

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Su-152. 152mm derp ή 122mm gun? Empty Απ: Su-152. 152mm derp ή 122mm gun?

Δημοσίευση από Kostis_Larsson Τρι Αυγ 07, 2012 6:34 am

Δεν έχω το συγκεκριμένο άρμα αλλά η απάντηση που ζητάς έχει να κάνει με τον τρόπο που θα παίζεις το ISU.
Αν έχεις σκοπό να είσαι sniper παίρνοντας στρατηγικές θέσεις τότε το 122 είναι το κανόνι που θέλεις.
Αν έχεις την τάση να είσαι στην πρώτη γραμμή του μετώπου τότε θα χρειαστείς το 152 για να κάνεις damage μιας και η ακρίβεια δε θα σε νοιάζει. Από ευκινησία και θωράκιση τι λέει το ISU μπορεί να φτάσει γρήγορα κοντα στα αντίπαλα άρματα και να περιστρέφεται ?

Kostis_Larsson

Αριθμός μηνυμάτων : 651
Ηλικία : 46

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Su-152. 152mm derp ή 122mm gun? Empty Απ: Su-152. 152mm derp ή 122mm gun?

Δημοσίευση από trexas Τετ Αυγ 08, 2012 7:23 am

Ταχύτητα.... Για τον όγκο τους τα SU & ISU πηγαίνουν ικανοποιητικά καλά, έχουν ονομαστική ταχύτητα 43kmh αλλά δεν τα έχω δει. Συνήθως πηγαίνω με 35-38...
Ταχύτητα περιστροφής έχουν 21 μοίρες/δευτ. που την καθιστά μη ικανοποιητική απέναντι σε ελαφρά κ ορισμένα μεσαία άρματα σε μικρές αποστάσεις.
Θωράκιση έχουν αρκετή αλλά δεν αντέχει σε βολές από tier7 κ πάνω.
Προσωπικά τους έχω κουμπωμένα μόνιμα πάνω ventilation/binocular/reload για να μην πλησιάζω κοντά.
trexas
trexas

Αριθμός μηνυμάτων : 337

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή


 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης