World of Tanks Greece
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

2010-? Κατοχική Ελλάς

5 απαντήσεις

Σελίδα 1 από 2 1, 2  Επόμενο

Πήγαινε κάτω

2010-? Κατοχική Ελλάς  Empty 2010-? Κατοχική Ελλάς

Δημοσίευση από Sanguinius Τρι Ιουν 11, 2013 11:47 am

Όπως θα ακούσατε οι περισσότεροι η ΕΡΤ με κυβερνητική απόφαση κλείνει,οσονούπω.Όπως επίσης μπορειτε να φανταστείτε είναι η πρώτη φορά που η δημόσια ραδιοτηλεόραση κλείνει σε ΕΛΕΥΘΕΡΟ ΚΑΙ ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟ κράτος,συνήθως καταλύεται σε περιπτώσεις εχθρικής κατοχής ή σε περιπτώσεις κατάληψης τς εξουσίας με παράνομα μέσα και πολιτικα-στρατιωτικά μορφώματα.Βαθια θλίψη με χει καταλάβει,όχι μόνο γτ κλείνει η ΕΡΤ ή για τ χαρατσια ή για τν αντισυνταγματική παραχώρηση τς εθνικής κυριαρχίας,αλλά γτ δν αντέχω σαν Έλλην αυτή τν κατάσταση και θέλω να κανω κάτι για αυτό,αλλά ΔΝ ΞΕΡΩ Τ ΝΑ ΚΑΝΩ
Sanguinius
Sanguinius

Αριθμός μηνυμάτων : 968

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

2010-? Κατοχική Ελλάς  Empty Απ: 2010-? Κατοχική Ελλάς

Δημοσίευση από ee3509 Τρι Ιουν 11, 2013 12:31 pm

Να έρθεις εξωτερικό
ee3509
ee3509

Αριθμός μηνυμάτων : 253

http://unregulatedwotgr.forumgreek.com/

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

2010-? Κατοχική Ελλάς  Empty Απ: 2010-? Κατοχική Ελλάς

Δημοσίευση από Sanguinius Τρι Ιουν 11, 2013 12:42 pm

ee3509 έγραψε: Να έρθεις εξωτερικό
Δν μπορώ ή θα βρω έναν τρόπο να σώσω τν Ελλάδα ή θα πέσω μαζί τς,δν μπορώ να εγκαταλειψω τν Ελλάδα
Sanguinius
Sanguinius

Αριθμός μηνυμάτων : 968

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

2010-? Κατοχική Ελλάς  Empty Απ: 2010-? Κατοχική Ελλάς

Δημοσίευση από cgakis Τρι Ιουν 11, 2013 1:26 pm

αμα θες τοσο πολυ να βοηθησεις και αισθανεσε τοσο πολυ ασχημα για την ΕΡΤ να σου στειλω τον λογαριασμο ρευματος μου και να πληρωσεις την ΕΡΤ και το ΦΠΑ της ολα τα αλλα θα τα πληρωσω εγω εκτος αν θες να βοηθησεις και εμενα μιας και εισαι τοσο συμπονετικος για την ΕΡΤ φαντασου ποσο θα εισαι για τους ανθρωπους και θα τους βοηθας αυτους τους δυσκολους καιρους
cgakis
cgakis

Αριθμός μηνυμάτων : 360
Ηλικία : 49

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

2010-? Κατοχική Ελλάς  Empty Απ: 2010-? Κατοχική Ελλάς

Δημοσίευση από Sanguinius Τρι Ιουν 11, 2013 2:15 pm

cgakis έγραψε:αμα θες τοσο πολυ να βοηθησεις και αισθανεσε τοσο πολυ ασχημα για την ΕΡΤ να σου στειλω τον λογαριασμο ρευματος μου και να πληρωσεις την ΕΡΤ και το ΦΠΑ της ολα τα αλλα θα τα πληρωσω εγω εκτος αν θες να βοηθησεις και εμενα μιας και εισαι τοσο συμπονετικος για την ΕΡΤ φαντασου ποσο θα εισαι για τους ανθρωπους και θα τους βοηθας αυτους τους δυσκολους καιρους
Ξαναδιαβασε τ post μεχρι να καταλάβεις τ γράφω
Sanguinius
Sanguinius

Αριθμός μηνυμάτων : 968

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

2010-? Κατοχική Ελλάς  Empty Απ: 2010-? Κατοχική Ελλάς

Δημοσίευση από cgakis Τρι Ιουν 11, 2013 2:31 pm

εγω καταλαβα τι γραφεις το γιατι σου απαντησα ετσι μαλλον εσυ δεν καταλαβες
cgakis
cgakis

Αριθμός μηνυμάτων : 360
Ηλικία : 49

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

2010-? Κατοχική Ελλάς  Empty Απ: 2010-? Κατοχική Ελλάς

Δημοσίευση από Sanguinius Τρι Ιουν 11, 2013 2:37 pm

cgakis έγραψε:εγω καταλαβα τι γραφεις το γιατι σου απαντησα ετσι μαλλον εσυ δεν καταλαβες
Αν είχες καταλάβει τότε δν θα έγραφες π ς στεναχωριέμαι τόσο πολύ για την ΕΡΤ γτ τ νόημα τ κειμένου μου είναι πως δν ξέρω τ να κανω για να βοηθησω τν χώρα γενικά,σοβαρά αν χρειάζεται να εξηγώ αναλυτικά τ posts μου καλύτερα να τα αγνοείς
Sanguinius
Sanguinius

Αριθμός μηνυμάτων : 968

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

2010-? Κατοχική Ελλάς  Empty Απ: 2010-? Κατοχική Ελλάς

Δημοσίευση από ee3509 Τρι Ιουν 11, 2013 2:49 pm

Sanguinius έγραψε:
ee3509 έγραψε: Να έρθεις εξωτερικό
Δν μπορώ ή θα βρω έναν τρόπο να σώσω τν Ελλάδα ή θα πέσω μαζί τς,δν μπορώ να εγκαταλειψω τν Ελλάδα

Να έρθεις εξωτερικό για να σώσεις την Ελλάδα, να δουλέψεις και να υποστηρίξεις την οικογένειά σου στην Ελλάδα, και κάποια στιγμή να φέρεις μετρητά πίσω. Οσο είσαι εκεί θα είσαι άλλος ένας άνεργος, αν βρεις δουλειά θα είναι κάποιος άλλος άνεργος στη θέση σου.
ee3509
ee3509

Αριθμός μηνυμάτων : 253

http://unregulatedwotgr.forumgreek.com/

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

2010-? Κατοχική Ελλάς  Empty Απ: 2010-? Κατοχική Ελλάς

Δημοσίευση από Sanguinius Τρι Ιουν 11, 2013 2:51 pm

ee3509 έγραψε: Να έρθεις εξωτερικό
Btw τ αιλουροειδές είναι αξιολατρευτω,έχω κι εγώ 4 γάτες,2 μικρές τν πατέρα τς και τ εγγόνι του
Sanguinius
Sanguinius

Αριθμός μηνυμάτων : 968

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

2010-? Κατοχική Ελλάς  Empty Απ: 2010-? Κατοχική Ελλάς

Δημοσίευση από Sanguinius Τρι Ιουν 11, 2013 2:53 pm

ee3509 έγραψε:
Sanguinius έγραψε:
ee3509 έγραψε: Να έρθεις εξωτερικό
Δν μπορώ ή θα βρω έναν τρόπο να σώσω τν Ελλάδα ή θα πέσω μαζί τς,δν μπορώ να εγκαταλειψω τν Ελλάδα

Να έρθεις εξωτερικό για να σώσεις την Ελλάδα, να δουλέψεις και να υποστηρίξεις την οικογένειά σου στην Ελλάδα, και κάποια στιγμή να φέρεις μετρητά πίσω. Οσο είσαι εκεί θα είσαι άλλος ένας άνεργος, αν βρεις δουλειά θα είναι κάποιος άλλος άνεργος στη θέση σου.
Τ όνειρό μου είναι αφού κάνω τ διδακτορικό μου να διδάξω σε ένα πανεπιστήμιο,κατά προτιμιση σε αυτο που σπουδάζω και στ τμήμα που σπουδάζω πιο συγκεκριμένα
Sanguinius
Sanguinius

Αριθμός μηνυμάτων : 968

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

2010-? Κατοχική Ελλάς  Empty Απ: 2010-? Κατοχική Ελλάς

Δημοσίευση από cgakis Τρι Ιουν 11, 2013 3:23 pm

Sanguinius έγραψε:Αν είχες καταλάβει τότε δν θα έγραφες π ς στεναχωριέμαι τόσο πολύ για την ΕΡΤ γτ τ νόημα τ κειμένου μου είναι πως δν ξέρω τ να κανω για να βοηθησω τν χώρα γενικά,σοβαρά αν χρειάζεται να εξηγώ αναλυτικά τ posts μου καλύτερα να τα αγνοείς

σοβαρα τωρα τα θες και τα λες αυτα που λες
αν θες να βοηθησεις την χωρα σου λοιπον βγες στους δρομους φωναξε γινε και εσυ ενας απο εμας που ειμαστε στον αγωνα καθε μερα και εχουμε και παιδια και μας νοιαζει το μελλον τους και οχι η παρτη μας
θες να σου πω την αληθεια μακαρι να κλησει η ΕΡΤ και καθε ζημιογωνα κρατικη επιχειρηση
για να πανε ολοι αυτοι οι δημοσιοι υπαληλοι να δουλεψουν στον ιδιωτικο τομεα να δουν το πως ειναι να δουλευεις και να σκυβεις το κεφαλι για να μην μηνεις στην απεξω και να μην σου χτυπαει την καρτα αυτην την εβδομαδα ενας συναδελφος και την αλλη να του την χτυπας εσυ
ετσι μονο μπορεις να βοηθησεις την χωρα σου αν βγεις και φωναξεις ΦΤΑΝΕΙ ΜΕΧΡΙ ΕΔΩ ΘΕΛΩ ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΠΟΥ ΜΟΥ ΚΛΕΒΕΤΕ μιας και εισαι και φοιτητης ακομα
cgakis
cgakis

Αριθμός μηνυμάτων : 360
Ηλικία : 49

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

2010-? Κατοχική Ελλάς  Empty Απ: 2010-? Κατοχική Ελλάς

Δημοσίευση από Sanguinius Τρι Ιουν 11, 2013 3:45 pm

cgakis έγραψε:
Sanguinius έγραψε:Αν είχες καταλάβει τότε δν θα έγραφες π ς στεναχωριέμαι τόσο πολύ για την ΕΡΤ γτ τ νόημα τ κειμένου μου είναι πως δν ξέρω τ να κανω για να βοηθησω τν χώρα γενικά,σοβαρά αν χρειάζεται να εξηγώ αναλυτικά τ posts μου καλύτερα να τα αγνοείς

σοβαρα τωρα τα θες και τα λες αυτα που λες
αν θες να βοηθησεις την χωρα σου λοιπον βγες στους δρομους φωναξε γινε και εσυ ενας απο εμας που ειμαστε στον αγωνα καθε μερα και εχουμε και παιδια και μας νοιαζει το μελλον τους και οχι η παρτη μας
θες να σου πω την αληθεια μακαρι να κλησει η ΕΡΤ και καθε ζημιογωνα κρατικη επιχειρηση
για να πανε ολοι αυτοι οι δημοσιοι υπαληλοι να δουλεψουν στον ιδιωτικο τομεα να δουν το πως ειναι να δουλευεις και να σκυβεις το κεφαλι για να μην μηνεις στην απεξω και να μην σου χτυπαει την καρτα αυτην την εβδομαδα ενας συναδελφος και την αλλη να του την χτυπας εσυ
ετσι μονο μπορεις να βοηθησεις την χωρα σου αν βγεις και φωναξεις ΦΤΑΝΕΙ ΜΕΧΡΙ ΕΔΩ ΘΕΛΩ ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΠΟΥ ΜΟΥ ΚΛΕΒΕΤΕ μιας και εισαι και φοιτητης ακομα
Για να μαθαίνεις,η ΕΡΤ ειναι εκτός μνημονίου ξαι εδω και 1,5 χρόνο είναι κερδοφόρα επιχείρηση,δεύτερον εχουμε Γερμανούς επιτρόπους σε ΟΛΟΥΣ τς τομείς τς εγχώριας πολιτικής,με λιγα λόγια δν ειμαστε αυτόνομοι,ο μόνος ελευθερις τομέας ήταν η ΕΡΤ και τώρα τν έκλεισαν που σημαίνει η Ελλάς ειναι επίσημα από σημερα υπό κατοχή,η Ελληνικη Δημοκρατία διαλύθηκε,έχουμε κατοχική κυβέρνηση τύπου Τσολάκογλου.Δεύτερον για τν μετατροπή ή τν τερματισμό τν αρμοδιοτήτων τς ΕΡΤ είναι ΜΟΝΟ τ ΕΣΡ,τ οποίο δν υπάρχει εδώ και μήνες και μαζί με τ μνημόνια όλα αυτά ειναι αντισυνταγματικά.Τρίτον οι πορείες ήταν είναι και θα είναι τ όπιο τ εξαγριωμένου λαού,οι μόνοι που κερδίζουν ειναι τ συνδικάτα και η άρχουσα τάξη,για να αλλάξει η κατάσταση εδώ,χρειάζεται κάτι ρεαλιστικό και όχι οι πορείες τ ΠΑΜΕ και ναι είμαι φοιτητής αλλά δν θα συμμετάσχω ποτέ στς φοιτητικούς αγώνες όσο υπάρχουν κομματικές παρατάξεις στς σχολές,οι οποίες επιδοτούνται με εκατομύρια ευρο κάθε χρόνο από τ κράτος και τ μόνο που κάνουν είναι να τ τρώνε οι αρχηγοί τν τμημάτων και οι υπεύθυνοι πόλεως τς κάθε παράταξης
Sanguinius
Sanguinius

Αριθμός μηνυμάτων : 968

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

2010-? Κατοχική Ελλάς  Empty Απ: 2010-? Κατοχική Ελλάς

Δημοσίευση από ee3509 Τρι Ιουν 11, 2013 3:58 pm

@sang

Είναι Βιρμανίας και είναι καταπληκτικός !

Οσο πλησιάζεις στο "όνειρο" τόσο θα βλέπεις πόσο απέχει απο αυτό που φαντάστηκες.

@cgakis

Το forum δεν επιτρέπει πολιτικό σχόλιο, αλλά θα κάνω ένα με κάθε φιλική διάθεση (δεν θέλω παρεξηγήσεις σε αυτο το πεδίο γιατί το αντικείμενο εδώ είναι το wot).

Ολοι ξέρουμε οτι υπάρχει διαφθορά στην ΕΛλάδα, το θέμα είναι κάτα πόσο αυτή είναι υπεύθυνη για το σημείο που έχουμε βρεθεί.

Αν δείς το national public debt as gdp percentage http://www.indexmundi.com/g/r.aspx?t=100&v=143&l=en θα δείς οτι ναι μεν η Ελλάδα είναι ψηλά στο 161 αλλά η Ιαπωνία ψηλότερα στο 211, Iceland 128, Italy 120, Singapore 118, canada 86, uk 86, france 84, germany 82.

Το χρέος είναι κομμάτι του συστήματος, και το παγκόσμιο επίπεδο του χρέους δείχνει οτι το πρόβλημα είναι συστημικό. (για μένα οφείλεται σε μεγάλο βαθμό στην ανεξέλεγκτη συγκέντρωση πλούτου - δεν είναι οτι σήμερα υπάρχουν λιγότερα λεφτά απο πριν 20 χρόνια, αλλα είναι σε λιγότερα χέρια). Είναι χαρακτηριστικό οτι στις 100 χώρες οι 54 έχουν χρέος μεγαλύτερο απο το 50% του εθνικού τους προϊόντος !

Η διαφθορά στην Ελλάδα σίγουρα επιδεινώνει την θέση μας, αλλά από μόνη της δεν είναι δυνατό να προκαλεί κρίσεις χρέους και λιτότητα στη μισή Ευρώπη. Κάθε φορά που εφευρίσκεις έναν φταίχτη για ένα πρόβλημα, παίρνεις τα μάτια σου απο αυτό που φταίει στην πραγματικότητα.
ee3509
ee3509

Αριθμός μηνυμάτων : 253

http://unregulatedwotgr.forumgreek.com/

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

2010-? Κατοχική Ελλάς  Empty Απ: 2010-? Κατοχική Ελλάς

Δημοσίευση από cgakis Τρι Ιουν 11, 2013 4:02 pm

sanguinius@
μπραβο σου ποτε να μην βαλεις ταμπελα πανω σου ΠΑΜΕ κτλ και ναι μονο τα συνδικατα μπορουν να αλλαξουν κατι
μαθε λοιπον οτι ειμαι ναυκληρος (λοστρομος) και μελος του συμβουλιου της ΠΕΝΕΝ (πανελληνια ενωση ναυτων εμπορικου ναυτικου) και απο το 1999 που δεν υπειρχε μνημονιο μεχρι και σημερα εχω δεχτει 4 αντισυταγματηκες επιστρατευσεις αρα οπως ξερω εγω το τι συμαινει αντσυταγματικοτητα εσυ ακομα δεν το εχεις γνωρισει και μακαρι να μην το γνωρισεις ποτε
ακου λοιπον μια συμβουλη ξεχνα τα μνημονια ξεχνα τα ολα αυτα τελιωσε με το καλο τις σπουδες σου και μετα σκεψου πως να κανεις καλητερη την πατριδα σου
ποτε μην γινεις βολεψακιας δημοσιος υπαλληλος αυτο μας εφαγε σαν εθνος να μπουμε στο δημοσιο να βρουμε τον μηνα που θρεφει τους εντεκα
βλεπεις στην ελλαδα των 10.000.000 υπαρχουν 2.000.000 δημοσιοι υπαληλοι και αλλοι τοσοι στα σωματα ασφαλειας αμα βαλεις και τους συνταξιουχους φτανεις τα 7.000.000 που συντηρουνται απο το δημοσιο το δημοσιο απο που θα συντηρηθει ?
cgakis
cgakis

Αριθμός μηνυμάτων : 360
Ηλικία : 49

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

2010-? Κατοχική Ελλάς  Empty Απ: 2010-? Κατοχική Ελλάς

Δημοσίευση από cgakis Τρι Ιουν 11, 2013 4:07 pm

ee3509@
εχεις δικιο δεν ανοιξα ομως εγω αυτο το post απλα απαντησα
cgakis
cgakis

Αριθμός μηνυμάτων : 360
Ηλικία : 49

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

2010-? Κατοχική Ελλάς  Empty Απ: 2010-? Κατοχική Ελλάς

Δημοσίευση από Sanguinius Τρι Ιουν 11, 2013 4:13 pm

ee3509 έγραψε:@sang

Είναι Βιρμανίας και είναι καταπληκτικός !

Οσο πλησιάζεις στο "όνειρο" τόσο θα βλέπεις πόσο απέχει απο αυτό που φαντάστηκες.

@cgakis

Το forum δεν επιτρέπει πολιτικό σχόλιο, αλλά θα κάνω ένα με κάθε φιλική διάθεση (δεν θέλω παρεξηγήσεις σε αυτο το πεδίο γιατί το αντικείμενο εδώ είναι το wot).

Ολοι ξέρουμε οτι υπάρχει διαφθορά στην ΕΛλάδα, το θέμα είναι κάτα πόσο αυτή είναι υπεύθυνη για το σημείο που έχουμε βρεθεί.

Αν δείς το national public debt as gdp percentage http://www.indexmundi.com/g/r.aspx?t=100&v=143&l=en θα δείς οτι ναι μεν η Ελλάδα είναι ψηλά στο 161 αλλά η Ιαπωνία ψηλότερα στο 211, Iceland 128, Italy 120, Singapore 118, canada 86, uk 86, france 84, germany 82.

Το χρέος είναι κομμάτι του συστήματος, και το παγκόσμιο επίπεδο του χρέους δείχνει οτι το πρόβλημα είναι συστημικό. (για μένα οφείλεται σε μεγάλο βαθμό στην ανεξέλεγκτη συγκέντρωση πλούτου - δεν είναι οτι σήμερα υπάρχουν λιγότερα λεφτά απο πριν 20 χρόνια, αλλα είναι σε λιγότερα χέρια). Είναι χαρακτηριστικό οτι στις 100 χώρες οι 54 έχουν χρέος μεγαλύτερο απο το 50% του εθνικού τους προϊόντος !

Η διαφθορά στην Ελλάδα σίγουρα επιδεινώνει την θέση μας, αλλά από μόνη της δεν είναι δυνατό να προκαλεί κρίσεις χρέους και λιτότητα στη μισή Ευρώπη. Κάθε φορά που εφευρίσκεις έναν φταίχτη για ένα πρόβλημα, παίρνεις τα μάτια σου απο αυτό που φταίει στην πραγματικότητα.
Η μια κόρη είναι Αγκύρας και μαλλον και τ παιδί τς.Ναι ισχύει πως δν θα ναι όπως τ φαντάστηκα αλλά όταν εχεις καθηγητές φίρμες,όπως Κουλουμπής,Σεϊμενης και Λυριτζης σε ένα τμήμα τ οποίο θελει 12000 οταν ειχα περάσει να σου λένε μν πάρετε απλώς τ πτυχίο συνεχίστε μεχρι τ διδακτορικό,θέλουμε οι δικοί μας σπουδαστές να διδάσκουν στ τμήμα και τ μεταπτυχιακό τ Σεϊμενη να παίρνει ευρωπαικο διακρατικό βραβείο ως τ καλύτερο μεταπτυχιακό Διεθνών Σχέσεων και να μν τ διαφημίζει κανείς γτ τ κατεστημένο τ Καποδιστριακού και τ ΑΠΘ πολεμάει τ πανεπιστήμια τς περιφέρειας,με πεισμωνει αμονα περισσότερο για να αγωνιστο να βελτιώσω και τ τμήμα μου και τ πανεπιστήμιο Αιγαίου ταυτόχρονα.Οσον αφορά τ πολιτικο σχόλιό σου,συμφωνώ απολύτως,πχ η Αγγλία μετά τν κερδοσκοπία τ Σωρρος έχει απείρως μεγαλύτερο πρόβλημα από εμάς με τ χρέος τς
Sanguinius
Sanguinius

Αριθμός μηνυμάτων : 968

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

2010-? Κατοχική Ελλάς  Empty Απ: 2010-? Κατοχική Ελλάς

Δημοσίευση από Sanguinius Τρι Ιουν 11, 2013 4:19 pm

cgakis έγραψε:sanguinius@
μπραβο σου ποτε να μην βαλεις ταμπελα πανω σου ΠΑΜΕ κτλ και ναι μονο τα συνδικατα μπορουν να αλλαξουν κατι
μαθε λοιπον οτι ειμαι ναυκληρος (λοστρομος) και μελος του συμβουλιου της ΠΕΝΕΝ (πανελληνια ενωση ναυτων εμπορικου ναυτικου) και απο το 1999 που δεν υπειρχε μνημονιο μεχρι και σημερα εχω δεχτει 4 αντισυταγματηκες επιστρατευσεις αρα οπως ξερω εγω το τι συμαινει αντσυταγματικοτητα εσυ ακομα δεν το εχεις γνωρισει και μακαρι να μην το γνωρισεις ποτε
ακου λοιπον μια συμβουλη ξεχνα τα μνημονια ξεχνα τα ολα αυτα τελιωσε με το καλο τις σπουδες σου και μετα σκεψου πως να κανεις καλητερη την πατριδα σου
ποτε μην γινεις βολεψακιας δημοσιος υπαλληλος αυτο μας εφαγε σαν εθνος να μπουμε στο δημοσιο να βρουμε τον μηνα που θρεφει τους εντεκα
βλεπεις στην ελλαδα των 10.000.000 υπαρχουν 2.000.000 δημοσιοι υπαληλοι και αλλοι τοσοι στα σωματα ασφαλειας αμα βαλεις και τους συνταξιουχους φτανεις τα 7.000.000 που συντηρουνται απο το δημοσιο το δημοσιο απο που θα συντηρηθει ?
Φυσικά και πρέπει τ δημόσιο να ελαχιστοποιηθεί,αλλά για να γίνει αυτό πρέπει να υπαρχει ανάπτυξη,ώστε οι απολυθέντες να βρουν άμεσα εργασία,και φυσικά να μν επικρατεί η ελευθερη αγορά,ειναι καταστροφική και επιρρεπείς σε κερδοσκοπικά παίγνια,αλλά για να γίνουν όλα αυτά,θα πρέπει ο λαός να ξυπνήσει να μν ψηφίζει Τσιπρες και Μιχαλολιακους και Σαμαραδες
Sanguinius
Sanguinius

Αριθμός μηνυμάτων : 968

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

2010-? Κατοχική Ελλάς  Empty Απ: 2010-? Κατοχική Ελλάς

Δημοσίευση από ee3509 Τρι Ιουν 11, 2013 4:30 pm

@sang

Οταν καταλάβεις πόσα παιδιά κάνουμε διδακτορικό και ψάχνουμε με το τουφέκι τις δουλειές ίσως να το ξανασκεφτείς, πολύ μεγαλύτερος απ ότι φαντάζεσαι ο ανταγωνισμός - και το ποιος παίρνει μια δουλειά πολύ συχνά δεν έχει να κάνει με το πόσο καλός είναι.

Και πριν 10 χρόνια που ήμουν 21 αλλιώς νόμιζα ότι είναι - μύθος όλα.

2010-? Κατοχική Ελλάς  1313696464687
ee3509
ee3509

Αριθμός μηνυμάτων : 253

http://unregulatedwotgr.forumgreek.com/

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

2010-? Κατοχική Ελλάς  Empty Απ: 2010-? Κατοχική Ελλάς

Δημοσίευση από Sanguinius Τρι Ιουν 11, 2013 9:50 pm

ee3509 έγραψε:@sang

Οταν καταλάβεις πόσα παιδιά κάνουμε διδακτορικό και ψάχνουμε με το τουφέκι τις δουλειές ίσως να το ξανασκεφτείς, πολύ μεγαλύτερος απ ότι φαντάζεσαι ο ανταγωνισμός - και το ποιος παίρνει μια δουλειά πολύ συχνά δεν έχει να κάνει με το πόσο καλός είναι.

Και πριν 10 χρόνια που ήμουν 21 αλλιώς νόμιζα ότι είναι - μύθος όλα.

2010-? Κατοχική Ελλάς  1313696464687
Δν αμφιβάλλω και σε μια χώρα όπου η αξιοκρατία αποτελεί αστικό μύθο τ πράγματα είναι ακόμα δυσκολότερα
Sanguinius
Sanguinius

Αριθμός μηνυμάτων : 968

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

2010-? Κατοχική Ελλάς  Empty Απ: 2010-? Κατοχική Ελλάς

Δημοσίευση από amauro Τετ Ιουν 12, 2013 11:05 pm

Sanguinius έγραψε:
cgakis έγραψε:sanguinius@
μπραβο σου ποτε να μην βαλεις ταμπελα πανω σου ΠΑΜΕ κτλ και ναι μονο τα συνδικατα μπορουν να αλλαξουν κατι
μαθε λοιπον οτι ειμαι ναυκληρος (λοστρομος) και μελος του συμβουλιου της ΠΕΝΕΝ (πανελληνια ενωση ναυτων εμπορικου ναυτικου) και απο το 1999 που δεν υπειρχε μνημονιο μεχρι και σημερα εχω δεχτει 4 αντισυταγματηκες επιστρατευσεις αρα οπως ξερω εγω το τι συμαινει αντσυταγματικοτητα εσυ ακομα δεν το εχεις γνωρισει και μακαρι να μην το γνωρισεις ποτε
ακου λοιπον μια συμβουλη ξεχνα τα μνημονια ξεχνα τα ολα αυτα τελιωσε με το καλο τις σπουδες σου και μετα σκεψου πως να κανεις καλητερη την πατριδα σου
ποτε μην γινεις βολεψακιας δημοσιος υπαλληλος αυτο μας εφαγε σαν εθνος να μπουμε στο δημοσιο να βρουμε τον μηνα που θρεφει τους εντεκα
βλεπεις στην ελλαδα των 10.000.000 υπαρχουν 2.000.000 δημοσιοι υπαληλοι και αλλοι τοσοι στα σωματα ασφαλειας αμα βαλεις και τους συνταξιουχους φτανεις τα 7.000.000 που συντηρουνται απο το δημοσιο το δημοσιο απο που θα συντηρηθει ?






Φυσικά και πρέπει τ δημόσιο να ελαχιστοποιηθεί,αλλά για να γίνει αυτό πρέπει να υπαρχει ανάπτυξη,ώστε οι απολυθέντες να βρουν άμεσα εργασία,και φυσικά να μν επικρατεί η ελευθερη αγορά,ειναι καταστροφική και επιρρεπείς σε κερδοσκοπικά παίγνια,αλλά για να γίνουν όλα αυτά,θα πρέπει ο λαός να ξυπνήσει να μν ψηφίζει Τσιπρες και Μιχαλολιακους και Σαμαραδες





@cgakis
Χρήστο μου θα συμφωνήσω μαζί σου για τους Δ.Υ.γιατί αυτό ηταν το ονειρο των γονιών μας και των δικών μου βεβαίως βεβαίως ,'Η ΘΕΣΗ' .
ΚΑΙ ΑΥΤΌ ΤΟ ΈΦΕΡΑΝ ΟΙ ΜΕΓΆΛΟΙ ΑΡΧΗΓΟΙ μας απο τον εθνάρχη Καραμανλή μέχρι τους σημερινούς "κυβερνήτες μας",Για τον ψήφο  σου δίνω μια θέση στο Δημόσιο και οχι μόνο,Να πάρεις και καλό μισθό και αργότερα ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ.......ΥΠΕΡΟΧΟ ΜΙΣΘΟ ,ετσι φτάσαμε στα νούμερα που προέγραψες και την κατάντια της χώρας μας ,φυσικά και με πολύ καθοδήγηση απο τους ευρωπαίους ηγέτες για να φτάσουμε στο σήμερα . Εγώ θα συμφωνήσω ομως και με τον sanguinius που έγραψε στην αρχή για την λύπη του στην ΕΡΤ,και τους 3000 περίπου εμφανείς υπαλλήλους και απο πίσω αλλους 2-2500 αφανείς γιατι απλά θα προστεθούν τόσοι ακόμα άνεργοι που θα βρούν δουλειά σίγουρα αλλα στην θέση κάποιου που πραγματικά την εχει ανάγκη.Εγώ στην θέση του Μ....Α Υπουργού οικονομικών (που μόνο απο οικονομικά δεν σκαμπάζει ΠΑΝΑΘΕΜΑΤΟΝ) Θα έδιωχνα μόνο αυτούς που είναι παραπανήσιοι,ξέρουν το νούμερο σίγουρα και ολοι οι εναπομήναντες θέλουν δεν θέλουν θα έπερναν απο 500(κατώτερο προσωπικό) μεχρι 900 ευρώ(διευθυντικό προσωπικό)και τότε και μόνο τότε η ΕΡΤ,ΝΕΤ,ΕΡΤ3 θα γίνουν ακόμα πιο επικερδείς επιχειρήσεις,και ομοίως σε ολον τον Δ.Φορέα.Αυτοί βέβαια που αξίζουν τα παραπάνω (ΕΛ.ΑΣ -ΠΥ - ΣΤΡΑΤΟΣ ΓΕΝΙΚΑ - ΚΑΘΗΓΗΤΕΣ ΚΑΙ ΔΙΔΑΚΤΟΡΕΣ ΠΑΝ/ΟΥ - ΓΙΑΤΡΟΙ ΚΛΠ)θα εκανα ειδικές συμφωνίες. σ ιγουρα οχι στους  βουλευτες,οχι πολιτικοί, οχι γεν.διευθυντές ιδριμάτων,οχι σύμβουλοι,οχι πρόεδροι.
Δυστιχώς Χρήστο μου μέσα στην σαπίλα είναι και αυτοί που θέλουν να ονομάζονται ΣΥΝΔΙΚΑΛΙΣΤΕΣ και αρχηγοί συνδικάτων,που το μόνο που εχουν σαν βλέψη κατόπιν συνενώησης με τουσ αρχηγούς κομμάτων είναι να γίνουν βουλευτές(ΒΕΖΙΡΗΔΕΣ) στην θέση των βουλευτών.
Αν κάπως το πετύχουμε αυτό φίλε sanguinius & cgakis τότε ισως ερθει και η ανάκαμψη στην χώρα μας και το Δημόσιο θα μαζέυει χρήματα,θα ξοφλήση γρήγορα τα χρέη τους (βουλευτών - υπουργών) και την ΓΕΡΜΑΝΟΣΚΑΤΟΤΡΟΙΚΑ θα την στείλουμε στον ΑΓΥΡΙΣΤΟ άλλη μια φορα.
amauro
amauro

Αριθμός μηνυμάτων : 20
Ηλικία : 60

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

2010-? Κατοχική Ελλάς  Empty Απ: 2010-? Κατοχική Ελλάς

Δημοσίευση από Sanguinius Πεμ Ιουν 13, 2013 1:21 am

Συμφωνώ,πρέπει να μπούν και κριτήρια όμως στ ποιοι θα γίνουν καθηγητές και ποιοι γιατροί γτ οι γνώσεις από μόνες τς δν φτάνουν,πρέπει και να τ έχεις και επίσης όπως έχω πει και στς γενικές συνελεύσεις τς σχολής μου δν χρειάζεται όλοι να γίνουμε επιστήμονες και να σπουδάζουμε,χρειαζόμαστε και τς μικρομεσαίους επιχειρηματίες,δν είναι δυνατόν να περνάνε στν σχολή μου άτομα με 10000 μόρια μόνο και μόνο γτ είναι εκτός Αθήνας,αυτή η σχολή για να αποφοιτησεις και να εχεις γνώσεις πάνω στς σπουδές φυσικά,όχι να περνάς τ μαθηματα με σκονάκια,χρειάζεται διάβασμα και ικανότητες που πιστεύω ένας μαθητής τ 10 ή δν έχει ή απλά δν τν ενδιαφέρει να τς αξιοποιήσει.Η αλλαγή που χρειάζονται οι Έλληνες βρίσκεται στν σωκρατική φιλοσοφία που ναι μεν υποστηρίζει τν ατομισμό και τν ατομική εξέλιξη αλλά ταυτόχρονα μετριάζεται από τν συνεργασία και φυσικά τν κατοχή γνώσης,γτ σύμφωνα με τν Σωκράτη κακό κάνουμε γτ δν ξέρουμε,αν είχαμε τν γνώση δν θα πρατταμε τ λάθος και τ κακό.Τ θέμα είναι πως δν εχουμε αυτή τν γνώση και δν ενδιαφερόμαστε να τν αποκτήσουμε
Sanguinius
Sanguinius

Αριθμός μηνυμάτων : 968

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

2010-? Κατοχική Ελλάς  Empty Απ: 2010-? Κατοχική Ελλάς

Δημοσίευση από taramas Παρ Ιουν 14, 2013 6:48 pm

Sanguinius έγραψε:Για να μαθαίνεις,η ΕΡΤ ειναι εκτός μνημονίου ξαι εδω και 1,5 χρόνο είναι κερδοφόρα επιχείρηση,δεύτερον εχουμε Γερμανούς επιτρόπους σε ΟΛΟΥΣ τς τομείς τς εγχώριας πολιτικής,με λιγα λόγια δν ειμαστε αυτόνομοι,ο μόνος ελευθερις τομέας ήταν η ΕΡΤ και τώρα τν έκλεισαν που σημαίνει η Ελλάς ειναι επίσημα από σημερα υπό κατοχή,η Ελληνικη Δημοκρατία διαλύθηκε,έχουμε κατοχική κυβέρνηση τύπου Τσολάκογλου.Δεύτερον για τν μετατροπή ή τν τερματισμό τν αρμοδιοτήτων τς ΕΡΤ είναι ΜΟΝΟ τ ΕΣΡ,τ οποίο δν υπάρχει εδώ και μήνες και μαζί με τ μνημόνια όλα αυτά ειναι αντισυνταγματικά.Τρίτον οι πορείες ήταν είναι και θα είναι τ όπιο τ εξαγριωμένου λαού,οι μόνοι που κερδίζουν ειναι τ συνδικάτα και η άρχουσα τάξη,για να αλλάξει η κατάσταση εδώ,χρειάζεται κάτι ρεαλιστικό και όχι οι πορείες τ ΠΑΜΕ και ναι είμαι φοιτητής αλλά δν θα συμμετάσχω ποτέ στς φοιτητικούς αγώνες όσο υπάρχουν κομματικές παρατάξεις στς σχολές,οι οποίες επιδοτούνται με εκατομύρια ευρο κάθε χρόνο από τ κράτος και τ μόνο που κάνουν είναι να τ τρώνε οι αρχηγοί τν τμημάτων και οι υπεύθυνοι πόλεως τς κάθε παράταξης

Σωστός, δεν ξέρω αν θα ήταν καλύτερα να αποφύγουμε τα πολιτικά σχόλια αλλά το ίδιο το θέμα ειναι "πολιτικό" και δεν γίνεται να μην μιλήσει κανείς για πολιτικά, σε όλη μου την ζωή ήμουνα και είμαι εξω απο τα κόμματα και μακριά απο τους πολιτικούς, επίσης απήχα συστηματικά απο το δημόσιο, τα λέω αυτά για να προλάβω την οποιαδήποτε παρεξήγηση απο αυτά που θα πώ.

Οταν γύρω μου όλοι εκθείαζαν και γονιπετίς αλλαλάζοντες υμνούσαν τον ανδρέα παπανδρέου εγω έλεγα "ειναι Εθνικός προδότης, εγώ δεν πρόκειται να τον συγχωρήσω ποτέ, ας τον συγχωρήσει ο Θεός που ισως μπορεί" και το πιστευα και το πιστεύω αυτό για δύο λόγους, α) γιατί κομματικοποίησε (λέω κομματικοποίησε και όχι πολιτικοποίησε) ακόμη και τα δημοτικά και 2) γιατί δημιούργησε μια πλασματική μεσαία τάξη δημοσίων χαραμοφάηδων που στο τέλος αυτή η τάξη "εφαγε" το κράτος ολόκληρο. Πήρε ανθρώπους μέσα στην ποιό παραγωγική τους ηλικία, νοικοκυραίους, νέους κλπ και τους έφτιαξε χαραμοφάηδες, επιζήμιους και ανύπαρκτους, οσους δεν ακολούθησαν τους πέταξε στο περιθώριο ακυρώνοντας οποιαδήποτε ιδέα, προσπάθεια και ανάπτυξη μπορούσαν να έχουν.

taramas

Αριθμός μηνυμάτων : 747
Ηλικία : 61

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

2010-? Κατοχική Ελλάς  Empty Απ: 2010-? Κατοχική Ελλάς

Δημοσίευση από taramas Παρ Ιουν 14, 2013 6:54 pm

Δεν ξέρω αν η καλύτερη λύση ειναι να φύγουν οι νέοι στο εξωτερικό αλλα εγώ στα παιδιά μου αυτό λέω, φύγετε μακριά και γυρίστε πίσω κάποια μέρα οταν είστε δυνατοί να βοηθήσετε, αν μείνετε εδώ θα χαθήτε.

Υ.Σ. Δεν υπάρχει μεγαλύτερη ντροπή απο το να βλέπεις την πατρίδα σου να καταστρέφετε και να ξέρεις οτι φταίει κατα κύριο λόγο η γενιά σου, ποια πατρίδα και ποιό κράτος παραδίδω εγω στα παιδιά μου 25 & 23 χρόνων? τι σκατά θα τους δώσω γαμώ την πίστη μου? μπορεί κανεις να μου πεί? μετά φαίνεται και παράξενο που ο γιός μου μου λέει να παίζω wot να ηρεμώ, αυτή είναι η κατάντια μας, ποιό πέρα δεν έχει.

taramas

Αριθμός μηνυμάτων : 747
Ηλικία : 61

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

2010-? Κατοχική Ελλάς  Empty Απ: 2010-? Κατοχική Ελλάς

Δημοσίευση από amauro Κυρ Ιουν 16, 2013 8:03 am

Συμφωνώ φίλε taramas οσο αφορά την ντροπή που νιώθεις γιατί την νιώθω και εγω,στα παιδιά μας ομως θα παραδώσουμε και Πατρίδα και Κράτος γιατιπρέπει να μας δούνε να παλεύουμε,να εχουμε ακόμα ζωντανό οραμα,και φιλοδοξία ίδια ακριβώς με εκείνα που είχαν ολοι εκείνοι που πολέμησαν στον ΜΑΡΑΘΩΝΑ στις ΘΕΡΜΟΠΥΛΕΣ στην ΣΑΛΑΜΙΝΑ στον ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟ ΑΓΩΝΑ,στα ΒΟΥΝΑ ΤΗΣ ΑΛΒΑΝΙΑΣ στα ΟΧΥΡΑ.
Και ομως φίλε μου εχει πιο πέρα αρκεί να εχουμε μάτια και μυαλό ανοικτά ,ειμαστε υποχρεωμένοι απέναντί τους και απέναντι στα παιδιά μας.
amauro
amauro

Αριθμός μηνυμάτων : 20
Ηλικία : 60

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

2010-? Κατοχική Ελλάς  Empty Απ: 2010-? Κατοχική Ελλάς

Δημοσίευση από Sanguinius Κυρ Ιουν 16, 2013 9:31 am

Ποιός να κάνει τ;Όλη η γενιά μου ( 88-92 ) τ μόνο που σκέφτεται είναι οι παραλίες και οι καφέδες άντε και καμιά γκόμενα,ώρες ώρες πιστεύω πως ό,τι παθαίνουμε το αξίζουμε
Sanguinius
Sanguinius

Αριθμός μηνυμάτων : 968

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σελίδα 1 από 2 1, 2  Επόμενο

Επιστροφή στην κορυφή


 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης