World of Tanks Greece
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

STOP GRINDING PLEASE

3 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

STOP GRINDING PLEASE Empty STOP GRINDING PLEASE

Δημοσίευση από gregorakis Τετ Ιουν 12, 2013 2:10 am

...θα είχε ίσως ενδιαφέρον να κουβεντιάζαμε λίγο την υπόθεση "grinding" από μια άλλη πλευρά, αν και πότε δηλαδή ένας παίκτης πρέπει να ανεβαίνει tier και γιατί ... χωρίς να θέλω να φανώ υπερβολικός θεωρώ πως το 95% των παικτών που ξεκινούν το WoT έχουν σαν μοναδικό στόχο να φτάσουν στο τέρμα, να αποκτήσουν με κάθε τρόπο όλα τα άρματα και κυρίως τα "δεκάρια" ... αυτό ίσως είχε μια λογική, το να μπορεί δηλαδή κάποιος να συμμετέχει σε CW ... τώρα πια η συμμετοχή στα CW απαιτεί μικρά tiers κι έτσι έφτασε η στιγμή να σκεφτούμε: "γιατί κάποιος να παίζει με tier 10 ακόμα κι αν δεν έχει την ικανότητα να είναι αποτελεσματικός?"  
... όταν ξεκίνησα να παίζω WoT ακολούθησα γραμμή αντιαρματικών ... ο μόνος μου στόχος ήταν να φτάσω στο τέρμα, στο tier9 όπως ήταν τότε, και μιας και πάντα βάζω στόχους και τους ακολουθώ με ευλάβεια, δεν παρέκκλινα καθόλου ... πάντα ήθελα το επόμενο και μεγαλύτερο άρμα θεωρώντας ο χαζός πως έτσι θα είμαι πιο ισχυρός και θα τους "τρώω" όλους ... δε μπορούσα να σκεφτώ πως όσο ανεβαίνω εγώ ανεβαίνουν και οι άλλοι και έτσι δεν έχω κανένα πλεονέκτημα απέναντί τους ... συνέχισα να κάνω το ίδιο πράγμα σε όλη την "καριέρα" μου στο WoT και σαν παίκτη θα μπορούσε κάποιος να με χαρακτηρίσει "συλλέκτης αρμάτων" ...  
... αναγνωρίζοντας πρώτος απ' όλους εγώ το λάθος μου και γνωρίζοντας πως πολλά μέλη του φόρουμ ανήκουν σε clan με ακαδημίες άρα συναναστρέφονται αρχάριους παίκτες (πράγμα που εγώ δεν κάνω, δε θα αρνηθώ να βοηθήσω όποιον με βρει και με ρωτήσει οτιδήποτε αλλά δε θα το επιδιώξω ποτέ), θα ήθελα να ξεκινήσω το κίνημα "Μην Αλλάξεις TIER Αν Δεν Είσαι Σίγουρος & Ικανός Για Το Επόμενο" ή αν θέλετε πιο απλά και στη διεθνή "STOP GRINDING PLEASE" ...
... ας βάλουμε στην κουβέντα μας κι ένα παράδειγμα συμφορουμίτη
STOP GRINDING PLEASE Kwi1



... να ξεκινήσω δηλώνοντας πως ένας παίκτης με 8Κ μάχες για μένα είναι αρχάριος ... βλέποντας όμως τη γενική εικόνα αλλά και ειδικότερα αν πάει κάποιος και δει τα στατιστικά του στο παιχνίδι (γιαυτό άλλωστε δε έκρυψα το όνομά του, με την άδειά του φυσικά) δεν έχουμε έναν κοινό αρχάριο παίκτη αλλά έναν παίκτη ικανό και με συγκεκριμένη άποψη για το παιχνίδι ... σε σχεδόν 8Κ μάχες έχει ένα μόνο εννιάρι άρμα!!! ... με τα στατιστικά που έχει, παρότι είναι φανερό πως παίζει χωρίς prem acc, σε αυτό το πλήθος μαχών θα μπορούσε να έχει και να συντηρεί 2-3 δεκάρια ... δεν το κάνει όμως διότι όπως φαντάζομαι δεν είναι αυτό που τον ενδιαφέρει ... θέλει απλώς να παίζει το παιχνίδι και να το παίζει σωστά, χωρίς να αποτελεί θηλιά στο λαιμό των συμπαικτών του ...
... γιατί να είναι κακό κάποιος να έχει 369 μάχες με το Μ5Α1??? γιατί να είναι κακό να έχει δώσει τις περισσότερες μάχες του με το αγαπημένο του 7αρι??? ... τον κάνει κατώτερο παίκτη από κάποιον με 5-10 δεκάρια που όταν βλέπει στο after battle screen "VICTORY" ρίχνει μπαλωθιές από τη χαρά του ???

...ας δούμε και κάτι που έχει ενδιαφέρον ...
...το αγαπημένο άρμα ...
STOP GRINDING PLEASE Kwi2



...το δεύτερο αγαπημένο άρμα ...
STOP GRINDING PLEASE Kwi3



... και το μεγαλύτερο διαθέσιμο tier ...
STOP GRINDING PLEASE Kwi4


... τα δύο πρώτα έχουν πραγματικά υψηλά στατιστικά ... προξενεί αρκετά περισσότερο dmg από το hp του άρματος, έχει 1,5 kills ανά μάχη και γενικά πολύ καλά νούμερα ... το τρίτο το μοναδικό του 9αρι είναι ελαφρώς πεσμένο σε σχέση με τα δύο πρώτα (μην παρεξηγηθώ πεσμένο ως προς τις ικανότητες το παίκτη γιατί στατιστικά είναι πολύ πάνω από το μέσο όρο του server) ... ο λόγος είναι προφανής δεν έχει παίξει ικανό αριθμό μαχών ώστε να το φέρει στα όριά του, όπως τα άλλα δύο ... είμαι σίγουρος πως αν κάνει focus στο Τ-54 θα έχει ακόμα καλύτερα αποτελέσματα ... βλέπουμε λοιπόν πως όσο παίζουμε τόσο καλύτεροι γινόμαστε, όταν δεν έχουμε το άγχος να φτάσουμε στο "τέρμα" το ταχύτερο δυνατό ...

... ο Kwizats ίσως κάποτε αποκτήσει 10αρια ίσως πάλι να μην αποκτήσει ποτέ ... αν αποκτήσει 10αρια θα είναι το ίδιο καλός και με αυτά ... αν δεν αποκτήσει θα εξακολουθεί να είναι καλύτερος από την πλειοψηφία των κατόχων 10ριων και θα βοηθά πάντα την ομάδα του να νικά σε όποιο tier κι αν συμμετέχει ...

... κλείνοντας να πω πως τον kwizats δεν τον ξέρω, δεν έχουμε παίξει ποτέ μαζί, κι έχουμε chatαρει 2 φορές ingame (υποθέτω πως πρόκειται για νεαρό άνδρα, έως 23 ετών με αγάπη για το sci-fi, αν έχω πέσει μέσα στο profile ίσως μια νέα καριέρα να ανοίγεται μπροστά μου Idea)  ... το παράδειγμα ΔΕΝ είναι τυχαίο, ζήτησα και πήρα την άδειά του να χρησιμοποιήσω τα στατιστικά του ... 
... ελπίζω το κίνημα "STOP GRINDING PLEASE" να βρει ανταπόκριση και να βοηθήσει στη βελτίωση του community του παιχνιδιού ...


Ευχαριστώ !!!
gregorakis
gregorakis

Αριθμός μηνυμάτων : 841

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

STOP GRINDING PLEASE Empty Απ: STOP GRINDING PLEASE

Δημοσίευση από Founder Τετ Ιουν 12, 2013 2:45 am

Συμφωνώ απόλυτα!
Απλά να συμπληρώσω πως για μας τους παλιότερους δεν ήταν μόνο η βιασύνη για να συμμετέχουμε στα CW που μας οδηγούσε στο γρήγορο και απερίσκεπτο grinding αλλά και το απαράδεκτο ΜΜ το οποίο μπορούσε να σε βάλει και μέχρι 3-4 tier πάνω στην μάχη. Η WG με αυτό το MM όχι απλά μας έριχνε στην παγίδα του grinding αλλά μας εξανάγκαζε σε αυτό καθώς όσο ανέβαζες tier me σκαλοπάτι το 7 (8,9,10) μείωνες και την απόσταση από τα μεγαλύτερα άρματα που θα συναντούσες στην μάχη.
Τώρα με το νέο MM των 2 τιερ διαφορά (το οποίο παρεμπιπτόντως θεωρώ πως μπορεί να βελτιωθεί κι άλλο με τόσο κόσμο που παίζει), αλλά κυριότερα με την φιλοσοφία των νέων CW δεν βρίσκω πλέον κανένα λόγο για τον οποίο κάποιος νέος παίκτης να χρειάζεται το grinding.
Founder
Founder
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 786
Ηλικία : 78

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

STOP GRINDING PLEASE Empty Απ: STOP GRINDING PLEASE

Δημοσίευση από Sanguinius Τετ Ιουν 12, 2013 3:18 am

Συμφωνώ απόλυτα,έκανα κι εγώ τ τραγικό λάθος να προχωρήσω γρήγορα με αποτέλεσμα να έχω το tiger h και τ Kt με μέσο όρο ζημίας 456 και 500 εκάστης,απλά ΛΟΛ,αν έπαιρνα τν χρόνο μου στς 3000 μάχες θα έκανα 2000 ζημια με τ tiger h  όπως κανω τώρα.Προσωπικά θεωρώ τ μεσο όρο ζημιάς ως κριτηριο για να προχωρήσω στ επόμενο tier,ετσι αφού πήρα το 50 120 στ γρήγορα γτ απλά ειναι τέλειο ξαι τ ήθελα και το e75 γτ ήθελα να τ μελετήσω σε training rooms,κοίταξα και έμαθα ποιοι ειναι οι μέσοι όροι ζημιας για κάθε tier και έχω ως στόχο με τ tiger H να φτάσω 1800 μεσο όρο και με τ t8 2000 και με τ t9 3000+ και μόνο τότε θα αγοράσω τ λατρεμένο ΑΜΧ50Β αν και θα περάσει πολύς πολυυυυυς καιρός λιωνοντας πραγματικα τ κατώτερα άρματα μου,αλλά ταυτόχρονα θα βελτιώνω και τ game play μου,αλλά ετσι θα είμαι όσο τ δυνατόν πιο έτοιμος για τ αυξημένο επίπεδο ικανοτήτων και ευθύνης που απαιτούν οι μάχες με t10.Δευτερον δν με απασχολούν cw και tv δεν πρόκειται να συμμετάσχω ποτέ,οπότε δν έχω άλλο λόγο να βιάζομαι και επιπλεον όσο παραξενο κι αν φαίνεται τ μονα t10 που θέλω είναι το 50Β και το Ε50Μ,όλες οι άλλες σειρές που θέλω να ανοίξω μου αρέσουν μεχρι το t9.Επιπλέον ένας ακομα στόχος μου ειναι και τ επίπεδο τ πληρώματος που θα έχω στ μεγάλα tiers.Είναι μια μεθοδος που ακολουθώ από τότε που άνοιξα τ αγγλικα βαριά,πριν παω στο t6 θέλω να έχω κάνει τ πρώτο skill,οταν θα πάω t7 θα ξεκινήσω τ 3ο και ου τ καθ εξής μεχρι τ t9 που με ενδιαφέρει.Τ ιδιο θα κάνω και για τς υπόλοιπες 3-4 σειρές που θα ανοίξω.Τελος ο απόλυτος στόχος να έχω όλα τ skills και perks στ πλήρωμα τ ΑΜΧ 50Β
Sanguinius
Sanguinius

Αριθμός μηνυμάτων : 968

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης