World of Tanks Greece
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Chi-Nu-Kai

4 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

Chi-Nu-Kai Empty Chi-Nu-Kai

Δημοσίευση από Kostis_Larsson Παρ Μαρ 07, 2014 6:18 am

Chi-Nu-Kai Chinukai
Το Chi-Nu-Kai είναι το tier 5 premium άρμα της Ιαπωνικής σειράς και το πρώτο Ιαπωνικό άρμα που εμφανίστηκε στο παιχνίδι.
Είναι χαρακτηριστικό παράδειγμα των Ιαπωνικών αρμάτων της εποχής του Β'ΠΠ, φθηνά στην κατασκευή και χωρίς τις ικανότητες που διέθεταν τα Ευρωπαϊκά άρματα της εποχής. Ο λόγος απλός... δεν είχαν να αντιμετωπίσουν ισχυρούς αντιπάλους στον τομέα των αρμάτων (Κίνα) και τα πεδία μαχών (ζούγκλες, νησιά) δεν ευνοούσαν τη χρήση τους. Το βάρος δόθηκε στην αεροπορία και το ναυτικό και τα αποτελέσματα τουλάχιστον στην αρχή του πολέμου ήταν ικανοποιητικά.

Στο παιχνίδι τώρα ας δούμε τα θετικά και τα αρνητικά του άρματος. Αρχίζω με τα θετικά:
- Κανόνι, για το tier του διαθέτει ένα από τα καλύτερα κανόνια σε damage και penetration (125 avg dmg, 124 avg pen)
- "Βλέπει μακριά" με τα 350m view range που έχει.
- Βγάζει αρκετά credits για το επίπεδό του (που είναι και ένας από τους δύο λόγους χρήσης των premium αρμάτων)

Τα αρνητικά:

- Πολύ κακός ασύρματος, μόνο 400m. Με αποτέλεσμα να μη γνωρίζεις τι γίνεται στο διπλανό μέτωπο...
- Είναι αργό, ειδικά για medium άρμα η ταχύτητα και η ευελιξία είναι πάρα πολύ κακές.
- Ανύπαρκτη θωράκιση, μπροστά έχει 75 ο πύργος και 50 το σκάφος χωρίς να υπάρχουν κεκλιμένες επιφάνειες.
- Αργή περιστροφή του πύργου
- Κανονικό matchmaking (δηλαδή συναντάς 7αρια)

Είναι ένα άρμα καθαρά για υποστήριξη και απευθύνεται σε όσους έχουν εμπειρία στο παιχνίδι, δεν συνίσταται σε καινούριους παίκτες. Απαιτεί καλή γνώση του κάθε χάρτη καθώς και των αντιπάλων αρμάτων, ο ρόλος του δεν αλλάζει ανεξαρτήτως matchmaking είτε είσαι Top tier είτε σε μάχη με 7αρια δύσκολα μπορεί να ανταπεξέλθει σε άλλο ρόλο.
Ποτέ μην εμπλακείτε σε μάχη κοντινών αποστάσεων αν δεν είστε απολύτως σίγουροι γι' αυτό που κάνετε.
Bounce μόνο κατά λάθος να γίνει και αυτό στο θώρακα του πυροβόλου, επίσης βγαίνει εκτός λειτουργίας η μηχανή ή ακόμη πιάνει και φωτιά αν χτυπηθεί στο κέντρο του lower plate.
To camo δεν είναι και ότι καλύτερο (λόγω ύψους) αλλά δεν το λες και κακό, σε σύγκριση με το γερμανικό Τ-25 (που επίσης έχω) νομίζω ότι το Ιαπωνικό υπερέχει.
Αυτό που δε μου άρεσε καθόλου είναι το reload time... 4.2sec με vents και rammer (100% πλήρωμα) σου δίνει την αίσθηση ότι δεν έχεις την ικανότητα να κρίνεις τη μάχη όταν αυτό απαιτείται.
Λόγω του reload και της ευελιξίας είναι άρμα που εξαρτάται αρκετά από την απόδοση και της υπόλοιπης ομάδας.

Στα equipments δεν υπάρχει σωστό και λάθος... αυτά που έχω επιλέξει είναι:
ventilation, rammer και coated optics.
Chi-Nu-Kai ImprovedVentilationChi-Nu-Kai RammerChi-Nu-Kai CoatedOptics
όμως και τα cammo net, binocs, gun laying drive δεν είναι άστοχες επιλογές... γενικά κάποια από αυτά τα 6 θα πρέπει να επιλεγούν.

Kostis_Larsson

Αριθμός μηνυμάτων : 651
Ηλικία : 46

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Chi-Nu-Kai Empty Απ: Chi-Nu-Kai

Δημοσίευση από imperiumgraecum Παρ Μαρ 07, 2014 11:51 am

Κατά κανόνα τα ιαπωνικά άρματα(ή πιο συγκεκριμένα η τρέχουσα γραμμή mediums) απαιτούν πολύ καλή έως άριστη γνώση του παιχνιδιού, το οποίο και τα καθιστά πολύ εχθρικά στους καινούριους παίκτες(πλέον είναι, κατ' εμέ, η δυσκολότερη γραμμή)

Προσωπικά μιλώντας, το regular τ5(το chinu) μου άρεσε αρκετά, οπότε πιθανώς να μου αρέσει και το prem(το chinu-kai), ειδικά μιας και έχει καλύτερο πύργο από το chinu, αλλά δεν ξέρω αν θα ήταν πραγματικά χρήσιμo για crew grinding.
imperiumgraecum
imperiumgraecum

Αριθμός μηνυμάτων : 444

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Chi-Nu-Kai Empty Απ: Chi-Nu-Kai

Δημοσίευση από Kostis_Larsson Παρ Μαρ 07, 2014 1:17 pm

imperiumgraecum έγραψε:... ειδικά μιας και έχει καλύτερο πύργο από το chinu,
Μιας και το έφερε η κουβέντα... το Chi-nu-kai δεν κατεβάζει κανόνι όπως το "απλό" chi-nu αλλά πολύ λιγότερο.

Kostis_Larsson

Αριθμός μηνυμάτων : 651
Ηλικία : 46

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Chi-Nu-Kai Empty Απ: Chi-Nu-Kai

Δημοσίευση από gregorakis Σαβ Μαρ 08, 2014 1:20 am

... το άρμα δεν το έχω κι ούτε το έχω δοκιμάσει αλλά στα χαρτιά τουλάχιστο φαίνεται κατώτερο από όλα τα 5αρια prems, κυρίως λόγω HP ...
gregorakis
gregorakis

Αριθμός μηνυμάτων : 841

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Chi-Nu-Kai Empty Απ: Chi-Nu-Kai

Δημοσίευση από Arxiereas_ Τετ Ιουλ 02, 2014 3:22 am

To chi-nu είναι φεγγάρια ανώτερο από το chi-nu-kai. Και τα 2 έχουν πολύ καλά κανόνια αλλά το απλό έχει καλύτερο loading time, AIMING (στο kai κάνει 4 χρόνια και 3 μήνες να κλείσει ο κύκλος), mobility, elevation/depression και γενικά σε όλα υπερέχει.
Όταν πήρα το kai βλαστήμησα την ώρα ΑΛΛΑ, μετά από αρκετές μάχες βρήκα τον τρόπο με τον οποίο λάμπει στο παιχνίδι. full camo (πληρωμα+βαψιμο+δίχτυ) και καμπέρωμα του θανατά. Είναι ενοχλητικό το ότι παίζει (πολύ συχνά) με 7άρια αλλά το φετίχ της υπόθεσης είναι ότι τους σπας τα νεύρα που τους βαράς και δε σε βλέπουν. Βασικά παίζει περισσότερο σαν TD παρά σαν med.

equipment
camo net, rammer, gun laying drive. μακάρι να χωρούσε και ένα ζευγάρι κυάλια...
Arxiereas_
Arxiereas_

Αριθμός μηνυμάτων : 197

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή


 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης