World of Tanks Greece
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Ισορροπία στο WoT

+3
Marita89
Arxiereas_
gregorakis
7 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

Ισορροπία στο WoT Empty Ισορροπία στο WoT

Δημοσίευση από gregorakis Τετ Οκτ 01, 2014 2:01 am

Πόσο αλλάζουν τις ισορροπίες στο WoT τα νέα light tanks??? συγνώμη αλλά ποιος ο λόγος κάποιος να παίζει πλέον με medium άρματα??? 

... μετά από τόσες χιλιάδες μάχες έχουν περάσει από τα χέρια μου σχεδόν όλα τα άρματα ... στο garage μου έχω πάνω από 2 άρματα ανά tier και σε κάποια tier μάλιστα έχω πάνω από 5-6 ... και μου αρέσουν όλα όσα έχω και τα χρησιμοποιώ (αν εξαιρέσεις τα 10αρια που σπάνια τα βγάζω βόλτα, όλα τα άλλα ανά περιόδους παίζουν καθημερινά) ... 

... grindαρω τα lights λοιπόν αυτή την περίοδο, όπως και οι περισσότεροι φαντάζομαι, και μου γεννήθηκε η απορία: γιατί να παίξει κάποιος κάτι άλλο εκτός από light??? άντε σου λέω εγώ θες να έχεις armor και να παίρνεις "dings", ok ... τότε λοιπόν επαναδιατυπώνω την ερώτηση: γιατί να παίζει κάποιος με medium όταν τα αντίστοιχα lights είναι πολύ πιο "ικανά" ???

... κοιτάζω στο garage μου το cromwell με το οποίο έχω 430 μάχες και τις έχω ευχαριστηθεί ... τι να πιάσει ο αγγλάκος όμως μπροστά στο T37 ??? χάνει παντού, σε view range, camo, ταχύτητα κτλ ... ειδικά στο κανόνι είναι σαν να έχουν 2 tier διαφορά: χειρότερο dpm, acc, aiming time, velocity, acc on the move τα πάντα όλα ... που υπερέχει το cromwell??? στο armor!!! & στα 70 περισσότερα HP ...

... ποιο 7αρι medium μπορεί να πλησιάσει σε απόδοση το bulldog ή το lttb??? 

... και ναι το ξέρω πως τα lights έχουν πιο "βαρύ" mm αλλά εμένα σαν παίκτη αυτό δε με ενοχλεί, θα έλεγα πως με ιντριγκάρει κιόλας Twisted Evil ...
gregorakis
gregorakis

Αριθμός μηνυμάτων : 841

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ισορροπία στο WoT Empty Απ: Ισορροπία στο WoT

Δημοσίευση από Arxiereas_ Τετ Οκτ 01, 2014 2:31 am

WZ132 και AMX 1390 υπήρχαν ήδη για όποιον ήθελε ένα διαολάκι να αλωνίζει τις πίστες. Το τέλος της εποχής των TD όμως είναι αυτό που θα προσελκύσει περισσότερους στα LT και θα τα κάνει playable. Ειδικά όταν buffάρουν το view range τους (στην ουσία θα nerfάρουν των υπόλοιπων αρμάτων) τότε θα έχει περισσότερο ενδιαφέρον το πράγμα. 

Βασικά όταν είχε παραγίνει το κακό με τα TD, στο επίσημο φορουμ μια μερίδα παικτών (ανάμεσά τους κι εγώ) υποστηρίζαμε την άποψη ότι μια καλή αντιστάθμιση θα ήταν τα OP tier 8 LT με έμφαση στο view range/spotting range. Αυτοί προτίμησαν και να νερφάρουν τα TD, και να δώσουν OP LTs. 

Από την άλλη κατά την ταπεινή μου άποψη τα LT είναι η πιο δύσκολη κατηγορία για όποιον δεν σκοπεύει να περιμένει πίσω απ' όλους μέχρι να ανοίξει όλος ο χάρτης και μετά να rollάρει. Αν πει κάποιος να κάνει scouting, spotting και damage θέλει ικανότητα, όχι αστεία. Σύντομα λοιπόν πολλοί θα απογοητευτούν ή θα μαζέψουν τόσα report για inactive-botting που θα τα παρατήσουν από μόνοι τους.

Όσο για το αν αξίζει να παίζει κανείς med, θα σου πω όταν πάρω το RU251 που με τρέλανε στον TS. Ίσως αποκτήσουν έναν επιπλέον ρόλο να εξαφανίζουν τα αντίπαλα LT, αλλά αυτό θα φανεί στην πορεία.
Arxiereas_
Arxiereas_

Αριθμός μηνυμάτων : 197

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ισορροπία στο WoT Empty Απ: Ισορροπία στο WoT

Δημοσίευση από Marita89 Τετ Οκτ 01, 2014 3:50 am

Αναφερομαι μονο στα 8αρια lights.Πλακα κανεις?Εγω παλι δεν βρισκω λογο να παιζει κανεις tier8 light tanks.Θα εισαι παντα στον πατο της ομαδας με ιδιο view range με τα 8αρια meds και θα καλεισαι να κανεις scouting.Δεν βρισκω λογο να παιζεις tier lights εκτος και αν σου αρεσουν τα lights(εισαι βιτσιοζος δηλαδη).1vs1 ισως να ειναι καλυτερα απο τα 8αρια meds αλλα αυτο αντισταθμιζεται με το οτι παιζουν παντα στον πατο vs t9-10 tonks.Στα μικροτερα tiers δεν ξερω και δεν με νοιαζει,στο t8 ομως δεν βρισκω λογο.  Smile

Marita89

Αριθμός μηνυμάτων : 230

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ισορροπία στο WoT Empty Απ: Ισορροπία στο WoT

Δημοσίευση από Sanguinius Τετ Οκτ 01, 2014 4:13 am

Μεγαλύτερο hp pool και καλύτερο armor.Βέβαια με τα νέα LT θα γεμίσει ο κόσμος από καμικάζι LT που θα προσπαθούν απλά να αδειάζουν το derp
Sanguinius
Sanguinius

Αριθμός μηνυμάτων : 968

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ισορροπία στο WoT Empty Απ: Ισορροπία στο WoT

Δημοσίευση από gregorakis Τετ Οκτ 01, 2014 4:18 am

... εγώ δε μίλησα για 8αρια και υπήρχε λόγος που δεν το έκανα ... ο λόγος είναι πως τα 8αρια δεν έχουν τόσο μεγάλη διαφορά από τα αντίστοιχα medium ... η διαφορά υπάρχει, είναι μεγάλη αλλά χρειάζεται έμπειρος παίκτης για να την εκμεταλλευτεί ... επαναλαμβάνω πως το "βαρύ" mm δε με απασχολεί αν και επηρεάζει το w/r καθώς δεν μπορείς σε καμιά περίπτωση να "κουβαλήσεις" την ομάδα σου με light άρμα ...

... αλλά αν θέλετε ας μιλήσουμε και για τα 8αρια ... ποιο medium είναι καλύτερο all around από το T54Lt ??? σε τομείς όπως το dpm, mobility, camo, view range, armor τους ρίχνει στα αυτιά ... τα γερμανικά έχουν καλύτερο dpm, κάποια άλλα έχουν depression αλλά το T54Lt τα κάνει όλα και συμφέρει !!! το RU251 έχει ένα τρελό dpm και μία επική HESH που κάνουν το WZ132 άχρηστο ... 

... δεν ξέρω αν έχω πάθει κάτι με τα "νέα μου παιχνίδια" αλλά με βλέπω να παίζω μόνο lights πλέον ... και μπορεί να έχω μόνο 16 μάχες με το bulldog τη στιγμή που γράφονται αυτά που διαβάζετε αλλά +1700 dmg/battle δεν έχω ούτε με 8αρια mediums Twisted Evil  ...
gregorakis
gregorakis

Αριθμός μηνυμάτων : 841

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ισορροπία στο WoT Empty Απ: Ισορροπία στο WoT

Δημοσίευση από Marita89 Τετ Οκτ 01, 2014 4:19 am

gregorakis έγραψε:ποιο medium είναι καλύτερο all around από το T54Lt ??? 
κανενα γιατι αυτο: 1vs1 ισως να ειναι καλυτερα απο τα 8αρια meds αλλα αυτο αντισταθμιζεται με το οτι παιζουν παντα στον πατο vs t9-10 tonks.

Marita89

Αριθμός μηνυμάτων : 230

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ισορροπία στο WoT Empty Απ: Ισορροπία στο WoT

Δημοσίευση από Arxiereas_ Τετ Οκτ 01, 2014 5:12 am

Αν εφαρμοστεί η αλλαγή που είπαν (τα LT μεγαλύτερο view range απ' όλα τα άλλα) μην εκπλαγείτε αν δείτε τα T8 να παίζουν στα clan wars
Arxiereas_
Arxiereas_

Αριθμός μηνυμάτων : 197

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ισορροπία στο WoT Empty Απ: Ισορροπία στο WoT

Δημοσίευση από cgakis Τετ Οκτ 01, 2014 5:43 am

επαιζαν στα clan war τα light ετσι και αλλιως πολλες ομαδες κατεβαζαν για spot 1390
cgakis
cgakis

Αριθμός μηνυμάτων : 360
Ηλικία : 49

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ισορροπία στο WoT Empty Απ: Ισορροπία στο WoT

Δημοσίευση από Arxiereas_ Τετ Οκτ 01, 2014 6:04 am

δεν ήταν must όμως, τρεις κι ο κούκος έβλεπες από κανένα. Στην ουσία τα med είχαν αντικαταστήσει τα LT στο spotting και τώρα μάλλον επανέρχεται η φάση
Arxiereas_
Arxiereas_

Αριθμός μηνυμάτων : 197

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ισορροπία στο WoT Empty Απ: Ισορροπία στο WoT

Δημοσίευση από gregorakis Τετ Οκτ 01, 2014 6:40 am

... όχι όχι, εγώ δε μιλάω για spoting, που είναι υποτίθεται ο τομέας του light ... τα LT αντικαθιστούν τα MT στο dmg και κατ' επέκταση στο παιχνίδι γενικότερα ... για ποιο λόγο να παίξω panther, T43, T20 κτλ (αν δεν grindαρω εννοείται) ??? LTTB και τα μυαλά στα κάγκελα Twisted Evil ...
gregorakis
gregorakis

Αριθμός μηνυμάτων : 841

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ισορροπία στο WoT Empty Απ: Ισορροπία στο WoT

Δημοσίευση από Gooakis Τετ Οκτ 01, 2014 5:44 pm

Τώρα που τελειώνουν οι περισσότεροι το mission με τα med (και ξαναυπάρχουν heavies/td στις μάχες) και με την ύπαρξη ~3 LT σε κάθε μάχη έχει ισσοροπήσει αρκετά το mm μπορώ να πω. Βέβαια όπως κάθε νέα σειρά που βγαίνει, τη δεδομένη στιγμή τα καινούρια 7αρια/8αρια LT τα'χουν βγάλει κατά κόρον καλοί παίχτες, δε ξέρω πως θα είναι σε κανα 3μηνο που θα'χουν φτάσει tier8 ακόμα και τα bots =P (βλέπε WT σειρά).

Χωρίς να έχω παίξει ακόμα τα καινούρια τ8, λογικά έχεις δίκιο, τα t8 meds είναι ο νέος "πάτος" όταν βρεθούν σε t10 μάχες, αλλά δε βλέπουν t11 κι αυτό είναι απ'τα λίγα μικρά προτερήματα τους έναντι των lights.
Gooakis
Gooakis

Αριθμός μηνυμάτων : 120

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ισορροπία στο WoT Empty Απ: Ισορροπία στο WoT

Δημοσίευση από imperiumgraecum Πεμ Οκτ 02, 2014 12:52 am

Πιστεύω πως το σοβιετικό light θα είναι η νόρμα για κάποιον παίκτη στο εγγύς μέλλον. Ειδικά όταν nerf-άρουν το view range των υπολοίπων αρμάτων όπως σχεδιάζουν.
imperiumgraecum
imperiumgraecum

Αριθμός μηνυμάτων : 444

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ισορροπία στο WoT Empty Απ: Ισορροπία στο WoT

Δημοσίευση από Arxiereas_ Πεμ Οκτ 02, 2014 5:21 am

Τόσο καλό είναι το Τ54 light ρε παιδιά? Μια γρήγορη το έκανα στον TS και δεν τρελάθηκα, το γερμανικό πιο πολύ με εντυπωσίασε (συστημένη βολή με σχεδόν τέρμα γκάζι στο καρούμπαλο του foch 155 και pennetration)
Arxiereas_
Arxiereas_

Αριθμός μηνυμάτων : 197

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ισορροπία στο WoT Empty Απ: Ισορροπία στο WoT

Δημοσίευση από gregorakis Πεμ Οκτ 02, 2014 5:43 am

...αν το ξανακάνεις αυτό τότε να ξέρεις πως η τύχη σου εξαντλήθηκε και από στιγμή σε στιγμή θα σε πατήσει οδοστρωτήρας, θα σκάσει μια βόμβα στα χέρια σου και θα πέσει ένα αμόνι στο κεφάλι σου  Suspect ...
gregorakis
gregorakis

Αριθμός μηνυμάτων : 841

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Ισορροπία στο WoT Empty Απ: Ισορροπία στο WoT

Δημοσίευση από Arxiereas_ Πεμ Οκτ 02, 2014 6:40 am

ευτυχώς δεν θα με βρουν οι 10 πληγές του Φαραώ γιατί έχω να πάω και super market

ok πείθηκα, δεν θα το ξανακάνω. Πάω για Ρώσσο αφού δε λέω ακόμα να δεχτώ πως είναι russian biased το παιχνίδι..
Arxiereas_
Arxiereas_

Αριθμός μηνυμάτων : 197

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή


 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης