World of Tanks Greece
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Γραφικά στο WoT - συνθέσεις PC - ρυθμίσεις

+6
ee3509
JDeviant
gregorakis
Sanguinius
Founder
Arxiereas_
10 απαντήσεις

Σελίδα 3 από 4 Επιστροφή  1, 2, 3, 4  Επόμενο

Πήγαινε κάτω

Γραφικά στο WoT - συνθέσεις PC - ρυθμίσεις - Σελίδα 3 Empty Απ: Γραφικά στο WoT - συνθέσεις PC - ρυθμίσεις

Δημοσίευση από Sanguinius Πεμ Αυγ 28, 2014 1:12 pm

taramas έγραψε:Για το LOL εχεςι δίκιο, αν κρίνω απο τον γιό μου που σπάει συνεχώς ποντίκια, λύση μόνιμη δεν υπάρχει, ενα ακριβό μηχανικό ποντίκι χωρίς πλαστικά μέρη (εσωτερικά) θα έχει πολύ μεγαλύτερη διάρκεια, δυστυχώς οσους έχω δεί να παίζουν αυτό το παιχνίδι την πληρώνει το ποντίκι πάντα.
Ναι είναι ένα point and click παιχνίδι που απαιτεί χιλιάδες click.
@Arxixaibanarea το ποιος είναι προβοκάτορας και λασπολόγος,είναι ξεκάθαρο.Είσαι μεγαλύτερος λαοπλάνος κι από τον Ανδρέα
Sanguinius
Sanguinius

Αριθμός μηνυμάτων : 968

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γραφικά στο WoT - συνθέσεις PC - ρυθμίσεις - Σελίδα 3 Empty Απ: Γραφικά στο WoT - συνθέσεις PC - ρυθμίσεις

Δημοσίευση από Arxiereas_ Πεμ Αυγ 28, 2014 1:22 pm

muhaha πάνω που έγραφα δίπλα ότι μου θυμίζεις κι εσύ έναν Ανδρέα...

Γραφικά στο WoT - συνθέσεις PC - ρυθμίσεις - Σελίδα 3 25u2r8z
Arxiereas_
Arxiereas_

Αριθμός μηνυμάτων : 197

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γραφικά στο WoT - συνθέσεις PC - ρυθμίσεις - Σελίδα 3 Empty Απ: Γραφικά στο WoT - συνθέσεις PC - ρυθμίσεις

Δημοσίευση από Sanguinius Πεμ Αυγ 28, 2014 2:00 pm

Arxiereas_ έγραψε:muhaha πάνω που έγραφα δίπλα ότι μου θυμίζεις κι εσύ έναν Ανδρέα...

Γραφικά στο WoT - συνθέσεις PC - ρυθμίσεις - Σελίδα 3 25u2r8z
Ε κι αυτός λαοπλάνος είναι.Ωραία φωτογραφία,βλέπω έχεις κόλλημα με τον εθνικό σταρ ε;Πρότυπό σου να φανταστώ.BTW δεν κατείχα πως τον λένε και τούτον Ανδρέα
Sanguinius
Sanguinius

Αριθμός μηνυμάτων : 968

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γραφικά στο WoT - συνθέσεις PC - ρυθμίσεις - Σελίδα 3 Empty Απ: Γραφικά στο WoT - συνθέσεις PC - ρυθμίσεις

Δημοσίευση από taramas Πεμ Αυγ 28, 2014 2:15 pm

@ arxiereas

Εχεις δίκιο, έτσι λέμε στους απλούς χρήστες να το κάνουν γιατί προσφέρει μια σιγουριά απέναντι στα λάθη, εμε΄ςι όμως δεν το κάνουμε έτσι για δύο λόγους
α) γιατί με την εμπειρία έχουμε μάθει να τοποθετούμε το μπλόκ στις σωστές μοίρες
β) γιατι σε αντίθεση με τις κοινές πάστες που απλώνονται άμεσα και εύκολα με το πάτημα του μπλόκ (κυρίως οι κεραμικές) η silver δεν απλώνεται τόσο εύκολα και αν την βάλεις με αυτό τον τρόπο και μετά απο καιρό βγάλεις το μπλόκ θα δείς οτι δεν έχει καλύψει όλη την επιφάνεια και επίσης έχει απλωθεί ακανόνιστα, και τέλος αν την βάλεις στην μέση τότε το πιθανότερο είναι να δημιουργήσεις εστω και πολύ μικρή κλίση του μπλόκ που φέρνει πολύ περισσότερα προβλήματα απο την ίδια την πάστα.

Υ.Σ. εν κατα κλείδι αυτό που ζητάμε είναι το μπλόκ να κάτσει όπως πρέπει πάνω στην επιφάνεια και να μην αφήσει κανένα σημείο κενό χωρίς πάστα, στην ουσία οπως σε βολεύει να το κάνεις κάντο.

taramas

Αριθμός μηνυμάτων : 747
Ηλικία : 61

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γραφικά στο WoT - συνθέσεις PC - ρυθμίσεις - Σελίδα 3 Empty Απ: Γραφικά στο WoT - συνθέσεις PC - ρυθμίσεις

Δημοσίευση από Arxiereas_ Πεμ Αυγ 28, 2014 3:03 pm

@taramas

Κι εγώ τη silver έβαλα τελευταία φορά, πρόβλημα κανένα και θερμοκρασίες όντως χαμηλότερες σε σχέση με την ΜΧ2. Μου το 'χαν πει κι από εκεί που την πήρα ότι δεν απλώνει το ίδιο αλλά δεν μου είπαν να κάνω κάτι διαφορετικό. 

Επειδή με προβλημάτισες όμως με αυτό που είπες έψαξα στο youtube και βρήκα τεχνικό της newegg που το κάνει κι αυτός με τον ίδιο τρόπο που σου λέω. Ίσως να είναι για τον λόγο που λες ότι απευθύνεται σε ερασιτέχνες αλλά και τα υπόλοιπα που έριξα μια ματιά τον ίδιο τρόπο πρότειναν.

Δες το εδώ μετά το 8.40

Arxiereas_
Arxiereas_

Αριθμός μηνυμάτων : 197

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γραφικά στο WoT - συνθέσεις PC - ρυθμίσεις - Σελίδα 3 Empty Απ: Γραφικά στο WoT - συνθέσεις PC - ρυθμίσεις

Δημοσίευση από Sanguinius Πεμ Αυγ 28, 2014 3:11 pm

Arxiereas_ έγραψε:@taramas

Κι εγώ τη silver έβαλα τελευταία φορά, πρόβλημα κανένα και θερμοκρασίες όντως χαμηλότερες σε σχέση με την ΜΧ2. Μου το 'χαν πει κι από εκεί που την πήρα ότι δεν απλώνει το ίδιο αλλά δεν μου είπαν να κάνω κάτι διαφορετικό. 

Επειδή με προβλημάτισες όμως με αυτό που είπες έψαξα στο youtube και βρήκα τεχνικό της newegg που το κάνει κι αυτός με τον ίδιο τρόπο που σου λέω. Ίσως να είναι για τον λόγο που λες ότι απευθύνεται σε ερασιτέχνες αλλά και τα υπόλοιπα που έριξα μια ματιά τον ίδιο τρόπο πρότειναν.

Δες το εδώ μετά το 8.40

Ε για αυτό είσαι άσχετος,μαθητούδι του internet
Sanguinius
Sanguinius

Αριθμός μηνυμάτων : 968

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γραφικά στο WoT - συνθέσεις PC - ρυθμίσεις - Σελίδα 3 Empty Απ: Γραφικά στο WoT - συνθέσεις PC - ρυθμίσεις

Δημοσίευση από Arxiereas_ Πεμ Αυγ 28, 2014 3:13 pm

Ο μπαμπάς κι θείος έχουν σοβαρή κουβέντα. Θα πας να παίξεις παραδίπλα ή να φωνάξουμε τον μπόγια να σε μαζέψει?
Arxiereas_
Arxiereas_

Αριθμός μηνυμάτων : 197

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γραφικά στο WoT - συνθέσεις PC - ρυθμίσεις - Σελίδα 3 Empty Απ: Γραφικά στο WoT - συνθέσεις PC - ρυθμίσεις

Δημοσίευση από Sanguinius Πεμ Αυγ 28, 2014 3:31 pm

Arxiereas_ έγραψε:Ο μπαμπάς κι θείος έχουν σοβαρή κουβέντα. Θα πας να παίξεις παραδίπλα ή να φωνάξουμε τον μπόγια να σε μαζέψει?
Δεν σου έκατσε ο γκόμενος σήμερα και έχουμε νευράκια ε;.Είπαμε σε έφερα στα νερά μου,τώρα θα υποφέρεις,πραγματικά δεν θα σε αφήσω ήσυχο μέχρι την τελευταία σου εικονική πνοή
Sanguinius
Sanguinius

Αριθμός μηνυμάτων : 968

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γραφικά στο WoT - συνθέσεις PC - ρυθμίσεις - Σελίδα 3 Empty Απ: Γραφικά στο WoT - συνθέσεις PC - ρυθμίσεις

Δημοσίευση από taramas Πεμ Αυγ 28, 2014 3:46 pm

Υποθέτω οτι θεωρούν όλοι δύσκολο να δημιουργήσεις ενα πολύ λεπτό στρώμα πάστας σε όλη την επιφάνεια χωρίς να υπάρχει ούτε κόκκος παραπάνω, το κατανοώ, εγώ χρειάζομαι ενα πεντάλεπτο σχεδόν για να στρώσω μια πάστα όπως θέλω, είναι λογικό να μην προτείνουν κάτι τέτοιο, απο την άλλη θα έχεις δεί κάποια μπλόκ που έχουν την πάστα έτοιμη πάνω και απλά τοποθετείς και τέλος, αν παρατηρήσεις εχουν ενα λεπτό στρώμα σε όλη την επιφάνεια γιατ΄ιέτσι πρέπει να γίνει, αν δεν ήταν σωστό θα έβαζαν μια σταγόνα στο κέντρο και θα περίμεναν να στρωθεί απο μόνη της.

Εγω αυτό που λέω είναι, αν μπορείς να το κάνεις με τον δικό μου τρόπο έχε ικαλώς, αν δεν έχεις εμπειρία κάντο οπως λές για να είσαι και σίγουρος οτι δεν θα έχεις λάθη.

Εχω δεί πολλούς να κάνουν πολλά και ειδικά σε βιντεάκια στο youtube, θα μου ήταν χρήσιμο το συγκεκριμένο αν επρόκειτο να βάλω την πάστα για πρώτη φορά, οταν έχω σηκώσει μερικές χιλιάδες φορές επεξεργαστή για να βάλω πάστα τόσες που έχω χρειαστεί μόνο silver πάνω απο 50 σωληνάρια και κάθε φορά παρατηρώ σε τι κατάσταση είναι η πάστα μετα απο την χρήση, ξέρω τι σου λέω, δέχομαι όμως οτι αν δεν εχεις την εμπειρία τότε κάνεις το απλό και είσαι ήσυχος.

taramas

Αριθμός μηνυμάτων : 747
Ηλικία : 61

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γραφικά στο WoT - συνθέσεις PC - ρυθμίσεις - Σελίδα 3 Empty Απ: Γραφικά στο WoT - συνθέσεις PC - ρυθμίσεις

Δημοσίευση από Sanguinius Πεμ Αυγ 28, 2014 4:03 pm

Καλά ο arxixaibanareas ούτε το κρεβάτι του δεν μπορεί να στρώσει,για θερμαγώγιμη πάστα ούτε λόγος
Sanguinius
Sanguinius

Αριθμός μηνυμάτων : 968

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γραφικά στο WoT - συνθέσεις PC - ρυθμίσεις - Σελίδα 3 Empty Απ: Γραφικά στο WoT - συνθέσεις PC - ρυθμίσεις

Δημοσίευση από Arxiereas_ Πεμ Αυγ 28, 2014 5:45 pm

@taramas
Μιλώντας με μαστόρια έμαθα κι εγώ αυτόν τον τρόπο με τη σταγόνα. Όπως σου είπα και πριν, απλώνει με το πάτημα και με τον καιρό καλύπτει όλη την επιφάνεια. Ίσως μένουν μόνο οι γωνίες (δεν το έχω προσέξει βγάζοντάς το) αλλά πρόβλημα δεν είχα ως τώρα, ούτε να είναι λίγη και να μου ανεβάζει θερμοκρασία ούτε να είναι πολλή και να ξεχειλίζει. Τουναντίον σε ένα λαπτοπ έχω καλύτερη θερμοκρασία κι απ' όσο είχε όταν ήταν καινούριο.

edit: προσέχοντας στο video κάποια στιγμή λέει ότι αυτός είναι ένας τρόπος για να το κάνεις, μήπως είναι όλοι τελικά δεκτοί αρκεί να είναι επαρκής η πάστα και να μην περισσεύει?

@Sykofantius
Απόφοιτος της ανωτάτης γιδοβοσκών να ήσουν πιο πολλά θα ήξερες από υπολογιστές. Κάτσε ξεφτυλίσου κι άλλο μαζόχα SPANKuinius.

Να μου θυμίσεις μόνο να σε πω κάποια στιγμή ποια μου στρώνει το κρεβάτι. 
Φιλάκια


Έχει επεξεργασθεί από τον/την Arxiereas_ στις Πεμ Αυγ 28, 2014 5:57 pm, 1 φορά
Arxiereas_
Arxiereas_

Αριθμός μηνυμάτων : 197

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γραφικά στο WoT - συνθέσεις PC - ρυθμίσεις - Σελίδα 3 Empty Απ: Γραφικά στο WoT - συνθέσεις PC - ρυθμίσεις

Δημοσίευση από taramas Πεμ Αυγ 28, 2014 5:55 pm

@ arxiereas

Δεν διαφωνώ, σου είπα οπως βολεύεται ο καθένας, το επιθυμητό αποτέλεσμα είναι ενα, πως θα το καταφέρεις λίγη σημασία έχει, να θυμάσαι όμως οτι σε μπλόκ που έχουν μικρότερη επιφάνεια απο αυτήν του επεξεργαστή (συνήθως τα στρογγυλά) δεν γίνεται με τον τρόπο του κέντρου, κατα τα λοιπά οπως σου είπα, εχεις αποτέλεσμα? είσαι οκ.

Υ.Σ. ο τρόπος που βλέπεις στο βίντεο εχει μια βασική προυπόθεση : εχεις βάλει ακριβώς την κατάλληλη ποσότητα, ο τρόπςο που χρησιμοποιώ εγώ σου επιτρέπει να φτιάχνεις το επίστρωμα που θέλεις αφαιρώντας οση ποσότητα μπορεί να περισσεύει γιατί ουσιαστικά το ξυρίζεις με μια λεπτή κάρτα, είναι κάτι σαν να το σπατουλάρεις, στην οικοδομή ρίχνεις τη λάσπη και μετά πετάς πάνω το τούβλο και το περίσσευμα ξεχειλίζει και το μαζεύεις, οταν σπατουλάρεις το κάνεις γιατι θέλεις να δημιουργήσεις μια επίπεδη επιφάνεια με το πάχος που θέλεις εσύ, το μόνο ερώτημα είναι αν έχεις την εμπειρία να το κάνεις γιατί αλλιώς θα φτιάξεις ενα τοίχο κάτι σαν μ@@νι καλιφορνίας που λένε.


Έχει επεξεργασθεί από τον/την taramas στις Πεμ Αυγ 28, 2014 6:09 pm, 1 φορά

taramas

Αριθμός μηνυμάτων : 747
Ηλικία : 61

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γραφικά στο WoT - συνθέσεις PC - ρυθμίσεις - Σελίδα 3 Empty Απ: Γραφικά στο WoT - συνθέσεις PC - ρυθμίσεις

Δημοσίευση από taramas Πεμ Αυγ 28, 2014 6:01 pm

Ενα άλλο σημείο που θέλει προσοχή είναι το εξής :
Οποιο υποσύστημα η σημείο έχει παθητική ψύξη (π.χ. οι μνήμες που είναι καλυμμένες με παθητική ψύκτρα) δεν θέλει ανεμιστήρα να χτυπάει πάνω του, έτσι επαναφέρουμε τον ζεστό αέρα που αυτές βγάζουν πάλι μέσα, θέλει ανεμιστήρες να διώχνουν τον ζεστό αέρα απο πάνω του.
Φαίνεται λίγο χαζό αλλά έχω δεί πολλούς να κρεμάνε ανεμιστήρια σε οποιο σημείο μπορείτε να φανταστείτε.

taramas

Αριθμός μηνυμάτων : 747
Ηλικία : 61

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γραφικά στο WoT - συνθέσεις PC - ρυθμίσεις - Σελίδα 3 Empty Απ: Γραφικά στο WoT - συνθέσεις PC - ρυθμίσεις

Δημοσίευση από Arxiereas_ Πεμ Αυγ 28, 2014 6:09 pm

Άρα με την πάστα αυτό πρέπει να είναι. Όλοι οι τρόποι δεκτοί αρκεί να δουλεύει.

Ναι, λογικό αυτό με τις παθητικές και το airflow που έλεγες νωρίτερα αλλά ας μην το πάμε τόσο στα τεχνικά γιατί οι 2 μας θα μείνουμε να μιλάμε.
Έναν καθαρισμό κάθε τόσο να έχει κατά νου ο καθένας και φτάνει
Arxiereas_
Arxiereas_

Αριθμός μηνυμάτων : 197

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γραφικά στο WoT - συνθέσεις PC - ρυθμίσεις - Σελίδα 3 Empty Απ: Γραφικά στο WoT - συνθέσεις PC - ρυθμίσεις

Δημοσίευση από taramas Πεμ Αυγ 28, 2014 6:11 pm

Σωστός, λίγα πράγματα απλά και στον χρόνο τους και θα έχουμε ενα αξιόπιστο μηχάνημα που δεν θα μας προδώσει, απλά κάποια στιγμή πρέπει να μάθουμε να μην παρασυρόμαστε απο τις εταιρείες που μας πουλάνε φύκια για μεταξωτές κορδέλες και να κάνουμε σωστές επιλογές ανάλογα με τι θέλουμε να πετύχουμε.

taramas

Αριθμός μηνυμάτων : 747
Ηλικία : 61

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γραφικά στο WoT - συνθέσεις PC - ρυθμίσεις - Σελίδα 3 Empty Απ: Γραφικά στο WoT - συνθέσεις PC - ρυθμίσεις

Δημοσίευση από gregorakis Πεμ Αυγ 28, 2014 11:00 pm

... lol ο τύπος που έχει φτιάξει ολόκληρο video για να δείξει πως τοποθετούμε ένα aftermarket cpu cooler (έχω το ίδιο coolerακι Cool ) το βάζει λάθος ... αν είναι δυνατόν ... πρέπει ο αέρας να ωθείται από τον ανεμιστήρα προς το πίσω μέρος του κουτιού ... δυστυχώς αυτή τη δυνατότητα στη δίνουν κυρίως τα m/b της intel, στην amd μπορείς να στέλνεις τον αέρα από τη cpu πάνω ή κάτω ...
gregorakis
gregorakis

Αριθμός μηνυμάτων : 841

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γραφικά στο WoT - συνθέσεις PC - ρυθμίσεις - Σελίδα 3 Empty Απ: Γραφικά στο WoT - συνθέσεις PC - ρυθμίσεις

Δημοσίευση από Sanguinius Παρ Αυγ 29, 2014 1:55 am

Arxiereas_ έγραψε:@taramas
Μιλώντας με μαστόρια έμαθα κι εγώ αυτόν τον τρόπο με τη σταγόνα. Όπως σου είπα και πριν, απλώνει με το πάτημα και με τον καιρό καλύπτει όλη την επιφάνεια. Ίσως μένουν μόνο οι γωνίες (δεν το έχω προσέξει βγάζοντάς το) αλλά πρόβλημα δεν είχα ως τώρα, ούτε να είναι λίγη και να μου ανεβάζει θερμοκρασία ούτε να είναι πολλή και να ξεχειλίζει. Τουναντίον σε ένα λαπτοπ έχω καλύτερη θερμοκρασία κι απ' όσο είχε όταν ήταν καινούριο.

edit: προσέχοντας στο video κάποια στιγμή λέει ότι αυτός είναι ένας τρόπος για να το κάνεις, μήπως είναι όλοι τελικά δεκτοί αρκεί να είναι επαρκής η πάστα και να μην περισσεύει?

@Sykofantius
Απόφοιτος της ανωτάτης γιδοβοσκών να ήσουν πιο πολλά θα ήξερες από υπολογιστές. Κάτσε ξεφτυλίσου κι άλλο μαζόχα SPANKuinius.

Να μου θυμίσεις μόνο να σε πω κάποια στιγμή ποια μου στρώνει το κρεβάτι. 
Φιλάκια
Μωρέ μακάρι να γινόμουν εγώ ρόμπα,αλλά που.Όταν έγραψα πως δεν στρώνεις μόνος σου το κρεβάτι,δεν φαντάστηκα πως όντως θες βοήθεια για αυτό το απλό πράγμα,μιλάμε είσαι πιο ανίκανος κι από ΑΜΕΑ,Μήπως ήσουν στην Σκύρο κατά τύχη αυτές τις μέρες;
Sanguinius
Sanguinius

Αριθμός μηνυμάτων : 968

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γραφικά στο WoT - συνθέσεις PC - ρυθμίσεις - Σελίδα 3 Empty Απ: Γραφικά στο WoT - συνθέσεις PC - ρυθμίσεις

Δημοσίευση από Arxiereas_ Παρ Αυγ 29, 2014 4:47 am

gregorakis έγραψε:... lol ο τύπος που έχει φτιάξει ολόκληρο video για να δείξει πως τοποθετούμε ένα aftermarket cpu cooler (έχω το ίδιο coolerακι Cool ) το βάζει λάθος ... αν είναι δυνατόν ... πρέπει ο αέρας να ωθείται από τον ανεμιστήρα προς το πίσω μέρος του κουτιού ... δυστυχώς αυτή τη δυνατότητα στη δίνουν κυρίως τα m/b της intel, στην amd μπορείς να στέλνεις τον αέρα από τη cpu πάνω ή κάτω ...
Έλα που τον πήρες από τα μούτρα τον άνθρωπα  Razz
Στο 7:50 το λέει ότι μπορείς να αλλάξεις τον προσανατολισμό της ανάλογα με το airflow.
Arxiereas_
Arxiereas_

Αριθμός μηνυμάτων : 197

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γραφικά στο WoT - συνθέσεις PC - ρυθμίσεις - Σελίδα 3 Empty Απ: Γραφικά στο WoT - συνθέσεις PC - ρυθμίσεις

Δημοσίευση από Arxiereas_ Παρ Αυγ 29, 2014 7:01 am

Να πούμε και δυο λόγια τι μας ρίχνει τα FPS και δεν οφείλεται στο παιχνίδι καθ' αυτό

1. Προγράμματα που τρέχουν από μόνα τους στο παρασκήνιο, ορισμένα antivirus, windows update και γενικά οτιδήποτε μπορεί να απασχολήσει το δίσκο παρά τη θέλησή μας

2. Κακή ψύξη που έχει ως αποτέλεσμα η cpu/gpu να ζεσταίνεται και να κάνει throttling (ρίχνει αυτόματα την ταχύτητά της)

3. internet browsers, προγράμματα αναπαραγωγής πολυμέσων και άλλες εφαρμογές που τρέχουμε ταυτόχρονα με το παιχνίδι και δεσμεύουν πόρους συστήματος (μνήμη-επεξεργαστή)

Τι μπορούμε να κάνουμε γι' αυτά:
1. Να απενεργοποιήσουμε προγράμματα τα οποία δεν είναι απαραίτητα να τρέχουν με την εκκίνηση του υπολογιστή και για όση ώρα είναι ανοιχτός.

Aυτό μπορεί να γίνει εύκολα είτε μέσα από τις ρυθμίσεις του προγράμματος που φαίνεται κάτω δεξιά στην taskbar ότι τρέχει, 

Γραφικά στο WoT - συνθέσεις PC - ρυθμίσεις - Σελίδα 3 2s1ovgl


είτε πηγαίνουμε έναρξη-->αναζήτηση, πληκτρολογούμε msconfig και επιλέγουμε να τρέξει το πρόγραμμα που εμφανίζεται.

Γραφικά στο WoT - συνθέσεις PC - ρυθμίσεις - Σελίδα 3 2utthj9


Αφού ανοίξει το msconfig πηγαίνουμε στην καρτέλα "Εκκίνηση στοιχείων" και ξε-τσεκάρουμε αυτά που είμαστε ΣΙΓΟΥΡΟΙ ότι δεν χρειάζεται να τρέχουν με την εκκίνηση του υπολογιστή. 

Γραφικά στο WoT - συνθέσεις PC - ρυθμίσεις - Σελίδα 3 2442r2e

Κατά κανόνα όσα εμφανίζονται με κατασκευαστή τη microsoft ΔΕΝ τα πειράζουμε αν δεν είμαστε σίγουροι τι είναι, ενώ για τα υπόλοιπα αν απενεργοποιήσουμε την εκκίνησή τους χωρίς να ξέρουμε τι είναι το καθένα μπορεί να μη δουλεύει σωστά ή καθόλου κάποια συσκευή μας όπως π.χ. η camera. Μπορούμε όμως να απενεργοποιήσουμε κάτι το οποίο ξέρουμε ότι δεν χρειάζεται να φορτώνεται στην εκκίνηση ή κάποιο βοηθητικό πρόγραμμα που δεν χρησιμοποιούμε

2. Τακτικός καθαρισμός σύμφωνα με τις οδηγίες που δόθηκαν σε προηγούμενα post

3. Να κλείνουμε όλα τα άλλα προγράμματα όταν παίζουμε και να αφήνουμε μόνο TS, αν είναι αναγκαίο και αυτό.
Arxiereas_
Arxiereas_

Αριθμός μηνυμάτων : 197

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γραφικά στο WoT - συνθέσεις PC - ρυθμίσεις - Σελίδα 3 Empty Απ: Γραφικά στο WoT - συνθέσεις PC - ρυθμίσεις

Δημοσίευση από taramas Παρ Αυγ 29, 2014 12:55 pm

Προσθέτω,

συνήθως τα προγράμματα και οι εργασίες που τρέχουν backround μας παίρνουν μνήμη και δεν είναι μόνο η ποσότητα, στέκονται και σαν εμπόδιο στην διακίνηση των δεδομένων που χρειαζόμαστε με αποτέλεσμα να γίνεται πάντα μια στιγμιαία παράκαμψη, κυκλοφορούν διάφορα προγράμματα που δίνουν την δυνατότητα προσωρινής παύσης.
Η καλύτερη λύση για όλα αυτά είναι : χρησιμοποιούμε εκδόσεις λειτουργικού 64bit και μνήμη τουλάχιστον 4gb, κλείνουμε τους agents που χρησιμοποιούν διάφορα προγράμματα οπως για παράδειγμα προγράμματα που ελέγχουν την ενημέρωση των drivers και καλό είναι να μην έχουμε κανένα πρόγραμμα στον αυτόματο εντοπισμό ενημερώσεων, κυρίως το λειτουργικό όποιο και να είναι (νόμιμο ή όχι) οι ενημερώσεις κλειστές γιατί τρέχουν πάντα χωρίς να υπολογίζουν τον φόρτο εργασίας που έχει το μηχάνημα εκείνη τη στιγμή.
Και τέλος το ποιο απλό, δεν τρέχουμε άλλα προγράμματα ταυτόχρονα ακόμη κι αν έχουμε πολλούς πυρήνες και πολλή μνήμη, αν πρόκειται να παίξουμε wot επικεντρωνόμαστε σε αυτό και έχουμε ανοιχτά μόνο τα απαραίτητα, είναι λάθος να λέμε οτι εχουμε μηχάνημα γαμάτο και τρέχουμε της παναγιάς τα μάτια.

taramas

Αριθμός μηνυμάτων : 747
Ηλικία : 61

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γραφικά στο WoT - συνθέσεις PC - ρυθμίσεις - Σελίδα 3 Empty Απ: Γραφικά στο WoT - συνθέσεις PC - ρυθμίσεις

Δημοσίευση από Founder Παρ Αυγ 29, 2014 1:53 pm

Όσον αφορά τις πάστες Smile και εγώ σαν τον arxierea βάζω συνήθως αν και έχω έναν φίλο που βάζει όπως περιέγραψε ο taramas με κάρτα.  


Κύριε sanguinius και arxierea σας εκτιμώ και τους δύο ωραίο είναι το ποστ αλλά ήρεμα με τις προσβολές γιατί αν ξεφύγετε θα έρθει ο παλιός καλός μου εαυτός στην επιφάνεια(Και δεν το λέω σαν απειλή αλλά σαν προειδοποίηση) γιατί δεν πρόκειται να αφήσω την κουβέντα να επεκταθεί όπως δίπλα. Sad
Founder
Founder
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 786
Ηλικία : 78

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γραφικά στο WoT - συνθέσεις PC - ρυθμίσεις - Σελίδα 3 Empty Απ: Γραφικά στο WoT - συνθέσεις PC - ρυθμίσεις

Δημοσίευση από cgakis Παρ Αυγ 29, 2014 3:29 pm

παντως το ματι παντα διπλα ειναι, διπλα στη γκομενα του αλλου διπλα στη διπλα γειτονια , γενικως διπλα
cgakis
cgakis

Αριθμός μηνυμάτων : 360
Ηλικία : 49

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γραφικά στο WoT - συνθέσεις PC - ρυθμίσεις - Σελίδα 3 Empty Απ: Γραφικά στο WoT - συνθέσεις PC - ρυθμίσεις

Δημοσίευση από Arxiereas_ Παρ Αυγ 29, 2014 10:58 pm

Founder έγραψε:Όσον αφορά τις πάστες Smile και εγώ σαν τον arxierea βάζω συνήθως αν και έχω έναν φίλο που βάζει όπως περιέγραψε ο taramas με κάρτα.  


Κύριε sanguinius και arxierea σας εκτιμώ και τους δύο ωραίο είναι το ποστ αλλά ήρεμα με τις προσβολές γιατί αν ξεφύγετε θα έρθει ο παλιός καλός μου εαυτός στην επιφάνεια(Και δεν το λέω σαν απειλή αλλά σαν προειδοποίηση) γιατί δεν πρόκειται να αφήσω την κουβέντα να επεκταθεί όπως δίπλα. Sad
Προσπαθώ να γράψω 5 πράγματα, να ρθει να προσθέσει άλλα 5 όποιος γνωρίζει περισσότερα να κάνουμε ένα ωραίο πλήρες thread και έρχεται κάθε λίγο να το γεμίζει παράσιτα χωρίς την παραμικρή ουσιαστική συνεισφορά στο θέμα μόνο και μόνο για να δημιουργήσει εντυπώσεις. 
Έχοντας πλήρη επίγνωση για τις συνέπειες της όποιας υπερβολής εκ μέρους μου, δεν θα σταματήσω μέχρι να φύγουν τα παράσιτα γιατί το thread έχει δρόμο ακόμα αφού μέχρι τώρα δεν πιάσαμε καθόλου τα notebooks.
Arxiereas_
Arxiereas_

Αριθμός μηνυμάτων : 197

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γραφικά στο WoT - συνθέσεις PC - ρυθμίσεις - Σελίδα 3 Empty Απ: Γραφικά στο WoT - συνθέσεις PC - ρυθμίσεις

Δημοσίευση από Founder Σαβ Αυγ 30, 2014 12:35 am

cgakis έγραψε:παντως το ματι παντα διπλα ειναι, διπλα στη γκομενα του αλλου διπλα στη διπλα γειτονια , γενικως διπλα

@Cgakis Να σου πω την αλήθεια δεν έρχομαι ποια δίπλα αλλά άλλοι που έρχονται στέλνουν PM και γελάμε Smile η αλήθεια είναι ότι οι δημοκρατικές μάνες και οικογένειες δείχνουν ένα επίπεδο .. ειδικά των διαχειριστών. Άντε λοιπόν πάλι εκεί δίπλα και άσε μας εμάς να συζητάμε εδώ για βαρετά θέματα όπως το πως να φτιάξουμε το pc μας. BTW εσύ πως και είδες το post μου. Εσύ όλο φεύγεις και πάλι εδώ είσαι και μου φορτώνεσαι.

@Arxiereas είτε συμφωνώ με τον sanguinius ή με εσένα δεν μπορώ να πω σε κανέναν μην γράφεις γιατί δεν συμφωνώ μαζί σου. Οπότε τις διαφορές σας θα πρέπει να τις λύσετε μόνοι σας. Απλά όπως είπα και ποιο παλιά μπορείτε να τις λύσετε είτε  με PM ή αν θέλετε να διαφωνήσετε στο forum απλά κρατήστε το κόσμιο. 


BTW ποια από τι πάστες θεωρείται καλύτερη ? Γιατί κυκλοφορούν 200 μάρκες και εγώ συνήθως παίρνω όποια βρω στο κατάστημα  Sad silver,coolermaster,oem αυτές τις τρεις έχει το κατάστημα που πηγαίνω.
Founder
Founder
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 786
Ηλικία : 78

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Γραφικά στο WoT - συνθέσεις PC - ρυθμίσεις - Σελίδα 3 Empty Απ: Γραφικά στο WoT - συνθέσεις PC - ρυθμίσεις

Δημοσίευση από imperiumgraecum Σαβ Αυγ 30, 2014 2:53 am

Arxiereas_ έγραψε:τώρα δεν πιάσαμε καθόλου τα notebooks.

Βγάζω καρκίνο όταν γίνεται αναφορά σε πάσης φύσεως tablets και notebooks, εδώ μου κάθονται..... Evil or Very Mad
imperiumgraecum
imperiumgraecum

Αριθμός μηνυμάτων : 444

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σελίδα 3 από 4 Επιστροφή  1, 2, 3, 4  Επόμενο

Επιστροφή στην κορυφή


 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης