World of Tanks Greece
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Type 5 Ke-Ho

+3
imperiumgraecum
gregorakis
Kostis_Larsson
7 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

Type 5 Ke-Ho Empty Type 5 Ke-Ho

Δημοσίευση από Kostis_Larsson Πεμ Απρ 24, 2014 6:00 am

Type 5 Ke-Ho Keho1
Το Ke-Ho είναι ένα πρωτότυπο ελαφρύ Ιαπωνικό άρμα, κατασκευάστηκε μόλις ένα το 1942 αλλά μόλις το 1945 δόθηκε εντολή για μαζική παραγωγή... που τελικά λόγω έλλειψης πρώτων υλών και βομβαρδισμού των εργοστασίων δεν ξεκίνησε.
Στο παιχνίδι είναι το 4ου επιπέδου ελαφρύ Ιαπωνικό άρμα.

Ας δούμε το άρμα αυτό στο παιχνίδι ξεκινώντας από τα θετικά:

  • Καλό κανόνι (DpM, penetration)
  • Καλό camouflage, το καλύτερο από τα tier 4 lights.
  • Ικανοποιητική ευκινησία
  • 4 μέλη πληρώματος, δεν έχει loader
  • Κανονικό "match making", μέχρι tier 6


Τα αρνητικά είναι:

  • Ανύπαρκτη θωράκιση
  • "Αλλεργικό" στα ΗΕ βλήματα.
  • Δεν πιάνει ποτέ την αναγραφόμενη τελική ταχύτητα
  • Κακό "aim time" 2.3sec


Τρόπος Χρήσης
Το άρμα είναι κάτι ανάμεσα σε scout και medium, και οι λόγοι είναι το καμουφλαζ και το κανόνι. Ανάλογα με την περίσταση θα πρέπει να χρησιμοποιηθεί κατάλληλα μιας και damage μπορεί να κάνει και να σποτάρει για την υπόλοιπη ομάδα.
Το κανόνι είναι το δυνατό σημείο του άρματος:
Type 5 Ke-Ho Kehogun
Μπορεί να μην είναι το καλύτερο για snipping λόγω της χαμηλής ακρίβειας (0.42) και του aim time (2.3) αλλά έχει την ικανότητα να κάνει αρκετό damage λόγω του reload (2.4sec) και του συνδυασμού damage/penetration. Το καλό είναι ότι μπορεί να τρυπήσει όποιο άρμα συναντήσετε στη μάχη.
Γενικά το άρμα αυτό μου θύμισε αρκετά τον τρόπο παιχνιδιού του αμερικάνικου T49.
Ιδιαίτερη προσοχή θέλουν τα άρματα με derp κανόνια (Hetzer, Kv1, T40, κλπ.) μιας και μπορεί να σας "σκοτώσουν" με μία βολή ή να σας αφήσουν με ελάχιστη ζωή.

Equipments

Εδώ δεν υπάρχει σωστό και λάθος μιας και τα περισσότερα equipments είναι πολύ χρήσιμα για το Ke-Ho.
Αυτά που επέλεξα είναι: Ventilation, GLD, Binocs Type 5 Ke-Ho %D0%A3%D0%BB%D1%83%D1%87%D1%88%D0%B5%D0%BD%D0%BD%D0%B0%D1%8F_%D0%B2%D0%B5%D0%BD%D1%82%D0%B8%D0%BB%D1%8F%D1%86%D0%B8%D1%8FType 5 Ke-Ho %D0%A3%D1%81%D0%B8%D0%BB%D0%B5%D0%BD%D0%BD%D1%8B%D0%B5_%D0%BF%D1%80%D0%B8%D0%B2%D0%BE%D0%B4%D1%8B_%D0%BD%D0%B0%D0%B2%D0%BE%D0%B4%D0%BA%D0%B8Type 5 Ke-Ho %D0%A1%D1%82%D0%B5%D1%80%D0%B5%D0%BE%D1%82%D1%80%D1%83%D0%B1%D0%B0
Ο λόγος που δεν έβαλα rammer είναι ότι τα 2.4sec του reload μου αρκούσαν ενώ λόγω του κακού aim time ο κύκλος δεν είχε κλείσει εντελώς μόλις γέμιζε η δεύτερη βολή.
Τα rammer, coated optics και cammo net είναι επίσης σωστές επιλογές και βοηθούν ανάλογα με τον τρόπο παιχνιδιού του καθενός μας.

Το Ke-Ho το χρησιμοποίησα για να κάνω την αποστολή που χρειάζονται 75 νίκες με lights και arties, μιας και δεν έχω πυροβολικά αποφάσισα ότι ο γρηγορότερος τρόπος για να φτάσω τις 75 νίκες είναι με κάποιο Tier 4 light. Το αποτέλεσμα ήταν να το κρατήσω για να βοηθήσω και άλλους στην ολοκλήρωση της αποστολής και ταυτόχρονα να grindαρω το πλήρωμα.

Kostis_Larsson

Αριθμός μηνυμάτων : 651
Ηλικία : 46

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Type 5 Ke-Ho Empty Απ: Type 5 Ke-Ho

Δημοσίευση από gregorakis Πεμ Απρ 24, 2014 6:16 am

... κάποια στιγμή θα πρέπει να το πάρω κι εγώ γιατί έχω όλα τα top tier lights από όλα τα έθνη στο garage μου και θα είναι ευκαιρία να φτιάξω πλήρωμα για ιαπωνικά lights, όταν κι όποτε ...
gregorakis
gregorakis

Αριθμός μηνυμάτων : 841

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Type 5 Ke-Ho Empty Απ: Type 5 Ke-Ho

Δημοσίευση από gregorakis Δευ Μάης 05, 2014 9:21 am

... δε με ενδιαφέρει αν είναι καλό άρμα, δε με ενδιαφέρει αν θα έχω καλά στατιστικά κι αν θα είναι ευχάριστο στο παίξιμό του ... δε με ενδιαφέρει αν θα ολοκληρώσω με αυτό το άρμα το mission για το s. pershing ή θα ξανααγοράσω το sta-1 ... αυτό που ξέρω σίγουρα είναι πως αυτό το άρμα τα έχει πάντα μια θέση στο garage και στην καρδιά μου, δεν θα το πουλήσω ποτέ ... ΠΗΡΑ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΜΟΥ KOLOBANOV'S  (και μοναδικό φυσικά)  Very Happy  Very Happy  Very Happy ...


... sry για το off topic αλλά είμαι τόσο ενθουσιασμένος που δεν κρατήθηκα ... όλοι έχουν kolobanovs και εγώ μετά από σχεδόν 40 χιλιάδες μάχες δεν είχα ... ήταν μεγάλο το "κόμπλεξ" ...
gregorakis
gregorakis

Αριθμός μηνυμάτων : 841

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Type 5 Ke-Ho Empty Απ: Type 5 Ke-Ho

Δημοσίευση από imperiumgraecum Δευ Μάης 05, 2014 10:53 am

............30k μάχες και ακόμα δεν έχω βγάλει kolobanov's............ Crying or Very sad  Crying or Very sad
imperiumgraecum
imperiumgraecum

Αριθμός μηνυμάτων : 444

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Type 5 Ke-Ho Empty Απ: Type 5 Ke-Ho

Δημοσίευση από gregorakis Δευ Μάης 05, 2014 10:56 am

... noob ...
gregorakis
gregorakis

Αριθμός μηνυμάτων : 841

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Type 5 Ke-Ho Empty Απ: Type 5 Ke-Ho

Δημοσίευση από Gooakis Δευ Μάης 12, 2014 2:29 pm

Εξελίσσεται σε μεγάλη αγάπη το Ke-Ho. Σπάνια τελειώνει μάχη με λιγότερα από 3 kills, όπως πάει μπορεί να βγει το πρώτο kolobanov πριν τον imperium Razz
Gooakis
Gooakis

Αριθμός μηνυμάτων : 120

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Type 5 Ke-Ho Empty Απ: Type 5 Ke-Ho

Δημοσίευση από Kostis_Larsson Τρι Μάης 13, 2014 12:43 am

Μιας και το αποκτήσατε αρκετοί και πλέον έχετε κάποια εμπειρία με αυτό... γράψτε και κάτι για το Ke-Ho.

...
Σκέφτομαι να γράψω ένα guide... τί είναι το Kolobanov και πως να το αποκτήσετε  geek 

Kostis_Larsson

Αριθμός μηνυμάτων : 651
Ηλικία : 46

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Type 5 Ke-Ho Empty Απ: Type 5 Ke-Ho

Δημοσίευση από kinq1 Τρι Μάης 13, 2014 9:37 am

Εγώ το παίζω καθαρά σαν scout, όπως θα έπαιζα ένα m5 stuart ή ένα luchs ας πούμε... Εχω camo, ventilation, rammer. (Κανονικά θα ήθελε binocular οπωσδήποτε, αλλά λόγω του event δεν το παίζω σαν passive scout όσο θα έπρεπε, λόγω βιασύνης & για να κάνω πιο πολλά damage). Το άρμα μου αρέσει πολύ και θα το κρατήσω. Είναι αρκετά γρήγορο, δεν καταλαβαίνω γιατί δεν έχει scout mm.
Στο πλήρωμα ψήνεται ήδη sixth sense για τον commander και smooth ride για τον driver. (τους είχα ήδη 100% από το tier I). Για τους άλλους θα βάλω snapshot για τον gunner και signal boosting για τον radioman, μια και τα 550 m του ασύρματου δεν είναι αρκετά, όπως βλέπω στην πράξη.
(btw: Εχω 2 Kolobanov)

kinq1

Αριθμός μηνυμάτων : 16
Ηλικία : 51

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Type 5 Ke-Ho Empty Απ: Type 5 Ke-Ho

Δημοσίευση από imperiumgraecum Τρι Μάης 13, 2014 10:48 am

Το ke-ho ούτε ευέλικτο είναι ούτε γρήγορο, και γι΄αυτό και δεν έχει scout ΜΜ(αν και για να είμαστε ακριβείς, πολλά άρματα ΔΕΝ θα έπρεπε να είχαν scout MM)

To rammer δεν είναι προτιμητέο module γιατί το aiming time είναι μεγαλύτερο από το reload time, και επειδή έχει κακό accuracy είναι αναγκαστική η αναμονή μέχρι να κλείσει, οπότε και το reload time που γλυτώνεις, το τρώς σε aiming. Eγώ, προσωπικά, χρησιμοποιώ τα ίδια modules πλην rammer συν binos.

imperiumgraecum
imperiumgraecum

Αριθμός μηνυμάτων : 444

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Type 5 Ke-Ho Empty Απ: Type 5 Ke-Ho

Δημοσίευση από gregorakis Τρι Μάης 13, 2014 10:52 am

... εγώ πάλι διαφωνώ καθέτως κι οριζοντίως ... το άρμα ΔΕΝ είναι light tank και γι αυτό δεν έχει ευτυχώς scout mm ... δεν είναι καθόλου γρήγορο και δεν έχει ικανό view range ώστε να μπορέσει κάποιος να το χρησιμοποιήσει όπως ένα M5 ή ένα pz38na ... είναι ένα κανόνι με ρόδες, ένα γνήσιο άρμα υποστήριξης, ένα td με πύργο αν προτιμάτε ...
... vents, binos & GLD και όσον αφορά το πλήρωμα στάνταρντ light setup 6th sense για τον commander και camo για όλους τους άλλους ... light ή medium tank χωρίς full camo παρ' το και πέτα το στη θάλασσα ...

edit ... διαφωνώ με τον kinq1, ο Imperium μπήκε σφήνα  Evil or Very Mad
gregorakis
gregorakis

Αριθμός μηνυμάτων : 841

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Type 5 Ke-Ho Empty Απ: Type 5 Ke-Ho

Δημοσίευση από kinq1 Τρι Μάης 13, 2014 1:18 pm

Εχω 100 ματς με το όχημα, 3 scout μετάλλια. Max damage 940, max destroyed 3. A, και 50% winrate.

kinq1

Αριθμός μηνυμάτων : 16
Ηλικία : 51

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Type 5 Ke-Ho Empty Απ: Type 5 Ke-Ho

Δημοσίευση από Kostis_Larsson Τρι Μάης 13, 2014 4:11 pm

Αυτά είναι τα skills που έχω επιλέξει:
Type 5 Ke-Ho 0e68860b7b62f841338435c782d28334

Να προσθέσω ότι για κάποιο ανεξήγητο λόγο πετυχαίνω κάτι τρελά snap-shots αλλά αστοχώ όταν είμαι ακίνητος...  confused 

Kostis_Larsson

Αριθμός μηνυμάτων : 651
Ηλικία : 46

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Type 5 Ke-Ho Empty Απ: Type 5 Ke-Ho

Δημοσίευση από trexas Τρι Μάης 13, 2014 8:34 pm

Type 5 Ke-Ho Ygord

Εγώ το έχω με binocs, vent, GLD, του ανεβάζω ΒΙΑ για αρχή.
Στην μάχη παραπάνω πήρα τα πρώτα 5 kill με sniping κ τα άλλα 3 με μάχη εκ του συστάδην
μιας κ μου την έπεσαν όλοι μαζί.
Παρόλο που η απόσταση στο sniping ήταν μέτρια 200-300 μέτρα χάθηκαν μερικές βολές,
ενώ στην μάχη από κοντά μόνο μία.
Τες πα στο γκαράζ θα μείνει, το αξίζει
trexas
trexas

Αριθμός μηνυμάτων : 337

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Type 5 Ke-Ho Empty Απ: Type 5 Ke-Ho

Δημοσίευση από gregorakis Τρι Μάης 13, 2014 10:03 pm

@kinq1 ... δεν είναι καλοί οι αριθμοί σου, θες δουλειά ακόμα  Razz 

@kostis_larsson ... συμφωνώ με τα skills με μια μόνο μικρή ένσταση, αν φτιάξω πλήρωμα με προοπτική για μεγαλύτερα tier θα βάλω 2ο skill στον commander view range, αν είναι να μείνει το πλήρωμα στο Ke-Ho τότε σίγουρα camo ... η πλάκα με το άρμα είναι πως έχει το τέλειο crew, μακάρι όλα τα άρματα να είχαν 4 μέλη πληρώματος με τον commander να εκτελεί χρέη loader  ...

@ trexas ... αυτό με το BIA πρώτο skill πραγματικά δεν το καταλαβαίνω ... δεν ξέρω ποιος ξεκίνησε αυτή τη μόδα αλλά είναι εντελώς fail imho ... μέχρι να "κατοσταρίσεις" το bia παίζεις ένα άρμα χωρίς skills ... όταν επιτέλους το "κατοσταρίσεις" παίζεις ένα άρμα με ένα skill που (imho πάντα) είναι το λιγότερο κρίσιμο skill για lights και medium άρματα ... σε όσα άρματα έχω BIA είναι 3o (στα HV's) ή 4o (lights & meds) skill και πάντα μετά από drop, ποτέ δεν περιμένω να ολοκληρωθεί ένα perk αφού θα χρειαστούν εκατοντάδες μάχες ...

... το κανόνι δεν είναι άστοχο σε μέσες αποστάσεις αλλά αστοχούμε κυρίως λόγω του κακού velocity που έχουν όλα τα low tier guns ...
gregorakis
gregorakis

Αριθμός μηνυμάτων : 841

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Type 5 Ke-Ho Empty Απ: Type 5 Ke-Ho

Δημοσίευση από Kostis_Larsson Τετ Μάης 14, 2014 4:09 am

gregorakis έγραψε: ... η πλάκα με το άρμα είναι πως έχει το τέλειο crew, μακάρι όλα τα άρματα να είχαν 4 μέλη πληρώματος με τον commander να εκτελεί χρέη loader  ...

... το κανόνι δεν είναι άστοχο σε μέσες αποστάσεις αλλά αστοχούμε κυρίως λόγω του κακού velocity που έχουν όλα τα low tier guns ...
1. Γι' αυτό το έβαλα στα θετικά  Wink  το Μ8Α1 δεν έχει επίσης loader εκεί ο gunner εκτελεί χρέη loader.
2. To velocity του βλήματος από το ke-ho είναι λίγο καλύτερο από το Τ-49, όμως έχω παρατηρήσει ότι στα Ιαπωνικά άρματα αν ο στόχος δεν "κλείσει" ΕΝΤΕΛΩΣ τότε το βλήμα πάει όπου να 'ναι εκτός από το αντίπαλο άρμα. Μάλλον έχει να κάνει γενικότερα με τα Ιαπωνικά κανόνια.

Kostis_Larsson

Αριθμός μηνυμάτων : 651
Ηλικία : 46

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Type 5 Ke-Ho Empty Απ: Type 5 Ke-Ho

Δημοσίευση από yanis Τετ Μάης 14, 2014 4:21 am

Kostis_Larsson έγραψε:Αυτά είναι τα skills που έχω επιλέξει:
Type 5 Ke-Ho 0e68860b7b62f841338435c782d28334

Να προσθέσω ότι για κάποιο ανεξήγητο λόγο πετυχαίνω κάτι τρελά snap-shots αλλά αστοχώ όταν είμαι ακίνητος...  confused 

Κώστα το 47 χιλ έχει impulse 0.24 και το 57 χιλ 0.26 που σημαίνει ότι 3 στις 4 βολές πάνε κέντρο χωρίς σκόπευση. Τα συγκεκριμένα στατιστικά δεν αποτελούν ιδιαιτερότητα του εν λόγω άρματος αλλά γενικώς των αρμάτων αυτού του επιπέδου

yanis

Αριθμός μηνυμάτων : 117

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης