World of Tanks Greece
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Type 61 medium tank - Ο νίντζα!

4 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

Type 61 medium tank - Ο νίντζα! Empty Type 61 medium tank - Ο νίντζα!

Δημοσίευση από Arxiereas_ Δευ Αυγ 04, 2014 4:46 am

Μερικά χαρακτηριστικά του άρματος (fully upgraded).

Armor:
Hull Armor 55/35/25 mm
Turret Armor 70/60/35 mm
1700 hitpoints

Gun 105mm
pennetration 258/330/53 mm
damage 390/390/480 HP
RoF 6 r/m
Accuracy 0.36
aiming time 2.3

Mobility:
engine 704 hp
top speed 47.6 km/h

Το type 61 είναι το tier 9 Γιαπωνέζικο medium που προηγείται του STB-1 και ακολουθεί το STA-1
Ξεκινώντας μου θύμισε πάρα πολύ τη σειρά UK meds όπου ακόμη και stock μπορούσαν να κάνουν δουλίτσα στη μάχη. Τούτο γιατί το stock πυροβόλο είναι το 90mm του STA όπου στο 61 ρίχνει ανά 4,33s (!) με διατρητικότητα 218/275(gold) ενώ η κίνηση του άρματος είναι αρκετά ικανοποιητική. 

Όπως και τα υπόλοιπα μέχρι τώρα άρματα της σειράς αυτής, λόγω αδύναμου-ανύπαρκτου armor, του μέτριου προς κακού camo και της τάσης να παθαίνει critical σε κάθε χτύπημα που θα δεχτεί, περισσότερο ακολουθεί τη δράση παρά πρωταγωνιστεί σε αυτήν αν και υπάρχουν περιπτώσεις που μπορεί να προσφέρει σαν spotter (σε καμία περίπτωση scout).

Το δυνατό του χαρακτηριστικό είναι το πυροβόλο που μπορεί κάλλιστα, συγκρινόμενο με τα υπόλοιπα της κατηγορίας, του να χαρακτηριστεί OP. Τρυπάει με κανονικές τα πάντα (APCR standard ammo) και γεμίζει ανά 8,66s (100% crew) ενώ με ανεμιστηράκι πέφτει στα 8,44 και ΒΙΑ+vents στα περίπου 8,2. Σε βολές εν κινήσει δεν μπορεί να συγκριθεί με τα κορυφαία (T62, M48) αλλά δεν είναι και τελείως άστοχο ενώ όπως και τα υπόλοιπα της σειράς αυτής κάνει αρκετά critical hits στους αντιπάλους. Ταυτόχρονα η ευκινησία του του επιτρέπει να αλλάζει εύκολα θέσεις.

Για να μιλήσουμε με αποτελέσματα, ένας μέτριος παίκτης σαν εμένα μπορεί εύκολα να πιάσει και να ξεπεράσει τα 2000 damage ανά μάχη, ενδεικτικό των δυνατοτήτων αυτού του tier 9 med που η επιβιωσιμότητά του στη μάχη είναι καθοριστική για τη νίκη καθώς έχει τεράστιες δυνατότητες για damage.

Από equipment χρησιμοποιώ stabilizer, rammer και vents. 
Είναι το μόνο med στο οποίο επέλεξα vents και όχι optics για το λόγο που προανέφερα ότι δεν είναι άρμα που θα παίξει 1η γραμμή επί των πλείστων.

Για skills χρησιμοποιώ τα συνηθισμένα για meds 
Com: 6th, camo, repair
Gunner: camo, snap shot, repair
driver: camo, smooth ride, repair
loader: camo safe stowage, repair
Αν και μάλλον θα προτιμούσα να είχα BIA αντί repairs για τον παραπάνω λόγο

Σε γενικές γραμμές το type 61 με εντυπωσίασε και δεδομένου ότι δεν μου χρειάζεται το STB για την ώρα, θα παραμείνω σε αυτό μέχρι να το νερφάρουν.
Arxiereas_
Arxiereas_

Αριθμός μηνυμάτων : 197

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Type 61 medium tank - Ο νίντζα! Empty Απ: Type 61 medium tank - Ο νίντζα!

Δημοσίευση από imperiumgraecum Κυρ Νοε 16, 2014 7:40 am

Moυ άρεσε πάρα πολύ το τ61, αλλά δεν θα το θεωρούσα keeper. Kυρίως γιατί το άρμα ΔΕΝ ΕΧΕΙ ARMOR. ΟΥΤΕ ΓΙΑ ΔΕΙΓΜΑ.

Aκόμα και τα βλήματα των εχθρών, μόλις το δουν στο δρόμο τους, το προσπερνούν γιατί λυπούνται να το τρυπήσουν.

Μάλιστα, ούτε καν η περιοχή πέριξ του gun mantlet δεν έχει armor, καθώς, πίσω από το space armor του mantlet, δεν υπάρχει armor στο turret, αλλά πάει κατ΄ ευθείαν στο εσωτερικό του. Oπότε, ουσιαστικά, έχεις ένα medium με -10 depression, dpm patton, καλύτερο αcc από το patton ΚΑΙ 70-80 armor στο mantlet.

Το άρμα πραγματικά δεν ενδείκνυται για άπειρους παίκτες ή ακόμα και μέσους παίκτες
imperiumgraecum
imperiumgraecum

Αριθμός μηνυμάτων : 444

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Type 61 medium tank - Ο νίντζα! Empty Απ: Type 61 medium tank - Ο νίντζα!

Δημοσίευση από JDeviant Κυρ Νοε 16, 2014 3:01 pm

Type 61 medium tank - Ο νίντζα! 2s10iuh

Μια ενδεικτικη εικονα dmg / wn8, kαλα τα ειπες τα 2κ dmg αλλα θελει λιγο παραπανω για unicum αποτελεσματα. οπως ειπε και ο βασιλης ειναι για πολυ καλους παιχτες και πανω. Και δεν ειναι φυσικα για brawl-players (σαν εμενα) γιατι σβηνει στα 10 σεκ. Aν μπορουσα θα πηγαινα κατευθειαν απο το Chi-Ri (που παρατησα) στο δεκαρι.
JDeviant
JDeviant

Αριθμός μηνυμάτων : 69
Ηλικία : 44

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Type 61 medium tank - Ο νίντζα! Empty Απ: Type 61 medium tank - Ο νίντζα!

Δημοσίευση από Sanguinius Δευ Νοε 17, 2014 2:27 am

Γαμώ τα άρματα,high skill cap/high rewarding άρμα,με το οποίο κάνεις τρελά baits,γιατί αυτή η cupola που έχει,είναι ζουμερός στόχος.BTW 1801 wn8,δεν το λες και μέτριο
Sanguinius
Sanguinius

Αριθμός μηνυμάτων : 968

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Type 61 medium tank - Ο νίντζα! Empty Απ: Type 61 medium tank - Ο νίντζα!

Δημοσίευση από Arxiereas_ Τετ Νοε 19, 2014 5:28 am

@imperium
Όντως δεν είναι keeper αφού το STB είναι καλύτερο σε θέμα θωράκισης-camo αλλά αν δεν καίγεται κάποιος να το πάρει (μια που δεν παίζει ιδιαίτερα σε cw) μένεις άνετα στο 9άρι για randoms. Βασικά τα 9άρια είναι το αγαπημένο μου tier οπότε υποκειμενικά τα όσα γράφω. 

@jdeviant
Browler δεν είναι με την καμία, ούτε τα επόμενα του chi-ri. Kανένα άρμα αυτής της σειράς μέχρι και το 9άρι δεν είναι για τέτοια δουλειά. To 10άρι το πήρα αλλά δεν το πλάκωσα ακόμη για να σου πω με βεβαιότητα ότι κάνει. Ταχύτητα βλήματος (έχω την αίσθηση ότι σε όλα τα jap είναι καλύτερη από άλλα άρματα της κατηγορίας και του tier τους) και ευστοχία/pen values τα κάνουν ιδανικά snipers. 

@sang
Άμα δεις με τι τραγικά άρματα έχω κολλήσει κατά καιρούς και τι βλακείες κάνω θα απορείς από πού προέκυψε το 1800.
Arxiereas_
Arxiereas_

Αριθμός μηνυμάτων : 197

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Type 61 medium tank - Ο νίντζα! Empty Απ: Type 61 medium tank - Ο νίντζα!

Δημοσίευση από Sanguinius Τετ Νοε 26, 2014 5:19 am

Arxiereas_ έγραψε:@imperium
Όντως δεν είναι keeper αφού το STB είναι καλύτερο σε θέμα θωράκισης-camo αλλά αν δεν καίγεται κάποιος να το πάρει (μια που δεν παίζει ιδιαίτερα σε cw) μένεις άνετα στο 9άρι για randoms. Βασικά τα 9άρια είναι το αγαπημένο μου tier οπότε υποκειμενικά τα όσα γράφω. 

@jdeviant
Browler δεν είναι με την καμία, ούτε τα επόμενα του chi-ri. Kανένα άρμα αυτής της σειράς μέχρι και το 9άρι δεν είναι για τέτοια δουλειά. To 10άρι το πήρα αλλά δεν το πλάκωσα ακόμη για να σου πω με βεβαιότητα ότι κάνει. Ταχύτητα βλήματος (έχω την αίσθηση ότι σε όλα τα jap είναι καλύτερη από άλλα άρματα της κατηγορίας και του tier τους) και ευστοχία/pen values τα κάνουν ιδανικά snipers. 

@sang
Άμα δεις με τι τραγικά άρματα έχω κολλήσει κατά καιρούς και τι βλακείες κάνω θα απορείς από πού προέκυψε το 1800.
Oh wel,αν παίζεις με τραγικά άρματα και εξακολουθείς να έχεις 1800 wn8,μετράει υπέρ σου :Ρ.Επίσης όλοι κάνουμε βλακείες,human nature
Sanguinius
Sanguinius

Αριθμός μηνυμάτων : 968

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης