World of Tanks Greece
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Στατιστικά παικτών... με πόση ακρίβεια μας περιγράφουν?

+22
yanis
Marita89
cgakis
billys07
trexas
panoc
lerovith
CosaNostraISMYINGAMENAME
DocMustang
Kostis_Larsson
taramas
Midblue
Amerikanos
BLACK72
Ghostalker
dolofonos
Sanguinius
HeeroYuy997
ee3509
perseas
Founder
gregorakis
26 απαντήσεις

Σελίδα 15 από 15 Επιστροφή  1 ... 9 ... 13, 14, 15

Πήγαινε κάτω

Στατιστικά παικτών... με πόση ακρίβεια μας περιγράφουν? - Σελίδα 15 Empty Απ: Στατιστικά παικτών... με πόση ακρίβεια μας περιγράφουν?

Δημοσίευση από Sanguinius Τρι Μαρ 04, 2014 7:40 am

Kostis_Larsson έγραψε:
Sanguinius έγραψε:http://blog.noobmeter.com/2013/10/wn8-rating-alpha-testing.html Εδώ είναι η φόρμουλα του wn8 και η φόρμουλα του wn7 http://forum.worldoftanks.com/index.php?/topic/184017-wn7-what-is-it-and-how-does-it-work/
Μιας και τα έχεις διαβάσει δε μου λύνεις την απορία με 2 λόγια ?
Δεν το έχω διαβάσει :$
Sanguinius
Sanguinius

Αριθμός μηνυμάτων : 968

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Στατιστικά παικτών... με πόση ακρίβεια μας περιγράφουν? - Σελίδα 15 Empty Απ: Στατιστικά παικτών... με πόση ακρίβεια μας περιγράφουν?

Δημοσίευση από Gooakis Τρι Μαρ 04, 2014 9:36 am

Kostis_Larsson έγραψε:
gregorakis έγραψε: ... το ζητούμενο είναι τα αποτελέσματα μας δείχνουν την ικανότητα ενός παίκτη???
Όμως σύμφωνα με το WN7 είμαι μέτριος ενώ με το WN8 είμαι εξαιρετικός, κανονικά και οι 2 φόρμουλες θα έπρεπε να βγάζουν το ίδιο αποτέλεσμα.
Άρα μία από τις 2 πέφτει πάρα πολύ έξω...

Σε πολύ γενικές γραμμές το WN8 δίνει περισσότερη βάση στο dmg (το WN7 εδίνε στα kills πχ), υπολογίζει λιγότερο τα μικρότερα tiers (άρα ένας νέος παίχτης ή sealclubber δύσκολα θα έχει *πολύ* υψηλό WN8, υπάρχει ένα ταβάνι ανα tier) και τέλος, με ένα μαγικό τρόπο που δεν έχω καταλάβει για να είμαι ειλικρινής, δίνει λιγότερη βάση σε κάποια OP άρματα (hellcat, foch 155 κι άλλα αγαπημένα των statpadders).
Με άλλα λόγια, κάθε φορά που υπάρχει αναθεώρηση στη φόρμουλα, συμβαίνει γιατί αναθεωρείται το τι είναι σημαντικό για την ομάδα μες τη μάχη, ή/και γιατί υπάρχει η ανάγκη να αντιμετωπιστούν οι τρόποι που εφευρίσκουν όσοι μαγειρεύουν τα stats τους.

Θεωρητικά όλα αυτά βέβαια ε.
Τεράστια απόκλιση μεταξύ efficiency/WN7/WN8 θα δεις σε όσους παίζουν πολύ με arties για παράδειγμα (guilty).

Καλώς σας βρήκα btw Cool
Gooakis
Gooakis

Αριθμός μηνυμάτων : 120

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Στατιστικά παικτών... με πόση ακρίβεια μας περιγράφουν? - Σελίδα 15 Empty Απ: Στατιστικά παικτών... με πόση ακρίβεια μας περιγράφουν?

Δημοσίευση από gregorakis Τρι Μαρ 04, 2014 11:03 am

Gooakis έγραψε:


Σε πολύ γενικές γραμμές το WN8 δίνει περισσότερη βάση στο dmg (το WN7 εδίνε στα kills πχ), υπολογίζει λιγότερο τα μικρότερα tiers (άρα ένας νέος παίχτης ή sealclubber δύσκολα θα έχει *πολύ* υψηλό WN8, υπάρχει ένα ταβάνι ανα tier) και τέλος, με ένα μαγικό τρόπο που δεν έχω καταλάβει για να είμαι ειλικρινής, δίνει λιγότερη βάση σε κάποια OP άρματα (hellcat, foch 155 κι άλλα αγαπημένα των statpadders).
Με άλλα λόγια, κάθε φορά που υπάρχει αναθεώρηση στη φόρμουλα, συμβαίνει γιατί αναθεωρείται το τι είναι σημαντικό για την ομάδα μες τη μάχη, ή/και γιατί υπάρχει η ανάγκη να αντιμετωπιστούν οι τρόποι που εφευρίσκουν όσοι μαγειρεύουν τα stats τους.

Θεωρητικά όλα αυτά βέβαια ε.
Τεράστια απόκλιση μεταξύ efficiency/WN7/WN8 θα δεις σε όσους παίζουν πολύ με arties για παράδειγμα (guilty).

Καλώς σας βρήκα btw Cool
... και ναι και όχι ... ο sealcluber δε θα έχει πρόβλημα να φτιάξει stats διότι απλά θα επιλέξει κυρίως άρματα που κάνουν dmg πχ KV-1S, KV 122mm howitzer κτλ ... το wn8 αχρηστεύει άρματα που ο ρόλος τους είναι υποστηρικτικός όπως τα light tanks και ευνοεί τα άρματα που παίζονται με το ένα χέρι, μεγάλα TDs & arty ... μια μάχη με 8αρι light που θα είχες 3 kills με 500-600 dmg σε wn7 είσαι καλός σε wn8 όμως όχι ... και υπάρχουν κι ένα σωρό άλλα παραδείγματα ... στις φόρμουλες αυτές πάντα θα εμφανίζονται τέτοια φαινόμενα ...

... το πρόβλημα με το wn8 δεν είναι αυτό, το πρόβλημα είναι πως δεν απεικονίζει την ικανότητα των παικτών ... και εξηγούμαι ...

... πριν 1-2 εβδομάδες είχα platoon με 2 φίλους που grindαριζαν 6αρια ... μπήκα λοιπόν με το mighty cromwell και έπαιξα μαζί τους όλο το απόγευμα ... όταν τελείωσε η μέρα είχα κάνει 40-50 μάχες μόνο με το cromwell ... κοίταξα λοιπόν τα stats μου την επομένη και είχα 2600 wn7 και μόλις 2100 wn8 !!! αποφάσισα λοιπόν να κάνω ένα πείραμα και την ημέρα εκείνη έπαιξα μόνο με το batchat 155 58 ... είμαι πολύ μέτριος "αρτιλεράς" και το bat το κρατάω στο garage μου περιμένοντας την επόμενη σειρά γαλλικών αρμάτων για να μεταφέρω το πλήρωμά του ... λοιπόν σε 30 μάχες είχα 2200 av dmg και περίπου 1 kill ανά μάχη, καθόλου άσχημα για εμένα, μέτρια για έναν έμπειρο αρτιλερά ... την άλλη μέρα το noobmeter έγραφε 1350 wn7 2300 wn8 !!! OMG !!! ... ένας κουλός με πυροβόλο μπορεί να γράφει κάπου 1800 wn8 εύκολα ... 

... και πάλι όμως το πρόβλημά μου δεν είναι πως ή αν boostαρει κάποιος τα στατιστικά του ... το πρόβλημά μου είναι πως δύο παίκτες με 1500 wn8 μπορούν να έχουν πολλή μα πάρα πολλή μεγάλη διαφορά στην ικανότητά τους ... και είναι διαπιστωμένο στο πεδίο της μάχης  Twisted Evil ...
gregorakis
gregorakis

Αριθμός μηνυμάτων : 841

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Στατιστικά παικτών... με πόση ακρίβεια μας περιγράφουν? - Σελίδα 15 Empty Απ: Στατιστικά παικτών... με πόση ακρίβεια μας περιγράφουν?

Δημοσίευση από imperiumgraecum Τρι Μαρ 04, 2014 11:04 am

Gooakis έγραψε:ένας sealclubber δύσκολα θα έχει *πολύ* υψηλό WN8

To τρισχαριτωμένο μου Ke-Ho έχει αντίθετη άποψη  Exclamation huehuehue  Razz
imperiumgraecum
imperiumgraecum

Αριθμός μηνυμάτων : 444

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Στατιστικά παικτών... με πόση ακρίβεια μας περιγράφουν? - Σελίδα 15 Empty Απ: Στατιστικά παικτών... με πόση ακρίβεια μας περιγράφουν?

Δημοσίευση από Gooakis Τρι Μαρ 04, 2014 11:51 am

ok, κολλήσατε σε ένα θέμα απ'όλα Razz 
Δε παίζει να υπάρξει τέλεια φόρμουλα έτσι κι αλλιώς, και μάλλον το wn8 εξυπηρετεί περισσότερο το recruitment των clans που έχουν κριτήρια το dmg.
Αντίστοιχο παράδειγμα με αυτό που λέτε είναι οι όμορφες στιγμές που ο x αντίπαλος xvm bob με βλέπει κίτρινο στο eff και έρχεται να με φάει με περίσσια αισιοδοξία. mheh  Twisted Evil Tα WNxψ είναι σίγουρα πιο "σωστά" απ'το eff, από κει και πέρα ποιο είναι πιο σωστό απ'αυτά, εξαρτάται απ'τα κριτήρια του καθένα, φαντάζομαι.
Gooakis
Gooakis

Αριθμός μηνυμάτων : 120

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Στατιστικά παικτών... με πόση ακρίβεια μας περιγράφουν? - Σελίδα 15 Empty Απ: Στατιστικά παικτών... με πόση ακρίβεια μας περιγράφουν?

Δημοσίευση από Kostis_Larsson Τρι Μαρ 04, 2014 12:44 pm

Gooakis έγραψε:
Σε πολύ γενικές γραμμές το WN8 δίνει περισσότερη βάση στο dmg (το WN7 εδίνε στα kills πχ), υπολογίζει λιγότερο τα μικρότερα tiers (άρα ένας νέος παίχτης ή sealclubber δύσκολα θα έχει *πολύ* υψηλό WN8, υπάρχει ένα ταβάνι ανα tier)
Αν πρόσεξες αναφερόμουν στα νούμερα ενός συγκεκριμένου άρματος (amx12t) και όχι στα συγκεντρωτικά.
Όσο για το αν μπορείς να "κάνεις νούμερα" με μικρά tiers δες αυτό:
Στατιστικά παικτών... με πόση ακρίβεια μας περιγράφουν? - Σελίδα 15 C88e390d072e2ee9deb7d90628c520bb
Το 100 δεν πρέπει να ισχύει ως αριθμός μαχών... πρέπει να είναι από 2 μέρες αλλά πάμε παρακάτω...
Προσπαθούσα να παίξω με το tier 8 που grindάρω αλλά αργούσε υπερβολικά να με βάλει σε μάχη (περίμενα πάνω από 2 λεπτά) οπότε πήρα το Μ8Α1 (tier 4) και έπαιζα συνέχεια.
Το αποτέλεσμα στο WN8 δε συμβαδίζει με αυτό που λες... εκτός αν το tier 4 δε θεωρείται μικρό από τη φόρμουλα.

Kostis_Larsson

Αριθμός μηνυμάτων : 651
Ηλικία : 46

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Στατιστικά παικτών... με πόση ακρίβεια μας περιγράφουν? - Σελίδα 15 Empty Απ: Στατιστικά παικτών... με πόση ακρίβεια μας περιγράφουν?

Δημοσίευση από Gooakis Τρι Μαρ 04, 2014 2:07 pm

Δε ξέρω, προφανώς δε θεωρείται το M8A1 OP άρμα  Razz 
Κι αυτό βγαίνει απ'τη σύγκριση που υποτίθεται ότι κάνει η φόρμουλα της απόδοσης σου με την expected απόδοση (που έχει βγει από μια μεγάλη database για κάθε άρμα μπλαμπλαμπλα) που θα είχε ένας "μέσος" παίχτης με αυτό το άρμα.

Όλα αυτά σύμφωνα με τους δημιουργούς έτσι, δεν έχω εκφέρει άποψη ως τώρα. Συζήτηση να γίνεται...
Gooakis
Gooakis

Αριθμός μηνυμάτων : 120

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Στατιστικά παικτών... με πόση ακρίβεια μας περιγράφουν? - Σελίδα 15 Empty Απ: Στατιστικά παικτών... με πόση ακρίβεια μας περιγράφουν?

Δημοσίευση από Marita89 Τετ Μαρ 05, 2014 4:39 pm

Καλα κανει το wn8 και δινει περισσοτερο βαρυτητα στο dmg.Πιστευω οτι το dmg κερδιζει τις μαχες.Οταν παιζω σε platoon και συζητουν οι συμπαιχτες μου στρατηγικες τους λεω,καντε 2.5k dmg και μετα ψοφιστε,δεν με νοιαζει.Στα Clan wars και companies ισως η νικη να κρινεται απο αλλα στοιχεια,τα random ομως το dmg τα κερδιζει.

Marita89

Αριθμός μηνυμάτων : 230

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Στατιστικά παικτών... με πόση ακρίβεια μας περιγράφουν? - Σελίδα 15 Empty Απ: Στατιστικά παικτών... με πόση ακρίβεια μας περιγράφουν?

Δημοσίευση από gregorakis Πεμ Μαρ 06, 2014 2:34 am

Marita89 έγραψε:...Πιστευω οτι το dmg κερδιζει τις μαχες.Οταν παιζω σε platoon και συζητουν οι συμπαιχτες μου στρατηγικες τους λεω,καντε 2.5k dmg και μετα ψοφιστε,δεν με νοιαζει...
... μέγα λάθος imho ... ειδικά αν είναι συμβουλή που απευθύνεται σε αρχάριους παίκτες ... αν κάποιος ζητούσε τη γνώμη μου θα του έλεγα το ακριβώς αντίθετο: μην ψοφάς κι ας κάνεις 0 dmg ...

... σίγουρα η αλήθεια είναι κάπου στη μέση αλλά είμαι κάθετος πως το dmg δεν κερδίζει τις μάχες στο WoT ... είναι μια απλοϊκή αντιμετώπιση ενός πολύπλοκου παιχνιδιού ...
gregorakis
gregorakis

Αριθμός μηνυμάτων : 841

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Στατιστικά παικτών... με πόση ακρίβεια μας περιγράφουν? - Σελίδα 15 Empty Απ: Στατιστικά παικτών... με πόση ακρίβεια μας περιγράφουν?

Δημοσίευση από Marita89 Πεμ Μαρ 06, 2014 2:46 am

gregorakis έγραψε:
Marita89 έγραψε:...Πιστευω οτι το dmg κερδιζει τις μαχες.Οταν παιζω σε platoon και συζητουν οι συμπαιχτες μου στρατηγικες τους λεω,καντε 2.5k dmg και μετα ψοφιστε,δεν με νοιαζει...
... μέγα λάθος imho ... ειδικά αν είναι συμβουλή που απευθύνεται σε αρχάριους παίκτες ... αν κάποιος ζητούσε τη γνώμη μου θα του έλεγα το ακριβώς αντίθετο: μην ψοφάς κι ας κάνεις 0 dmg ...

... σίγουρα η αλήθεια είναι κάπου στη μέση αλλά είμαι κάθετος πως το dmg δεν κερδίζει τις μάχες στο WoT ... είναι μια απλοϊκή αντιμετώπιση ενός πολύπλοκου παιχνιδιού ...
Καταλαβαινω τη λογικη σε αυτο που λες,αυτο που λεω ειναι γενικο αλλα θεωρω οτι τα πραγματα ειναι τοσο απλα(στα randoms).

Marita89

Αριθμός μηνυμάτων : 230

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Στατιστικά παικτών... με πόση ακρίβεια μας περιγράφουν? - Σελίδα 15 Empty Απ: Στατιστικά παικτών... με πόση ακρίβεια μας περιγράφουν?

Δημοσίευση από imperiumgraecum Πεμ Μαρ 06, 2014 6:19 am

Dmg dealt = win

Ειδικά όταν το chaffee μου κάνει 3800dmg σε τ7 μάχη  Razz
imperiumgraecum
imperiumgraecum

Αριθμός μηνυμάτων : 444

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Στατιστικά παικτών... με πόση ακρίβεια μας περιγράφουν? - Σελίδα 15 Empty Απ: Στατιστικά παικτών... με πόση ακρίβεια μας περιγράφουν?

Δημοσίευση από Marita89 Πεμ Μαρ 06, 2014 8:27 am

Ετσι οπως τα λεει ο unicum πανω.Και για να γυρισουμε στο θεμα μας,θεωρω οτι το wn8 ειναι ακριβες γιατι δινει εμφαση στο av dmg του καθε tank.Γνωριζω οτι αν παιζεις t54 και κανεις 2k dmg ισουται με 2.5k wn8 περιπου.Με αλλα λογια αν κανεις  2k dmg με το t54 επαιξες σχεδον ως unicum.

Marita89

Αριθμός μηνυμάτων : 230

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Στατιστικά παικτών... με πόση ακρίβεια μας περιγράφουν? - Σελίδα 15 Empty Απ: Στατιστικά παικτών... με πόση ακρίβεια μας περιγράφουν?

Δημοσίευση από Founder Παρ Μαρ 07, 2014 12:58 am

Στο WN8 παίζει ρόλο και το damage upon spotting ή μόνο το καθαρό damage?
Founder
Founder
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 786
Ηλικία : 78

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Στατιστικά παικτών... με πόση ακρίβεια μας περιγράφουν? - Σελίδα 15 Empty Απ: Στατιστικά παικτών... με πόση ακρίβεια μας περιγράφουν?

Δημοσίευση από Kostis_Larsson Παρ Μαρ 07, 2014 2:38 am

Νομίζω το damage upon spotting δεν καταγράφεται από το παιχνίδι με αποτέλεσμα καμία φόρμουλα να μην το λαμβάνει υπόψιν.

Kostis_Larsson

Αριθμός μηνυμάτων : 651
Ηλικία : 46

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Στατιστικά παικτών... με πόση ακρίβεια μας περιγράφουν? - Σελίδα 15 Empty Απ: Στατιστικά παικτών... με πόση ακρίβεια μας περιγράφουν?

Δημοσίευση από KILLER01 Παρ Μαρ 07, 2014 5:57 am

http://www.noobmeter.com/tankList , http://wotlabs.net/eu/wnTable   Επειδη το εψαξα παρα πολυ την τελευταια βδομαδα εδω ειναι οι βασεις για το WN8 σε ολα τα αρματα , φυσικα υπαρχουν και τα OP αρματα, γενικα οταν παιζεις πανω απο τιερ 7 εισαι οκ γιατι τα μικρα tier τα κατεβασαν στον πατο......Οσο φυσικα για το τι μετραει, η νεα formula ειναι απλη DAM 40% , KILLS 40% , WIN 20% ακομα δλδ σε μια μερα που εχεις 20 αγωνες παραδειγμα με το type 59 και εχεις 5 νικες και 1800 dam ανα αγωνα (ενω η βαση ειναι 1200) μπορει να φτασεις και 2200 WN8....που αυτο στο wn6, wn7 δεν ίσχυε.....Η καλυτερη φορμουλα ηταν το wn6 που διαιρουσε 6 πραγματα και αφηνε εξω το CAP λογο EFFICIENCY αλλα ειχε 30% ΤΟ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ DI-CAP, μετα το wn7 κρατησε την ιδια φορμουλα αλλα ανεβασε στο 30% το win rate και κατεβασε το DI-CAP...Το wn8 δεν εχει καμια σχεση γτ H IΔΙΑ Η ΕΞΙΣΩΣΗ της φορμουλας ακυρωνει τα αλλα 2 με βασεις σε καθε αρμα που μπορει να ειναι και λαθος....δλδ ενα med πρεπει να βγαζει μονο dam ουτε να σποταρει ουτε να κανει dam απο σποτ , ουτε cap, ουτε di-cap , με λιγα λογια στο wn8 XANONTAI OI ΡΟΛΟΙ ΤΩΝ ΑΡΜΑΤΩΝ.....Εποτε μονο dam και ΚΑΜΠΕΡΙ οπoιος ανεβαζει στατιστικα........Ελπιζω να τα καταλαβατε μπορειτε βεβαια να το ψαξετε και μονοι σας   Twisted Evil
KILLER01
KILLER01

Αριθμός μηνυμάτων : 30

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Στατιστικά παικτών... με πόση ακρίβεια μας περιγράφουν? - Σελίδα 15 Empty Απ: Στατιστικά παικτών... με πόση ακρίβεια μας περιγράφουν?

Δημοσίευση από Kostis_Larsson Παρ Μαρ 07, 2014 8:35 am

Από περιέργεια... το "Personal Rating" που υπάρχει μέσα στο παιχνίδι πόσο σωστά αποτυπώνει την ικανότητα του κάθε παίκτη ?

Kostis_Larsson

Αριθμός μηνυμάτων : 651
Ηλικία : 46

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Στατιστικά παικτών... με πόση ακρίβεια μας περιγράφουν? - Σελίδα 15 Empty Απ: Στατιστικά παικτών... με πόση ακρίβεια μας περιγράφουν?

Δημοσίευση από KILLER01 Παρ Μαρ 07, 2014 1:15 pm

ΚΑΘΟΛΟΥ...ΧΑΧΑΑΧΑΧΑΧ ειναι αναλογος το ποσο active εισαι, εχω ιδιο personal με παιχτες που εχουν 1200 wn7 ενω εχω σχεδον 1600 και εχω δει και παιχτη με 2200 wn7 με 6.300 personal οταν εχω 7.800 εγω SUPER LOL
KILLER01
KILLER01

Αριθμός μηνυμάτων : 30

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Στατιστικά παικτών... με πόση ακρίβεια μας περιγράφουν? - Σελίδα 15 Empty Απ: Στατιστικά παικτών... με πόση ακρίβεια μας περιγράφουν?

Δημοσίευση από gregorakis Σαβ Μαρ 08, 2014 1:09 am

KILLER01 έγραψε:...Εποτε μονο dam και ΚΑΜΠΕΡΙ οπoιος ανεβαζει στατιστικα........Ελπιζω να τα καταλαβατε μπορειτε βεβαια να το ψαξετε και μονοι σας   Twisted Evil

... κάπως έτσι είναι ... δε θα κάνεις μεγάλα σκορ με αυτή τη στρατηγική αλλά θα είσαι "αρκετά πράσινος" (κάπου στο 1500 εύκολα) ... 

... το personal rating του παιχνιδιού θα μπορούσε να είναι το καλύτερο αλλά την WG την ενδιαφέρει να αυξήσει τα κέρδη της κι έτσι έφτιαξε μια φόρμουλα που να ευνοεί τους "καμένους" ... πάντως ίσως να είναι πιο ακριβής από το wn8 ...
gregorakis
gregorakis

Αριθμός μηνυμάτων : 841

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σελίδα 15 από 15 Επιστροφή  1 ... 9 ... 13, 14, 15

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης