World of Tanks Greece
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

efficiency και πόσο καλοί είμαστε τελικά?

+13
Ghostalker
Midblue
trexas
billys07
spatharios
Founder
Amerikanos
gregorakis
ee3509
cgakis
Astronautis
Kostis_Larsson
dolofonos
17 απαντήσεις

Σελίδα 2 από 5 Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5  Επόμενο

Πήγαινε κάτω

efficiency και πόσο καλοί είμαστε τελικά? - Σελίδα 2 Empty Απ: efficiency και πόσο καλοί είμαστε τελικά?

Δημοσίευση από dolofonos Δευ Φεβ 11, 2013 2:27 am

Τα είπε όλα ο ee3509. Πάντα όλοι κατηγορούν αυτά τα νούμερα και δεν κοιτάν πως μπορούν να τα βελτιώσουν. Κάτσε δες τι δεν κάνεις σωστά προσπάθησε
το κάνεις καλύτερα, αλλά πάντα έχουμε την εύκολη λύση ε μωρέ το χρυσό τα χρυσά βλήματα κτλ. Αυτά δεν τα λέω για να την πω σε κανέναν ούτε για κάποιο άλλο λόγο, απλά ελπίζω κάποτε οι Έλληνες παίκτες να μην είναι μόνο στα λόγια καλοί. Και ναι είχαμε παίκτη στην κλαν που ήταν πολύ καλώς με ένα eff 1900+ και απλά δεν ήταν για ομαδικό παιχνίδι αλλά αυτό είναι άλλο κομμάτι.
dolofonos
dolofonos

Αριθμός μηνυμάτων : 428
Ηλικία : 43

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

efficiency και πόσο καλοί είμαστε τελικά? - Σελίδα 2 Empty Απ: efficiency και πόσο καλοί είμαστε τελικά?

Δημοσίευση από cgakis Δευ Φεβ 11, 2013 2:41 am

sisifos συμφωνω απολυτα μαζι σου ετσι ειναι
οταν ξεκινας το παιχνιδι υπαρχουν 3 κατηγοριες
1) το εχεις απο την πρωτη στιγμη
2) το μαθενεις μετα απο πολλες μαχες
3) δεν το μαθενεις ποτε
για την πρωτη κατηγορια τα πραγματα ειναι απλα στην δευτερη ειναι και το πληθως των παιχτων της war gaming για την τριτη ουτε συζητηση
το θεμα ειναι γιατι τους παιχτες της δευτερης κατηγοριας στο mm τους βαζει παντα με τους παιχτες της τριτης κατηγοριας ενω τους παιχτες της πρωτης κατηγοριας αντε να τους βαλει και 5 απο την δευτερη πως δηλαδη αυτοι οι παιχτες θα φτιαξουν το efficiency και το wr αν δεν μπορεις να σταυρωσεις νικη κανοντας και damage εσυ σαν παιχτης αλλα ολοι οι υπολοιποι ακομα δεν ξερουν τι ειναι το aiming time πιστευω οτι καταλαβενετε τι λεω
cgakis
cgakis

Αριθμός μηνυμάτων : 360
Ηλικία : 48

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

efficiency και πόσο καλοί είμαστε τελικά? - Σελίδα 2 Empty Απ: efficiency και πόσο καλοί είμαστε τελικά?

Δημοσίευση από Founder Δευ Φεβ 11, 2013 2:49 am

dolofonos έγραψε:...απλά ελπίζω κάποτε οι Έλληνες παίκτες να μην είναι μόνο στα λόγια καλοί....

Δεν το κατάλαβα αυτό ρε Θοδωρή. Τι σχέση έχει με την κουβέντα μας? Δεν έχει δλδ ξένους κακούς παίκτες το παιχνίδι ή δεν έχει μήπως καλούς Έλληνες? Γιατί απ' όσο ξέρω την πρωτιά Έλληνας την έχει Smile

Επίσης να ξεκαθαρίσω πως αυτά που έγραψα στο πιο πάνω ποστ δεν τα έγραψα για να δικαιολογήσω τπτ. Απλά ήθελα να τονίσω αδυναμίες του συστήματος.
Founder
Founder
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 786
Ηλικία : 78

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

efficiency και πόσο καλοί είμαστε τελικά? - Σελίδα 2 Empty Απ: efficiency και πόσο καλοί είμαστε τελικά?

Δημοσίευση από dolofonos Δευ Φεβ 11, 2013 3:24 am

Το ξέρω ότι έχει άπειρους ξένους που δεν ξέρουν την τύφλα τους. Τώρα εμείς καθορίζουμε αυτά τα νούμερα όσο και να θέλουμε να πιστεύουμε κάτι άλλο. ΟΛΑ τα νούμερα και το WR.
dolofonos
dolofonos

Αριθμός μηνυμάτων : 428
Ηλικία : 43

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

efficiency και πόσο καλοί είμαστε τελικά? - Σελίδα 2 Empty Απ: efficiency και πόσο καλοί είμαστε τελικά?

Δημοσίευση από Kostis_Larsson Δευ Φεβ 11, 2013 3:30 am

Μετά από κουβέντα με διάφορους φίλους έχω καταλήξει στο ότι οι φόρμουλες (efficiency, WN6, κλπ.) είναι για να βρίσκουν οι top clans ποιοι παίκτες με άρματα (όχι scout, arty) είναι ικανοί να ενταχθούν στην ομάδα για clan war.
Και όχι το ποιος είναι ο καλύτερος γενικά στο παιχνίδι.

Υπάρχουν άλλα πράγματα που μπορούν να ξεχωρίσουν τον πραγματικά καλό, πχ. αν κάποιος έχει πάρει sniper με arty για εμένα είναι γκουρού του πυροβολικού.

Kostis_Larsson

Αριθμός μηνυμάτων : 651
Ηλικία : 46

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

efficiency και πόσο καλοί είμαστε τελικά? - Σελίδα 2 Empty Απ: efficiency και πόσο καλοί είμαστε τελικά?

Δημοσίευση από gregorakis Δευ Φεβ 11, 2013 3:42 am

.... ας τα πάρουμε από την ανάποδη ...

@ cgakis - η πρώτη κατηγορία ΔΕΝ υπάρχει, το παιχνίδι είναι είναι περίπλοκο και κανείς δεν μπορεί να το έχει από την πρώτη στιγμή... όμως υπάρχουν αυτοί που θα το μάθουν σχετικά γρήγορα, αυτοί που θα το μάθουν σχετικά αργά και αυτοί που δε θα το μάθουν ποτέ .... ο λόγος που το παιχνίδι αυτό έχει πολλούς μέτριους παίκτες είναι πως λόγω της φύσης του παίζουν πολλοί "γέροι" , είναι το μόνο MMO με τόσο μεγάλο μέσο όρο ηλικίας... και για να μην παρεξηγηθώ είμαι 38 χρονών και φυσικά δεν είναι εύκολο να ανταγωνιστώ παίκτες 20-24 ετών γιατί έχουμε διαφορά σε αντανακλαστικά, σε φόρτο εργασίας σε προβλήματα κτλ ....

@ dolofonos & ee3509 - δεν έχω να πω κάτι σχεδόν ταυτίζομαι ... γενικά με το δολοφόνο που κουβεντιάζουμε και στο TS της κλαν έτσι κι αλλιώς μόνο μια διαφωνία στα skills έχω αλλά δεν είναι της παρούσης Razz

@ sisifos - το είδος του άρματος δεν παίζει τόσο σημαντικό ρόλο όσο νομίζεις, απόδειξη πως έχω το ίδιο πάνω κάτω W.R. σε όλα τα άρματά μου (οι διαφορές που τυχών υπάρχουν οφείλονται στη χρονική περίοδο που grindαρα το άρμα και πόσο έμπειρος ήμουν τότε) ... η φόρμουλα του efficiency έχει προβλήματα, συμφωνώ απόλυτα, δεν το κοιτάζω σχεδόν ποτέ, δεν έχω xvm στον υπολογιστή μου... στο παράδειγμα που αναφέρεις ο δεύτερος παίκτης έχει σαφές πλεονέκτημα έναντι του πρώτου αλλά αυτό δεν τον κάνει καλύτερο παίκτη σε καμιά περίπτωση.... ακόμα κι αν υποθέσουμε πως είναι το ίδιο καλοί αλλά ο δεύτερος έχει το "οικονομικό" πλεονέκτημα η διαφορά τους θα είναι 1% ή 2% το πολύ σε win ratio και 100-150 μονάδες σε eff.

@xiale - έκανες πολύ καλές μάχες κι έχασες? οκ .... πόσες κακές μάχες έχεις κάνει κι έχεις νικήσει? πολλές αλλά δεν τις θυμάσαι, όπως όλοι μας φυσικά ... έχω πεθάνει απο μλκια μου ή 1hit από arty ή ammo racked χωρίς να κάνω τίποτα κι όμως έχω νικήσει .... αυτές οι νίκες στατιστικά ισοφαρίζουν τις ήττες που έχω κάνει παπάδες ...

@starhidistis1 - για μένα προσωπικά το WIN RATIO είναι το ΑΠΟΛΥΤΟ κριτήριο ικανότητας ενός παίκτη... στόχος του παιχνιδιού είναι η νίκη, αυτός με το μεγάλο WR λοιπόν είναι αυτός που νικάει όλα τα άλλα είναι για τους "φιλοσόφους" ... εγώ στην ομάδα μου θέλω παίκτες με μεγάλο WR για να με βοηθούν να νικώ (καλά για το platoon μου δε το συζητώ κάτω από 52% αποκλείεται αλλά εκεί παίζουν ρόλο και θέματα φιλίας, χημείας κτλ) .... τώρα κάποιος μπορεί όπως αναφέρθηκε να παίζει bot, κάποιος άλλος να έχει κακό υπολογιστή και πολύ lag κτλ με αποτέλεσμα να έχει χαμηλά στατς .... αυτός όμως είναι ο ΛΟΓΟΣ που αυτός ο παίκτης είναι κακός και δεν αλλάζει το αποτέλεσμα ....

Τα στατιστικά δεν είναι ποτέ εικονικά, απλά αν βασιστείς σε έναν αριθμό μπορείς να βγάλεις λάθος συμπέρασμα... εγώ πχ δε μπορώ ποτέ να φτάσω στο 65-70% WR ... μαθηματικά γίνεται δε γίνεται όμως πρακτικά διότι θα πρέπει από δω και πέρα να έχω +80% για κανα χρόνο και βάλε ... αν όμως φτιάξω ένα νέο λογαριασμό, χώσω λίγο χρυσό και παίξω μόνο platoons με παίκτες που γνωρίζω, θα έχω εύκολα ένα 65-70% ... βλέποντας όμως τα συνολικά στατιστικά καταλαβαίνεις εύκολα τα νέα acc. και τους παίκτες που δεν παίζουν ποτέ randoms (ονόματα δε λέμε βλ. HAMI Twisted Evil )

ελπίζω να μη σας κούρασα πολύ, εγώ πάντως ψόφισα να το γράψω όλο αυτό .... over and out ....
gregorakis
gregorakis

Αριθμός μηνυμάτων : 841

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

efficiency και πόσο καλοί είμαστε τελικά? - Σελίδα 2 Empty Απ: efficiency και πόσο καλοί είμαστε τελικά?

Δημοσίευση από gregorakis Δευ Φεβ 11, 2013 3:47 am

@ Kostis_Larsson - έχω sniper με το 261 και πίστεψέ με είμαι άθλιος με το πυροβολικό, ξέρω κάποιον που έχει πάνω από 2 sniper με HUMEL και πίστεψέ με είναι ίσως χειρότερος.... από κανένα μεμονωμένο αριθμό ή στατιστικό στοιχείο δεν μπορείς να βγάλεις ασφαλές συμπέρασμα ....
gregorakis
gregorakis

Αριθμός μηνυμάτων : 841

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

efficiency και πόσο καλοί είμαστε τελικά? - Σελίδα 2 Empty Απ: efficiency και πόσο καλοί είμαστε τελικά?

Δημοσίευση από Kostis_Larsson Δευ Φεβ 11, 2013 3:51 am

gregorakis έγραψε: ... βλέποντας όμως τα συνολικά στατιστικά καταλαβαίνεις εύκολα τα νέα acc. και τους παίκτες που δεν παίζουν ποτέ randoms
Oπότε κοιτάμε τι έχουν κάνει στα μονά tiers (5,7,9) ?

Kostis_Larsson

Αριθμός μηνυμάτων : 651
Ηλικία : 46

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

efficiency και πόσο καλοί είμαστε τελικά? - Σελίδα 2 Empty Απ: efficiency και πόσο καλοί είμαστε τελικά?

Δημοσίευση από gregorakis Δευ Φεβ 11, 2013 4:19 am

... μπορεί να μην έχει μάχες κάτω από tier 8 ή αν έχει να έχει 20-30 με κάθε άρμα το πολύ ... 2-3 οκτάρια premium και κανένα άρμα με ικανό xp ώστε να του φτάνει για το επόμενο ... converting rules ... βέβαια ένας παίκτης που έχει νέο λογαριασμό, κάνει convert και παίζει μόνο platoon και TC δε σημαίνει πως δεν είναι καλός, απλά τα στατιστικά του δε μπορούν να συγκριθούν με ένα μέσο παίκτη ...
gregorakis
gregorakis

Αριθμός μηνυμάτων : 841

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

efficiency και πόσο καλοί είμαστε τελικά? - Σελίδα 2 Empty Απ: efficiency και πόσο καλοί είμαστε τελικά?

Δημοσίευση από spatharios Δευ Φεβ 11, 2013 4:19 am

Αγαπητοί φίλοι σε ολες αυτές τις εμπεριστατωμενες και βαρυγδουπες αναλύσεις ξεχνάτε μία παράμετρο, που για εμενα ειναι η πλέον σημαντική.
Το WOT είναι ενα ΠΑΙΧΝΙΔΙ και η βασική λογική καθε παιγνίου ειναι η χαλάρωση και η διασκεδαση. Πέρα λοιπόν απο τις οποιες μικρες η μεγάλες δυνατότητες του καθε παίκτη ο υπολογιμός όλων των μαχών που συμμετέχει εμπεριέχει και αυτές που εκανε για να χαλαρώσει για να αποβάλει , αν θέλετε, την ημερήσια πίεση απο τα σοβαρά.
Σε αυτές λοιπόν λογικά δεν σκοτίζεται για τακτικές, για στατιστικά, για το αποτέλεσμα αλλα μονο και μονο να ξεχαστεί και να χαλαρώσει χωρίς να φορτίζει το μυαλό και την διάθεσή του.
Επιπρόσθετα τυχούσες υποχρεώσεις, π.χ ενα τηλεφωνημα ή μια παράληλη ενασχόληση άλλου μλέλους της οικογένειας στο pc, την ωρα της μάχης, θέτουν το παιχνίδι σε δευτερη μοιρα και λογικά τον αναγκάζουν να το παρατήσει στιγμιαία.
Για όσους δε εχουν και παιδιά νομίζω οτι η πίεση για συμμετοχή τους και η ικανοποίηση του αιτήματός τους είναι σημαντικότερη απο το οποιο ;ποτέλεσμα η στατιστικό.
Αφήνω για το τέλος τεχνικές δυσκολίες που μπορεί να αντιμετωπίζει ο καθε παίκτης και που τον εμποδίζουν να παίξει, περαν της θελήσεώς του, με το μεγιστο των δυνατότήτων του.
Συμπερασματικά λοιπόν τα όποια στατιστικά απο το σύνολο των μαχών του παιχνιδιού εμπεριέχουν και παράγοντες που κάθε άλλο παρά την ικανότητα του δειχνουν, σε αντίθεση,θα έλεγα, ειναι ενδεικτικά περισσότερο της οπτικής και του τρόπου με τα οποία αντιμετωπίζει το παιχνίδι και η οποία δεν είναι παντοτε η ίδια.
Ο ίδιος παικτής μπορέι σε περίπτωση συμμετοχής του σε CW να έχει εντελώς διαφορετική οπτική και ανάλογη χρησιμότητα διαμετρικά αντίθετη με τα στατιστικά του.

spatharios

Αριθμός μηνυμάτων : 24

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

efficiency και πόσο καλοί είμαστε τελικά? - Σελίδα 2 Empty Απ: efficiency και πόσο καλοί είμαστε τελικά?

Δημοσίευση από Astronautis Δευ Φεβ 11, 2013 4:37 am

ee3509 έγραψε:...και στην τελική τα περισσότερα τα έμαθα παίζοντας με τον Astronauti επειδή ήταν προφανές οτι είναι πολύ καλύτερος απο μένα...
Σταμάτα παλιόπαιδο, με κάνεις και κοκκινίζω! efficiency και πόσο καλοί είμαστε τελικά? - Σελίδα 2 Shy
Πάντως αυτό να το ξέρετε πως ισχύει.Για όποιον θέλει να μάθει καλύτερα το παιχνίδι καλό είναι να βλέπει και κανένα replay απο διάφορες καλές μάχες(ανεξάρτητα απο ποιον είναι το replay) ή κανένα stream απο διάφορους παίκτες(στο twitch.tv πχ) και θα δείτε πως κάτι θα κερδίσετε παρακολουθώντας το gameplay άλλων παικτών(χωρίς να σημαίνει πως είναι απαραίτητα καλύτεροι παίκτες απο εσάς!) "κλέβοντας" ιδέες για το πως θα στήσετε συγκεκριμένα άρματα σε συγκεκριμένους χάρτες κ.λπ. κ.λπ.

danaos130GR έγραψε:Βρηκα παικτη κε 40κ+ μαχες και win ratio 49%. Κατα δηλωση του οι 25κ ειναι bot(την επόμενη φορά που θα δεις τέτοια δήλωση στο WoT, παρε ένα screenshot αν δε σου κάνει κόπο σε παρακαλώ να μου το στείλεις). Οποτε τι μου λετε εμενα τωρα.
Και οπως ειδες φιλε μου δεν εχω κανενα θεμα να δηλωσω αυτο που θελεις.
Σε ευχαριστω φιλε μου. Τωρα καταλαβα οτι μετα απο 9000 μαχες ειμαι ακομα noobas.
Απο αυτά που γράφεις παραπάνω βλέπεις πως απαντάς μόνος σου στο αν είναι κάποιος n00bας μετά απο "Χ" αριθμό μαχών.
Ακόμα και 40Κ+ μάχες να έχει κάποιος, αν απο αυτές δεν έχει μάθει τίποτα για το game(είτε γιατί παίζει με bot, είτε γιατί μπαίνει στη μάχη και κάθετε σε μια γωνία να περιμένει) τότε ναι, παραμένει n00b.
Και ο λόγος είναι απλός.Δεν έχει μπεί ΠΟΤΕ πραγματικά στη μάχη ώστε να μάθει να παίζει σωστά τα άρματα του και δε ξέρει που να πάει στους εκάστοτε χάρτες!Με αποτέλεσμα να μη ξέρει τίποτα για το πως παίζεται το game, ακριβώς όπως ένας νέος παίκτης = new = newbie = noob.

xiale έγραψε:Γενικότερα πιστεύω οτι και το efficiency και το win6 είναι καλές ενδείξεις που μπορούν να σε βοηθήσουν μέσα στη μάχη.
Βλέπεις ας πούμε ότι το lemming train είναι κατακόκκινο και κάνεις τον σταυρό σου και πας απο την άλλη μπας και κάνεις κάνα θαύμα. Η βλέπεις τι είναι αυτοί που έρχονται μαζί σου και αν μπορείς να βασιστείς σε αυτούς.
Αλλα υπάρχουν πολλά πράγματα που δεν λαμβάνονται υπόψη. όπως πχ πρότερος βίος κτλπ. Άλλωστε πόσες φορές έχετε μπει σε παιχνίδι που σας έδινε 5% να κερδίσετε και τελικά το πήρατε όπως και 70% πιθανότητα νίκης και χάσατε ?
Τέλος θα ήθελα να εκφράσω τις αμφιβολίες μου για το ποσοστό νικών γιατί εκτός αν εισαι σε πλατοον και δη τριών είναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΟ να καθορίσεις το αποτέλεσμα της μάχης.
Χαρακτηριστικό παράδειγμα για μένα χτες.
Γενικά ήταν μια καλή μέρα μεχρι τους τελευταίους 5 αγώνες, όπου έκανα από 4000 ζημιά και πάνω, με αποκορύφωμα τον τελευταίο αγώνα που με το τ110ε4 έκανα 5980 dmg και χάσαμε !!! Evil or Very Mad
Υπάρχει όμως μια παγίδα εδώ που εύκολα πέφτουμε μέσα.
Εγώ ας πούμε δε χρησιμοποιώ το xvm για να ξέρω ποιοί είναι κόκκινοι, κίτρινοι, μπλέ στην ομάδα μου γιατί:
α)πιστεύω πως στα randoms δεν παίζει μεγάλο ρόλο αφού και ο καλύτερος παίκτης μόνος του μπορεί πολύ έυκολα να ψοφήσει με ένα ωραίο gang απο ένα ΚΑΤΑΚΟΚΚΙΝΟ platoon που έχει καλή συνεργασία.
β)Δε μπορείς να δείς τους καλούς παίκτες και να πας μαζί τους για να έχεις τη σιγουριά των καλών παικτών, αφού η θέση που θα πάρεις στο χάρτη δε κρίνεται απο το XVM, αλλά απο το άρμα που έχεις και ποιος είναι ο ρόλος του ανάλογα το MM.Δε μπορώ εγώ για παράδειγμα να ακολουθήσω ένα platoon απο Type59 απλά και μόνο επειδή είναι UNICUMS τη στιγμή που έχω το T34(Heavy) και είμαι το μοναδικό Heavy στην ομάδα μου.Απλά είναι λίγο μεγαλύτερες οι πιθανότητες να παίξουν καλά τα Types και να βοηθήσουν να έρθει πιο έυκολα η νίκη.
Το XVM για μένα, δε βοηθάει πουθενά στη μάχη.Ίσα ίσα, το αντίθετο κάνει!Έχω δει μάχες να χάνονται απο "παικταράδες" καθαρά και μόνο απο υπεροψία και μεγάλη αυτοπεποίθηση επειδή οι αντιπάλοι τους ήταν κόκκινοι. Wink
Με πιο απλά λόγια, το αν κάποιος είναι καλός η όχι καλείται να το αποδείξει την ώρα της μάχης ανεξάρτητα τι λέει το XVM για αυτόν.

sisifos έγραψε:Υπάρχουν κάποιοι τύποι αρμάτων όπως τα medium και πολύ περισσότερο τα scout που δεν μπορούν να γυρίσουν εύκολα τη μάχη αν έχει στραβώσει και η ομάδα δε νιώθει. Παίκτες που παίζουν ως επί το πλείστων με τέτοια άρματα είναι λίγο δυσκολότερο να επηρεάσουν το WR τους αν είναι ταυτόχρονα και λίγο γκαντέμηδες με το ΜΜ. Μου έχει τύχει σαν scout σε παρόμοιο ΜΜ και χάρτη την μια φορά να κάνω 3500-4000 dmg upon spotting και την άλλη τπτ επειδή όλοι βάραγαν στον γάμο του καραγκιόζη μολονότι φώτιζα το ίδιο καλά πρωτεύοντες στόχους.
Και μια που το φερε η κουβέντα θα πρέπει η WG να βάλει το Damage upon spotting στα επίσημα στατιστικά των παικτών και όχι να φαίνεται μόνο στα αποτελέσματα της μάχης γιατί είναι άδικο για τους scouts. Αυτή τη στιγμή απ' όσο έχω καταλάβει κάτι τέτοιο δεν μπορεί να συμπεριληφθεί στην φόρμουλα του efficiency (καθώς δεν υπάρχει σαν μόνιμο στατιστικό). Συμπεριλαμβάνεται μόνο ο αριθμός αρμάτων που έχεις φωτίσει. Ποιός όμως είναι καλύτερος ένας suicide rush scout που τρέχει σαν τρελός στην αρχή της μάχης, ανοίγει 10 εχθρικά άρματα και μετά ψοφάει ή ένας πιο προσεκτικός που μπορεί να έχει ανοίξει μόνο 3 αλλά αυτά τα 3 να είναι τα top tier της μάχης και να τα έχει κρατήσει ανοικτά μέχρι να τα κατεβάσουν οι συμπαίκτες του?
Επίσης για να λέμε και όλη την αλήθεια το WR και το efficiency μπορεί να το επιρρεάσει κάποιος ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ αν είναι διαβασμένος από την αρχή της καριέρας του στο WoT και έχει στην διάθεση του φράγκα για χάλασμα. Και φέρνω ένα παράδειγμα: Ίδιος παίκτης ξεκινά την καριέρα του χωρίς να βάλει δραχμή στο παιχνίδι παίζοντας σιγά σιγά τα stock αρματάκια του αγκομαχώντας να τα ανεβάσει. Στην πορεία του συναντά άθλια στοκ άρματα και τα πασίγνωστα πλέον άρματα συμπληγάδες που χώνει η WG στα tech tree για ευνόητους λόγους και όλα αυτά θα πρέπει να τα περάσει απλά παίζοντας. Ο ίδιος παίκτης τώρα φραγκάτος πλέον ξεκινά την καριέρα του με premium account και premium άρματα καθώς και αρκετά gold ώστε να ανοίγει με free xp κάθε δύσκολο και απαραίτητο module στα άρματα του και παρακάμπτοντας με τον ίδιο τρόπο κάθε άρμα συμπληγάδα που θα βρει στο δρόμο του.
Σε πια από τις δύο περιπτώσεις λέτε πως ο παίκτης αυτός θα έχει καλύτερο WR και efficiency?? Πιστεύω η απάντηση είναι αυτονόητη.
Μπορεί στο πρώτο σενάριο ο παίκτης να καταλήξει πιο έμπειρος καθώς θα έχει ψηθεί σε δύσκολες καταστάσεις όμως σε καμία περίπτωση δεν θα έχει καταλήξει και με καλύτερο WR και eff.
Για τα scouts συμφωνώ πως είναι "αδικημένα" απο τη formula του XVM αλλά δε περιμένω να αλλάξει τίποτα γιατί πιστεύω πως σκοπός του XVM είναι να αναδείξει ποιος έχει το μεγαλύτερο "πουλί" "κανόνι", οπότε αυτόματα τα μικρά άρματα βγαίνουν εκτός ανταγωνισμού.Θεωρώ πως το xvm απευθύνεται στις "μεγάλες" clans που κοιτάνε το damage και δίνουν βάση εκεί.
Για τα mediums πάλι θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω.Δεν είναι λίγες οι φορές που παρακαλάω να είχα medium άρμα για να προλάβαινα να πάω στην άλλη άκρη του χάρτη να βοηθήσω ή να κάνω ένα γρήγορο flank και να πάρουμε τη μάχη.Για μένα ένα καλό medium, που παίζει έξυπνα, μπορεί να πάρει τη μάχη μόνο του!

dolofonos έγραψε:Και ναι είχαμε παίκτη στην κλαν που ήταν πολύ καλώς με ένα eff 1900+ και απλά δεν ήταν για ομαδικό παιχνίδι αλλά αυτό είναι άλλο κομμάτι.
Αααα μπράβο!Καλό και το efficiency λοιπόν αλλά τι να το κάνεις όταν ο άλλος δε νιώθει να παίξει ομαδικά?Το παιχνίδι είναι ομαδικό και όποιος το ξεχνάει ή το αγνοεί αυτό, βγαίνει χαμένος σε ΠΑΡΑ μα ΠΑΡΑ πολλές μάχες.

sisifos έγραψε:
dolofonos έγραψε:...απλά ελπίζω κάποτε οι Έλληνες παίκτες να μην είναι μόνο στα λόγια καλοί....

Δεν το κατάλαβα αυτό ρε Θοδωρή. Τι σχέση έχει με την κουβέντα μας? Δεν έχει δλδ ξένους κακούς παίκτες το παιχνίδι ή δεν έχει μήπως καλούς Έλληνες? Γιατί απ' όσο ξέρω την πρωτιά Έλληνας την έχει Smile

Επίσης να ξεκαθαρίσω πως αυτά που έγραψα στο πιο πάνω ποστ δεν τα έγραψα για να δικαιολογήσω τπτ. Απλά ήθελα να τονίσω αδυναμίες του συστήματος.
Πολλούς ξένους που είναι κακοί εώς κάκιστοι έχει το game.Απο όλες τις εθνικότητες.Στο λέω εγώ που τους βρίζω καθημερινά και τρώω chatban με το κουτάλι συχνά με την αιτιολογία "insults based on regional reference and bla bla bla..."!
Εγώ όμως το καταλαβαίνω το Θωδορή γιατί έχω το ίδιο παράπονο απο τους Έλληνες παίκτες.Όταν βλέπω ένα κακό Έλληνα παίκτη, με πειράζει πολύ γιατί είμαι Έλληνας και με "αντιπροσωπεύει" (ειδικά όταν κουβαλάει η ομάδα του το ΟΝΟΜΑ και τη ΣΗΜΑΙΑ της χώρας ΜΑΣ)κατα κάποιο τρόπο σε ένα πανευρωπαϊκό game που εγώ βρίζω τους άσχετους ξένους και δε θέλω να βλέπω Έλληνες παίκτες να είναι σε τόσο χαμηλό επίπεδο!Με ενοχλεί να βλέπω ΕΜΑΣ τους ΕΛΛΗΝΕΣ κάτω απο τους άλλους!
Είναι θέμα εγωισμού λοιπόν, για μένα τουλάχιστον, τι πρόσωπο βγάζουμε προς τα έξω γενικότερα σαν Έλληνες.
Δε θα σας άρεσε δηλαδή να βλέπαμε το global map γεμάτο Ελληνικές ομάδες ή να μας παραδέχονται έστω οι υπολοίπες χώρες σαν υπολογίσιμη δύναμη??

Edit:
spatharios +1 ρε φίλε σε όσα έγραψες.Συμφωνώ 100% με όλα.Πάνω απ'όλα είναι ένα παιχνίδι και θα έπρεπε να μας ξεκουράζει και να μας ευχαριστεί αντί να σπάμε τα @@ μας!
Όμως όταν κάποιος δε μπορεί να κινηθεί σε υψηλότερο επίπεδο στο game, λόγω των υποχρεώσεων-εμποδίων που αντιμετωπίζει και παίζει μόνο για την πλάκα του και το χαβαλέ, τότε προφανώς δε θα έπρεπε να ασχολείτε με στατιστικά κλπ, αλλά και να δίνει πολύ σημασία στα όσα γράφονται σε αυτό το θέμα!Άρα όποιος γράφει εδώ και απαντάει, σημαίνει πως καταβάθος τον "τρώει" να παίξει λίγο καλύτερα και να ανεβάσει τα στατιστικά του. Wink (εκτός απο σένα που το post σου είναι off topic tongue)
Πάντως εγώ επιμένω και πείτε με εθνικιστή, πείτε με κολλημένο και όπως αλλιώς θέλετε.Δε μπορώ να δεχτώ Έλληνα παίχτη ή Ελληνική ομάδα που φέρει το όνομα και τη σημαία της χώρας μας να μη προσπαθεί για το καλύτερο!Θέλει κάποιος να παίξει το game για τη πλάκα του?Πολύ ωραία!Ας φτιάξει-μπει σε μια clan που έχει όνομα "ΑΜΑΝ" με σήμα το γάιδαρο!Όποιος όμως φέρει τη ΣΗΜΑΙΑ ΜΑΣ πρέπει να τα δίνει όλα!


Έχει επεξεργασθεί από τον/την Astronautis στις Δευ Φεβ 11, 2013 4:55 am, 2 φορές συνολικά
Astronautis
Astronautis

Αριθμός μηνυμάτων : 433

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

efficiency και πόσο καλοί είμαστε τελικά? - Σελίδα 2 Empty Απ: efficiency και πόσο καλοί είμαστε τελικά?

Δημοσίευση από ???????? Δευ Φεβ 11, 2013 4:45 am

Εγώ θα επιμείνω και θα λέω το efficiency ναι διορθώνετε και εξαρτάτε από τον παίκτη το Avg damage per batle και αυτό ναι το WIN RATIO ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΕΞΑΡΤΑΤΕ από τον παίκτη......
Και σε τελική ένα παιχνίδι είναι τώρα αν για τα στατιστικά κάνουμε διάφορα περίεργα(όπως να επιλέγω τα PLATOON και τα CLAN WAR που θα παίζω)τότε είμαστε αρωστακια και δεν αξίζει να ασχολούνται μαζί μας κανείς...ένα βρωμοπαιχνιδο είναι μιας πάρα πολύ ύποπτης εταιρίας που σε όλα τα FORUM παιχνιδιών λέγονται και γράφονται τα χειρότερα....
το απόλυτο PAY TO WIN GAME παίζουμε κυριοιιιιιιιιιιιιιιι δεν χρειάζεται τόση μιρλα με τα stats....

????????
Επισκέπτης


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

efficiency και πόσο καλοί είμαστε τελικά? - Σελίδα 2 Empty Απ: efficiency και πόσο καλοί είμαστε τελικά?

Δημοσίευση από Astronautis Δευ Φεβ 11, 2013 5:10 am

starhidistis1 έγραψε:Εγώ θα επιμείνω και θα λέω το efficiency ναι διορθώνετε και εξαρτάτε από τον παίκτη το Avg damage per batle και αυτό ναι το WIN RATIO ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΕΞΑΡΤΑΤΕ από τον παίκτη......
Και σε τελική ένα παιχνίδι είναι τώρα αν για τα στατιστικά κάνουμε διάφορα περίεργα(όπως να επιλέγω τα PLATOON και τα CLAN WAR που θα παίζω)τότε είμαστε αρωστακια και δεν αξίζει να ασχολούνται μαζί μας κανείς...ένα βρωμοπαιχνιδο είναι μιας πάρα πολύ ύποπτης εταιρίας που σε όλα τα FORUM παιχνιδιών λέγονται και γράφονται τα χειρότερα....
το απόλυτο PAY TO WIN GAME παίζουμε κυριοιιιιιιιιιιιιιιι δεν χρειάζεται τόση μιρλα με τα stats....
Πίστεψε με, αν κάποιος παίκτης προσπαθήσει να ανεβάσει το efficiency, WN6 και average damage του, μαζί με αυτά θα ανέβει και το win ratio. Wink
Astronautis
Astronautis

Αριθμός μηνυμάτων : 433

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

efficiency και πόσο καλοί είμαστε τελικά? - Σελίδα 2 Empty Απ: efficiency και πόσο καλοί είμαστε τελικά?

Δημοσίευση από gregorakis Δευ Φεβ 11, 2013 5:15 am

spatharios έγραψε: Πέρα λοιπόν απο τις οποιες μικρες η μεγάλες δυνατότητες του καθε παίκτη ο υπολογιμός όλων των μαχών που συμμετέχει εμπεριέχει και αυτές που εκανε για να χαλαρώσει για να αποβάλει , αν θέλετε, την ημερήσια πίεση απο τα σοβαρά.
Σε αυτές λοιπόν λογικά δεν σκοτίζεται για τακτικές, για στατιστικά, για το αποτέλεσμα αλλα μονο και μονο να ξεχαστεί και να χαλαρώσει χωρίς να φορτίζει το μυαλό και την διάθεσή του.
Επιπρόσθετα τυχούσες υποχρεώσεις, π.χ ενα τηλεφωνημα ή μια παράληλη ενασχόληση άλλου μλέλους της οικογένειας στο pc, την ωρα της μάχης, θέτουν το παιχνίδι σε δευτερη μοιρα και λογικά τον αναγκάζουν να το παρατήσει στιγμιαία.
Για όσους δε εχουν και παιδιά νομίζω οτι η πίεση για συμμετοχή τους και η ικανοποίηση του αιτήματός τους είναι σημαντικότερη απο το οποιο ;ποτέλεσμα η στατιστικό.
Αφήνω για το τέλος τεχνικές δυσκολίες που μπορεί να αντιμετωπίζει ο καθε παίκτης και που τον εμποδίζουν να παίξει, περαν της θελήσεώς του, με το μεγιστο των δυνατότήτων του....

... σε όλα αυτά συμφωνώ ΑΛΛΑ ό,τι γράφεις είναι ο λόγος για τον οποίο ένας παίκτης είναι κακός, αν π.χ. είχες μια κακή μέρα στη δουλειά, έχεις νεύρα και βαράς στο γάμο του καραγκιόζη τί φταίω εγώ να σε έχω στην ομάδα μου? αν ο γιος σου έφερε τον έλεγχο με 10 στα αρχαία και εσύ κάνεις τον καμικάζι και ψοφάς στο πρώτο λεπτό τί φταίει η ομάδα σου? είσαι κακός παίκτης για το σύνολο και κρεμάς τους συμπαίκτες σου και όλα αυτά φαίνονται στα στατιστικά σου άσχετα αν ο λόγος δε φαίνεται... εγώ τον παίκτη βλέπω το avatar του βασικά ... αν αφήνεις το 10χρονο γιο σου να παίζει πότε πότε και τα στατιστικά είναι άσχημα εγώ τα άσχημα στατιστικά βλέπω και δε σε θέλω στην ομάδα μου, άλλωστε πως θα ξέρω πότε παίζεις εσύ ή ο γιος σου και ποια είναι η ψυχολογική σου κατάσταση???

... ΦΥΣΙΚΑ ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΚΙ Ο,ΤΙ ΕΧΩ ΓΡΑΨΕΙ ΩΣ ΤΩΡΑ ΙΣΧΥΟΥΝ ΜΟΝΟ ΤΑ RANDOM BATTLES ... TA CW ΕΙΝΑΙ ΑΛΛΗ ΥΠΟΘΕΣΗ ...
gregorakis
gregorakis

Αριθμός μηνυμάτων : 841

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

efficiency και πόσο καλοί είμαστε τελικά? - Σελίδα 2 Empty Απ: efficiency και πόσο καλοί είμαστε τελικά?

Δημοσίευση από Επισκέπτης Δευ Φεβ 11, 2013 5:19 am

Astronautis έγραψε:
xiale έγραψε:Γενικότερα πιστεύω οτι και το efficiency και το win6 είναι καλές ενδείξεις που μπορούν να σε βοηθήσουν μέσα στη μάχη.
Βλέπεις ας πούμε ότι το lemming train είναι κατακόκκινο και κάνεις τον σταυρό σου και πας απο την άλλη μπας και κάνεις κάνα θαύμα. Η βλέπεις τι είναι αυτοί που έρχονται μαζί σου και αν μπορείς να βασιστείς σε αυτούς.
Αλλα υπάρχουν πολλά πράγματα που δεν λαμβάνονται υπόψη. όπως πχ πρότερος βίος κτλπ. Άλλωστε πόσες φορές έχετε μπει σε παιχνίδι που σας έδινε 5% να κερδίσετε και τελικά το πήρατε όπως και 70% πιθανότητα νίκης και χάσατε ?
Τέλος θα ήθελα να εκφράσω τις αμφιβολίες μου για το ποσοστό νικών γιατί εκτός αν εισαι σε πλατοον και δη τριών είναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΟ να καθορίσεις το αποτέλεσμα της μάχης.
Χαρακτηριστικό παράδειγμα για μένα χτες.
Γενικά ήταν μια καλή μέρα μεχρι τους τελευταίους 5 αγώνες, όπου έκανα από 4000 ζημιά και πάνω, με αποκορύφωμα τον τελευταίο αγώνα που με το τ110ε4 έκανα 5980 dmg και χάσαμε !!! Evil or Very Mad
Υπάρχει όμως μια παγίδα εδώ που εύκολα πέφτουμε μέσα.
Εγώ ας πούμε δε χρησιμοποιώ το xvm για να ξέρω ποιοί είναι κόκκινοι, κίτρινοι, μπλέ στην ομάδα μου γιατί:
α)πιστεύω πως στα randoms δεν παίζει μεγάλο ρόλο αφού και ο καλύτερος παίκτης μόνος του μπορεί πολύ έυκολα να ψοφήσει με ένα ωραίο gang απο ένα ΚΑΤΑΚΟΚΚΙΝΟ platoon που έχει καλή συνεργασία.
β)Δε μπορείς να δείς τους καλούς παίκτες και να πας μαζί τους για να έχεις τη σιγουριά των καλών παικτών, αφού η θέση που θα πάρεις στο χάρτη δε κρίνεται απο το XVM, αλλά απο το άρμα που έχεις και ποιος είναι ο ρόλος του ανάλογα το MM.Δε μπορώ εγώ για παράδειγμα να ακολουθήσω ένα platoon απο Type59 απλά και μόνο επειδή είναι UNICUMS τη στιγμή που έχω το T34(Heavy) και είμαι το μοναδικό Heavy στην ομάδα μου.Απλά είναι λίγο μεγαλύτερες οι πιθανότητες να παίξουν καλά τα Types και να βοηθήσουν να έρθει πιο έυκολα η νίκη.
Το XVM για μένα, δε βοηθάει πουθενά στη μάχη.Ίσα ίσα, το αντίθετο κάνει!Έχω δει μάχες να χάνονται απο "παικταράδες" καθαρά και μόνο απο υπεροψία και μεγάλη αυτοπεποίθηση επειδή οι αντιπάλοι τους ήταν κόκκινοι. Wink
Με πιο απλά λόγια, το αν κάποιος είναι καλός η όχι καλείται να το αποδείξει την ώρα της μάχης ανεξάρτητα τι λέει το XVM για αυτόν.

ένα απο τα βασικά λάθη που έκανα για ΠΑΡΑ πολύ καιρό ήταν οτι έκανα αυτο που ήταν στρατηγικά σωστό για το άρμα μου, τον χάρτη, και την σύνθεση της ομάδας μου και του αντιπάλου. Δεδομένου οτι παίζω πολύ medium και κατα βάση ρώσικα heavies (td και σνιπερ παίζω ελάχιστα και δη τώρα τελευταία) σημαίνει ότι έτρεχα, έπιανα την σωστή θέση που θα μας επέτρεπε να αποκτήσουμε το στρατηγικό πλεονέκτημα στον χάρτη για να συνειδητοποιήσω ότι:
Α) η ομάδα μου έχει πάει ΟΛΗ από την άλλη είμαι μόνος και πεθαίνω σε 3 δευτερόλεπτα
Β) έχει έρθει κόσμος μαζί μου αλλα έχουν σταματήσει και καλυφτεί μισό χιλιόμετρο πίσω μου και σνιπάρουν με τα ρώσικα heavies
Γ) οι 2 -3 που σωστός με ακολούθησαν στο πρώτο σημάδι κινδύνου έχουν εγκαταλείψει την θέση τους και με έχουν αφήσει μόνο μου.
ε πια, βλέπω την σύνθεση της ομάδας μου και αν δω όλα τα meds κατακόκκινα, δεν θα ανεβω στον λόφο στο Himmelsdorf, δεν θα τρεξω στο κέντρο στην Abbey κτλπ αλλα θα προτιμήσω να βοηθήσω την ομάδα μου κάπου αλλού που το damage μου θα έχει κάποιο αποτέλεσμα.

Επισκέπτης
Επισκέπτης


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

efficiency και πόσο καλοί είμαστε τελικά? - Σελίδα 2 Empty Απ: efficiency και πόσο καλοί είμαστε τελικά?

Δημοσίευση από Astronautis Δευ Φεβ 11, 2013 5:35 am

Εντάξει, δε λέω.Συμβαίνει και αυτό στα randoms και μάλιστα τώρα τελευταία πολύ πιο συχνά.
Είναι και στη κρίση του κάθε παίκτη που θα πάει και τι θα κάνει έτσι και αλλιώς οπότε αυτό δε μπορούμε να το αποφύγουμε με αποτέλεσμα πολλές φορές να μένουμε χωρίς υποστίριξη την ώρα της μάχης.Αλλά και το να περιμένεις να δεις που θα πάνε οι καλοί παίκτες απλά για να τους ακολουθήσεις και να μείνει μαζί τους, καμια φορά μπορεί να είναι και χάσιμο χρόνου.
Προτιμώ να είμαι εγώ ο καλός ο παίκτης στην ομάδα μου και ας με ακολουθήσουν οι άλλοι!Χαχαχα.

Κατα τη γνώμη μου πάντως εκεί ξεχωρίζει πραγματικά ο καλός απο τον κακό παίκτη.Όλοι μπορούμε να έχουμε tier Χ και gold ammo.
Τι να το κάνεις όμως αν δε ξέρεις που και πως να το στήσεις?Η αν δε ξέρεις που πρέπει να πας και πότε?Αυτό ήθελα να πω παραπάνω με όσα έγραψα.
Astronautis
Astronautis

Αριθμός μηνυμάτων : 433

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

efficiency και πόσο καλοί είμαστε τελικά? - Σελίδα 2 Empty Απ: efficiency και πόσο καλοί είμαστε τελικά?

Δημοσίευση από cgakis Δευ Φεβ 11, 2013 6:08 am

παντως οποιος θελει να του δωσω τον λογαριασμο μου να μπει το πολυ σε 10 random μαχες και να μου πει ποσα win θα κανει εχω 47% wr και 1000 efficiency ενας μετριος παιχτης δηλαδη με μεσο ορο damage 822 που καθε μερα το ανεβαζω και λιγο αλλα νικες δεν κανω γιατι στις 10 μαχες τις 8 θα με βγαλει με κοκκινη ομαδα αν ξερει κανεις να μου πει τροπο να το αλλαξω αυτο εκτος απο το να παιζω με χρυσα στα batle ειμαι εδω και ενδιαφερωμαι να μαθω
cgakis
cgakis

Αριθμός μηνυμάτων : 360
Ηλικία : 48

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

efficiency και πόσο καλοί είμαστε τελικά? - Σελίδα 2 Empty Απ: efficiency και πόσο καλοί είμαστε τελικά?

Δημοσίευση από spatharios Δευ Φεβ 11, 2013 6:08 am

Εγω απλά παρουσίασα και μια άλλη οπτική περι του θέματος, που μπορεί, νομίζω, να αντιπροσωπευει μια κατηγορία παικτών και να εμπλουτίζει τις περιπτώσεις και τα δεδομένα που επιρρεάζουν τα στατιστικά. Σε μια μελέτη, οπως αυτή που κανετε στο παρόν ποστ, πρεπει να αναλυθούν ολες οι παράμετροι ωστε το συμπέρασμα να ειναι κατα το δυνατόν αντικειμενικό.
Η προσωπική μου θέση απο την πρώτη στιγμή που μπηκα στο παιχνίδι είναι οτι στα random παιζω εντελώς χαβαλέ, για να χαλαρώνω αδιαφορώντας για το αποτελεσμα η την παρουσία μου μια αντιπροσωπευω μονο τον εαυτό μου που δεν παιζει για να μετρήσει το κανόνι του ή να αποδείξη κατι.
Γι αυτό ελάχιστα επαιζα και πλατουν μια και εκεί μπορουσε να θεωρηθεί αντιπροσωπευση ομάδας.
Αυτή η οπτική,φιλε αστροναυτη, δεν νομίζω να μου αποκλείει την δυνατότητα του ενδιαφέροντος π.χ για την εξελιξη και την παρουσία στο χαρτη μιας ομάδας στη δημιουργία της οποίας ειχα ενεργό συμμετοχή ή την έκφραση της γνώμης μου ελευθερα σενα φορουμ.
Εντελώς διαφορετική αντιμετώπιση είχα, πλέον δεν συμμετέχω καθολου, στα CW που με ενδιέφερε η επιτυχία της ομάδας, και η εδραίωσή της στο χάρτη. Ειδικά μιας ομάδας που εχει το ονομα και την σημαία της πατρίδος και μπορεί να εχει έχει αντίκτυπο και στην εικόνα των Ελλήνων σε ενα ποσοστό της εξω κοινής γνώμης.
Σε αυτο ειμαστε συμφωνοι.

Φίλε grigorakis αναγνωρίζω οτι υπάρχει θέμα με την συμμετοχή στην ίδια ομάδα παικτών με διαφορετική οπτική ως προς το παιχνίδι.
Εχεις δικιο να εκφράζεις τις ενστασεις σου οταν χανει η ομάδα σου γιατι καποιοι κανουν πλάκα και εσυ το βλέπεις σοβαρά, αλλά στο θέμα συζητάμε ποσο ενδεικτικά ικανότητος είναι τα στατιστικά και όχι ποσο ενδεικτικά χρησιμοτητος σε μια ομάδα.
Ως προς το δευτερο συμφωνω οτι καποιος με οπτική χαβαλέ είναι ζημιά για μια ομάδα που θέλει να κερδίζει αλλα πως μπορεί να λυθεί αυτό με δεδομένο το δικαίωμα καθενός να παιζει οπως θέλει;


Θεωρούσα και θεωρώ οτι το παιχνίδι ειναι διττό και εντελώς διαφορετικό στο ατομικό και ομαδικό επιπεδο και γι αυτό η οποια οπτική του ενός μέρους δεν αποκλείει μια εντελώς διαφορετική στο άλλο.
Τα στατιστικά λοιπόν που αποτελούν μια κοινή αποτύπωση και δεν μπορούν σε καθε περίπτωση να αποτελέσουν σοβαρό πεδίο αξιολόγησης ικανότητος και για τα δυο μερη του παιχνιδιού.

spatharios

Αριθμός μηνυμάτων : 24

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

efficiency και πόσο καλοί είμαστε τελικά? - Σελίδα 2 Empty Απ: efficiency και πόσο καλοί είμαστε τελικά?

Δημοσίευση από gregorakis Δευ Φεβ 11, 2013 6:36 am

@cgakis - χρήστο με 10 και 20 random μάχες δε θα αλλάξει και τίποτα... έχεις +20Κ μάχες και χρειάζεται δουλειά για να ανεβάσεις τα στατιστικά σου ... πάντως αφού μόνος σου έφερες το πρόσωπό σου ως παράδειγμα από μια πολύ πρόχειρη ανάγνωση που έκανα με τα 10αρια άρματα (T110, E100, IS4 & IS7) έχεις πολύ άσχημα αποτελέσματα, μα πάρα πολύ θα έλεγα ... ξέρω πως παίζεις από το καράβι με άσχημη σύνδεση και πολύ lag αλλά όπως έγραψα πολλές φορές ως τώρα αυτός είναι ίσως ο λόγος και δεν αλλάζει το αποτέλεσμα ... σε μια ή δύο εβδομάδες θα μπορούσα να κάνω το λογαριασμό σου +50% αλλά τί νόημα θα είχε το παιχνίδι τότε??? στο κάτω κάτω της γραφής ένα παιχνίδι είναι ...
gregorakis
gregorakis

Αριθμός μηνυμάτων : 841

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

efficiency και πόσο καλοί είμαστε τελικά? - Σελίδα 2 Empty Απ: efficiency και πόσο καλοί είμαστε τελικά?

Δημοσίευση από cgakis Δευ Φεβ 11, 2013 6:48 am

το θεμα παιδια ειναι και απο εκει ξεκινησε η κουβεντα μας, οτι το παιχνιδι μερολυπτει υπερ των καλων παιχτων στατιστικα.
αν ολοι εσεις που εχετε τα καλα στατιστικα και μπραβο που τα εχετε, (μακαρι να τα ειχα και εγω) εχετε το MM του παιχνιδιου να ειναι συνεχεια υπερ σας θα τα διατηρησετε ή θα τα βελτιωσετε κιολας.
αν ομως στις 10 μαχες τις μισες σας εβγαζε με κοκκινες ομαδες θα ειχατε χαλασει τα στατιστικα σας χωρις ομως αυτο να σημαινει οτι δεν θα εισαστε και καλοι παιχτες

γιαυτο και η WG αλλαξε τον τροπο υπολογισμου του efficiency για να βαλουμε χρυσα να κανουμε damage μπας και βελτιωθει το efficiency μας αλλα το WR δεν προκειτε μιας και το MM του παιχνιδιου στηριζετε επανω στο WR των παικτων και οχι στα αρματα οπως κανονικα θα επρεπε και μην μου πειτε οτι δεν υσχιει γιατι θα σας προκαλεσω να τραβηξουμε ολοι για μια ωρα print scrin τις μαχες μας για να δουμε ολοι μαζι τι στατιστικα νικης εδινε και τι παιχτες απαρτιζανε την καθε ομαδα της μαχης
cgakis
cgakis

Αριθμός μηνυμάτων : 360
Ηλικία : 48

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

efficiency και πόσο καλοί είμαστε τελικά? - Σελίδα 2 Empty Απ: efficiency και πόσο καλοί είμαστε τελικά?

Δημοσίευση από cgakis Δευ Φεβ 11, 2013 6:51 am

gregorakis έγραψε:@cgakis - χρήστο με 10 και 20 random μάχες δε θα αλλάξει και τίποτα... έχεις +20Κ μάχες και χρειάζεται δουλειά για να ανεβάσεις τα στατιστικά σου ... πάντως αφού μόνος σου έφερες το πρόσωπό σου ως παράδειγμα από μια πολύ πρόχειρη ανάγνωση που έκανα με τα 10αρια άρματα (T110, E100, IS4 & IS7) έχεις πολύ άσχημα αποτελέσματα, μα πάρα πολύ θα έλεγα ... ξέρω πως παίζεις από το καράβι με άσχημη σύνδεση και πολύ lag αλλά όπως έγραψα πολλές φορές ως τώρα αυτός είναι ίσως ο λόγος και δεν αλλάζει το αποτέλεσμα ... σε μια ή δύο εβδομάδες θα μπορούσα να κάνω το λογαριασμό σου +50% αλλά τί νόημα θα είχε το παιχνίδι τότε??? στο κάτω κάτω της γραφής ένα παιχνίδι είναι ...


πως νικο πες μου να μαθω γιατι σου βαζω στοιχημα τον λογαριασμο μου να στον κανω δωρο οτι στις 10 μαχες θα το κλησεις απο το MM που θα συναντησεις
cgakis
cgakis

Αριθμός μηνυμάτων : 360
Ηλικία : 48

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

efficiency και πόσο καλοί είμαστε τελικά? - Σελίδα 2 Empty Απ: efficiency και πόσο καλοί είμαστε τελικά?

Δημοσίευση από billys07 Δευ Φεβ 11, 2013 7:11 am

Φιλε ... μάλλον δν έχεις καταλάβει οτι το efficiency δημιουργήθηκε από την κοινότητα του World of Tanks και δεν το δημιούργησε η wargaming. Τα παιδιά στο είπαν τόσες φορές... έλεος δηλαδή...


Έχει επεξεργασθεί από τον/την Kostis_Larsson στις Δευ Φεβ 11, 2013 7:33 am, 1 φορά (Λόγος της επεξεργασίας : Να αποφεύγονται οι χαρακτηρισμοί)
billys07
billys07

Αριθμός μηνυμάτων : 259

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

efficiency και πόσο καλοί είμαστε τελικά? - Σελίδα 2 Empty Απ: efficiency και πόσο καλοί είμαστε τελικά?

Δημοσίευση από Επισκέπτης Δευ Φεβ 11, 2013 7:21 am

Astronautis έγραψε:
Πίστεψε με, αν κάποιος παίκτης προσπαθήσει να ανεβάσει το efficiency, WN6 και average damage του, μαζί με αυτά θα ανέβει και το win ratio. Wink

οπότε πως εξηγείται αυτό ???



efficiency και πόσο καλοί είμαστε τελικά? - Σελίδα 2 88223872

Επισκέπτης
Επισκέπτης


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

efficiency και πόσο καλοί είμαστε τελικά? - Σελίδα 2 Empty Απ: efficiency και πόσο καλοί είμαστε τελικά?

Δημοσίευση από dolofonos Δευ Φεβ 11, 2013 7:41 am

Εμείς φυτρώσαμε στο παιχνίδι? Δεν παίζουμε random μάχες? Δεν υπάρχει ΜΜ βάσει νικών. Όποιος θέλει του στέλνω 10 συνεχόμενες εικόνες από
μάχες δικές μου ΜΟΝΟ με κόκκινους. Έχω κρατήσει αρκετές αλλά μπορώ να στείλω και άλλες. Μπορώ να σου δώσω άπειρα παραδείγματα. Ο ανιψιός μου είχε 400 eff και τώρα έχει φτάσει 1200 γιατί απλά του έδειξα 5 πράγματα και παίζει καλύτερα. Έχει επίσης ανεβάσει τις νίκες του διότι πολύ απλά παίζει για να κερδίσει. Και δεν έπαιζε με πρεμ μέχρι πριν λίγες μέρες.
dolofonos
dolofonos

Αριθμός μηνυμάτων : 428
Ηλικία : 43

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

efficiency και πόσο καλοί είμαστε τελικά? - Σελίδα 2 Empty Απ: efficiency και πόσο καλοί είμαστε τελικά?

Δημοσίευση από cgakis Δευ Φεβ 11, 2013 7:42 am

billys07 έγραψε:Φιλε ... μάλλον δν έχεις καταλάβει οτι το efficiency δημιουργήθηκε από την κοινότητα του World of Tanks και δεν το δημιούργησε η wargaming. Τα παιδιά στο είπαν τόσες φορές... έλεος δηλαδή...

προσπερνω τον χαρακτηρισμο γιατι σε οποια αλλη περιπτωση δεν θα το εκανα και αφου με καλυψε ο larsson( ευχαριστω κωστη) μαθε "ΦΙΛΕ" οτι το wot news ανηκει στην war gaming και απο εκει ξεκινησε η στατιστκη των παιχτων
cgakis
cgakis

Αριθμός μηνυμάτων : 360
Ηλικία : 48

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σελίδα 2 από 5 Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5  Επόμενο

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης