World of Tanks Greece
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

efficiency και πόσο καλοί είμαστε τελικά?

+13
Ghostalker
Midblue
trexas
billys07
spatharios
Founder
Amerikanos
gregorakis
ee3509
cgakis
Astronautis
Kostis_Larsson
dolofonos
17 απαντήσεις

Σελίδα 3 από 5 Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5  Επόμενο

Πήγαινε κάτω

efficiency και πόσο καλοί είμαστε τελικά? - Σελίδα 3 Empty Απ: efficiency και πόσο καλοί είμαστε τελικά?

Δημοσίευση από cgakis Δευ Φεβ 11, 2013 7:46 am

στειλε θοδωρη απο 10 συνεχιζομενες μαχες random που μπενεις μονος σου οχι platoon δηλαδη απο τις 20:00 μεχρι και 10 μαχες μετα τα screen shoots και σου στελνω και εγω τα δικα μου να δουμε
cgakis
cgakis

Αριθμός μηνυμάτων : 360
Ηλικία : 49

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

efficiency και πόσο καλοί είμαστε τελικά? - Σελίδα 3 Empty Απ: efficiency και πόσο καλοί είμαστε τελικά?

Δημοσίευση από billys07 Δευ Φεβ 11, 2013 7:47 am

cgakis έγραψε:
billys07 έγραψε:Φιλε ... μάλλον δν έχεις καταλάβει οτι το efficiency δημιουργήθηκε από την κοινότητα του World of Tanks και δεν το δημιούργησε η wargaming. Τα παιδιά στο είπαν τόσες φορές... έλεος δηλαδή...

προσπερνω τον χαρακτηρισμο γιατι σε οποια αλλη περιπτωση δεν θα το εκανα και αφου με καλυψε ο larsson( ευχαριστω κωστη) μαθε "ΦΙΛΕ" οτι το wot news ανηκει στην war gaming και απο εκει ξεκινησε η στατιστκη των παιχτων


λαθος το wot-news δεν ειναι της wargaming γιατι αμα κανεις μεταφραση τα Copyrights θα δεις οτι λεει wot-news.com © 2012 - 2013 Создатель Edd που σε αγγλικα wot-news.com © 2012 - 2013 Creator Edd
billys07
billys07

Αριθμός μηνυμάτων : 259

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

efficiency και πόσο καλοί είμαστε τελικά? - Σελίδα 3 Empty Απ: efficiency και πόσο καλοί είμαστε τελικά?

Δημοσίευση από dolofonos Δευ Φεβ 11, 2013 8:36 am

efficiency και πόσο καλοί είμαστε τελικά? - Σελίδα 3 78782092

efficiency και πόσο καλοί είμαστε τελικά? - Σελίδα 3 66056814
efficiency και πόσο καλοί είμαστε τελικά? - Σελίδα 3 27134606
efficiency και πόσο καλοί είμαστε τελικά? - Σελίδα 3 79391881
efficiency και πόσο καλοί είμαστε τελικά? - Σελίδα 3 80850122
efficiency και πόσο καλοί είμαστε τελικά? - Σελίδα 3 15463820


Πρόχειρα από το μαγαζί μην γεμίσω to φόρουμ
dolofonos
dolofonos

Αριθμός μηνυμάτων : 428
Ηλικία : 43

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

efficiency και πόσο καλοί είμαστε τελικά? - Σελίδα 3 Empty Απ: efficiency και πόσο καλοί είμαστε τελικά?

Δημοσίευση από Επισκέπτης Δευ Φεβ 11, 2013 8:42 am

αν αυτα τα θεωρείς κακές ομάδες τότε δυστυχώς υπαρχει ΜΜ με βάση τα ποσοστά. Δεν σου έχει βγάλει ουτε 1 ματς με 5% πιθανότητες και κυρίως δεν σου έχει βγάλει ούτε ενα ματς που να είναι ΟΛΗ η ομάδα σου κοκκινοκιτρινη και όλη η αντίπαλη πρασινομωβ ...

Επισκέπτης
Επισκέπτης


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

efficiency και πόσο καλοί είμαστε τελικά? - Σελίδα 3 Empty Απ: efficiency και πόσο καλοί είμαστε τελικά?

Δημοσίευση από cgakis Δευ Φεβ 11, 2013 8:47 am

συμφωνω με τον xiale απολυτα


βαλε μου και απο μεγαλα αρματα top tier και θα σου βαλω και εγω
cgakis
cgakis

Αριθμός μηνυμάτων : 360
Ηλικία : 49

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

efficiency και πόσο καλοί είμαστε τελικά? - Σελίδα 3 Empty Απ: efficiency και πόσο καλοί είμαστε τελικά?

Δημοσίευση από gregorakis Δευ Φεβ 11, 2013 8:50 am

... τελικά το xvm βλάπτει ... τι καλά κάνω και δεν το έχω Laughing ...
gregorakis
gregorakis

Αριθμός μηνυμάτων : 841

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

efficiency και πόσο καλοί είμαστε τελικά? - Σελίδα 3 Empty Απ: efficiency και πόσο καλοί είμαστε τελικά?

Δημοσίευση από dolofonos Δευ Φεβ 11, 2013 8:52 am

Δεν μπορεί πλάκα μου κάνετε.
dolofonos
dolofonos

Αριθμός μηνυμάτων : 428
Ηλικία : 43

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

efficiency και πόσο καλοί είμαστε τελικά? - Σελίδα 3 Empty Απ: efficiency και πόσο καλοί είμαστε τελικά?

Δημοσίευση από Astronautis Δευ Φεβ 11, 2013 9:00 am

xiale έγραψε:
Astronautis έγραψε:
Πίστεψε με, αν κάποιος παίκτης προσπαθήσει να ανεβάσει το efficiency, WN6 και average damage του, μαζί με αυτά θα ανέβει και το win ratio. Wink

οπότε πως εξηγείται αυτό ???



efficiency και πόσο καλοί είμαστε τελικά? - Σελίδα 3 88223872
Ρε συ Xiale γι'αυτό λέω να μη δίνουμε πολύ σημασία στα Ratings κλπ. και να μη κοιτάμε XVM και άλλα κόλπα, παρα μόνο πως θα γίνουμε καλύτεροι στο game.
Αυτά τα γραφήματα βλέπουμε και μπερδευόμαστε όλοι μας.
Τα παραπάνω γραφήματα είναι δικά σου και μόνο εσύ ξέρεις πως έχει γίνει αυτό.

Αν θα έπρεπε να δώσω μια απάντηση όμως(χωρίς να λέω πως αυτό έκανες εσύ), είναι πως κάποιος αποφάσισε να ανεβάσει το damage του προκειμένου να ανεβάσει τα stats του και άρχισε να καμπερώνει πίσω απο τους άλλους για να μείνει περισσότερο ζωντανός και να προλαβαίνει να κάνει περισσότερο damage απο ότι έκανε πριν(πριν έκανε 200damage με ένα hit και ψόφαγε, τώρα κάνει 600damage γιατί προλαβαίνει και κάνει τρία hit πριν πέσει).
Κατάφερε λοιπόν να ανεβάσει το damage του (και πιθανόν και τα kills του) και έτσι ανεβαίνει το WN6 του και η γραμμή στο γράφημα.
Αλλά για να το κάνει αυτό περίμενε πολύ ώρα πίσω-πίσω να μη spotαριστεί και ψοφήσει και απλά περίμενε πότε θα βγουν οι αντίπαλοι μπροστά του(ή να τους φωτίσουν οι άλλοι) για να κάνει σίγουρο damage(που παλιότερα δεν έκανε λόγω γρήγορου "θανάτου") με αποτέλεσμα να μένει συνήθως μόνος του στο τέλος(αφού είχε "κρυφτεί" και δε φαινόταν ούτε βοηθούσε εκεί που έπρεπε) απέναντι σε 4-5 εχθρικά άρματα που τον σκοτώναν και έτσι ερχόταν η ήτα(εδώ εξηγείται πως πέφτει το win ratio).

Για να μη παρεξηγηθώ, δε λεώ πως αυτό κάνεις εσύ.Το έφερα σα παράδειγμα για το πως γίνεται να ανεβαίνει η γραμμή στο ένα γράφημα και να πέφτει στο άλλο.
Γι'αυτό λοιπόν ας μη κοιτάμε τα stats κλπ.Ας κοιτάξουμε πως θα μάθουμε καλύτερα το game και πως να εκμεταλευτούμε τα λάθη και τις αδυναμίες των αντιπάλων μας και θα ανέβουν και τα stats μετά.


cgakis έγραψε:...μαθε "ΦΙΛΕ" οτι το wot news ανηκει στην war gaming και απο εκει ξεκινησε η στατιστκη των παιχτων...
Αυτό απο που προκύπτει?


Έχει επεξεργασθεί από τον/την Astronautis στις Τρι Φεβ 12, 2013 12:55 am, 1 φορά
Astronautis
Astronautis

Αριθμός μηνυμάτων : 433

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

efficiency και πόσο καλοί είμαστε τελικά? - Σελίδα 3 Empty Απ: efficiency και πόσο καλοί είμαστε τελικά?

Δημοσίευση από gregorakis Δευ Φεβ 11, 2013 9:35 am

dolofonos έγραψε:Δεν μπορεί πλάκα μου κάνετε.

... εγω πάντως θα ήμουν πολύ περήφανος αν ήμουν στη θέση σου γιατί είναι σα να σου λένε πως όταν ξεκίνησες να παίζεις ήσουν καλός παίκτης και σε έβαζε το ΜΜ πάντα με τους καλούς, από τη πρώτη μέρα δλδ είχες WR +55% ...
gregorakis
gregorakis

Αριθμός μηνυμάτων : 841

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

efficiency και πόσο καλοί είμαστε τελικά? - Σελίδα 3 Empty Απ: efficiency και πόσο καλοί είμαστε τελικά?

Δημοσίευση από ee3509 Δευ Φεβ 11, 2013 10:43 pm

Δεν βλέπω και κάποιο ιδιαίτερο συμπέρασμα. πέραν οτι στα 1000~ eff δεν ανεβάζεις σημαντικά την πιθανότητα του να νικήσεις ενω στα 1600 το κάνεις πολύ περισσότερο - γι αυτό και τελικά σε βάθος χιλιάδων μαχών ο ένας καταλήγει με 47% win και ο άλλος με 57%

Αυτό σημαίνει οτι σε βάθος 20000 δειγμάτων ο ένας έχει κερδίσει περίπου 2000 παραπάνω ! Το συνειδητοποιήτε πως έχετε κάνει σχεδόν τις ίδιες μάχες και ο ένας κέρδισε 2000 φορές παραπάνω ? Ε δεν μπορεί να είναι τύχη... εκτός να καταργήσουμε την έννοια του skill

Ας δούμε όμως και στην πράξη τι άλλο δείχνουν τα νούμερα,
είπα να πιάσω ένα άρμα στο οποίο να έχουν και οι δύο αρκετές μάχες
και να μην είναι άρμα για companies, το E-75, οι περισσότεροι θα συμφωνήσετε φαντάζομαι οτι είναι πολύ καλό.

dolofonos e-75 : 357 games
win : 53%
kills : 490 : 1.37 ratio
hit ratio : 87%
avg damage : 1963
====================
cgakis e-75 : 1353 games
win : 47%
kills : 955 : 0.7 ratio
hit : 73%
avg damage : 1237
====================

πείτε μου οτι δεν είμαι ο μόνος που βλέπω την διαφορά Smile
ee3509
ee3509

Αριθμός μηνυμάτων : 253

http://unregulatedwotgr.forumgreek.com/

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

efficiency και πόσο καλοί είμαστε τελικά? - Σελίδα 3 Empty Απ: efficiency και πόσο καλοί είμαστε τελικά?

Δημοσίευση από gregorakis Τρι Φεβ 12, 2013 1:43 am

... δεν είναι δόκιμο να κάνεις μεμονωμένες συγκρίσεις αρμάτων ... αν πρέπει να το κάνεις καλό θα ήταν να γίνεται με 10αρια άρματα, τα οποία τα αποκτάς από την αρχή elite και είσαι πάντα top tier άρα έχεις ένα μέτρο σύγκρισης ... η μόνη διαφορά που μπορεί να έχει το άρμα του ενός από του άλλου είναι στο πλήρωμα αλλά και αυτό θα είναι για λίγα παιχνίδια ... πάντως η διαφορά στο παράδειγμά σου είναι μη αναστρέψιμη ακόμα κι αν δεν είναι απόλυτα ακριβής ...
gregorakis
gregorakis

Αριθμός μηνυμάτων : 841

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

efficiency και πόσο καλοί είμαστε τελικά? - Σελίδα 3 Empty Απ: efficiency και πόσο καλοί είμαστε τελικά?

Δημοσίευση από ee3509 Τρι Φεβ 12, 2013 2:10 am

σε t10 μπορεί να σου πει κάποιος οτι μπορεί να έχεις πολλές cw μάχες οπότε είναι άλλη περίπτωση

πιστεύω σε tiers που δεν είναι για companies μπορείς να δεις την εικόνα του παίκτη σε random games, γιατί άμα πιάσεις kv1s, hellcat, is3 και τέτοια είναι πολύ ανεβασμένα σε κόσμο που παίζει companies με δυνατές ομάδες
ee3509
ee3509

Αριθμός μηνυμάτων : 253

http://unregulatedwotgr.forumgreek.com/

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

efficiency και πόσο καλοί είμαστε τελικά? - Σελίδα 3 Empty Απ: efficiency και πόσο καλοί είμαστε τελικά?

Δημοσίευση από Επισκέπτης Τρι Φεβ 12, 2013 2:18 am

Astronautis έγραψε:
Ρε συ Xiale γι'αυτό λέω να μη δίνουμε πολύ σημασία στα Ratings κλπ. και να μη κοιτάμε XVM και άλλα κόλπα, παρα μόνο πως θα γίνουμε καλύτεροι στο game.
Αυτά τα γραφήματα βλέπουμε και μπερδευόμαστε όλοι μας.
Τα παραπάνω γραφήματα είναι δικά σου και μόνο εσύ ξέρεις πως έχει γίνει αυτό.

Αν θα έπρεπε να δώσω μια απάντηση όμως(χωρίς να λέω πως αυτό έκανες εσύ), είναι πως κάποιος αποφάσισε να ανεβάσει το damage του προκειμένου να ανεβάσει τα stats του και άρχισε να καμπερώνει πίσω απο τους άλλους για να μείνει περισσότερο ζωντανός και να προλαβαίνει να κάνει περισσότερο damage απο ότι έκανε πριν(πριν έκανε 200damage με ένα hit και ψόφαγε, τώρα κάνει 600damage γιατί προλαβαίνει και κάνει τρία hit πριν πέσει).
Κατάφερε λοιπόν να ανεβάσει το damage του (και πιθανόν και τα kills του) και έτσι ανεβαίνει το WN6 του και η γραμμή στο γράφημα.
Αλλά για να το κάνει αυτό περίμενε πολύ ώρα πίσω-πίσω να μη spotαριστεί και ψοφήσει και απλά περίμενε πότε θα βγουν οι αντίπαλοι μπροστά του(ή να τους φωτίσουν οι άλλοι) για να κάνει σίγουρο damage(που παλιότερα δεν έκανε λόγω γρήγορου "θανάτου") με αποτέλεσμα να μένει συνήθως μόνος του στο τέλος(αφού είχε "κρυφτεί" και δε φαινόταν ούτε βοηθούσε εκεί που έπρεπε) απέναντι σε 4-5 εχθρικά άρματα που τον σκοτώναν και έτσι ερχόταν η ήτα(εδώ εξηγείται πως πέφτει το win ratio).

Για να μη παρεξηγηθώ, δε λεώ πως αυτό κάνεις εσύ.Το έφερα σα παράδειγμα για το πως γίνεται να ανεβαίνει η γραμμή στο ένα γράφημα και να πέφτει στο άλλο.
Γι'αυτό λοιπόν ας μη κοιτάμε τα stats κλπ.Ας κοιτάξουμε πως θα μάθουμε καλύτερα το game και πως να εκμεταλευτούμε τα λάθη και τις αδυναμίες των αντιπάλων μας και θα ανέβουν και τα stats μετά.

ας μιλήσουμε πιο συγκεκριμένα λοιπόν και θα σου πω, οτι δεν έχω αλλάξει τρόπο παιχνιδιού. Η βελτίωση μου οφείλετε σε απλά καλύτερη γνώση του παιχνιδιού και λίγο καλύτερο παίξιμο ... δεν έχω αρχίσει να καμπερώνω ουτε καν με το 110ε4 που παίζω ... και γιαυτό δεν μπορώ να καταλάβω γιατι πέφτει το winrate μου ...

Επισκέπτης
Επισκέπτης


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

efficiency και πόσο καλοί είμαστε τελικά? - Σελίδα 3 Empty Απ: efficiency και πόσο καλοί είμαστε τελικά?

Δημοσίευση από ???????? Τρι Φεβ 12, 2013 2:57 am

ee3509 έγραψε:Δεν βλέπω και κάποιο ιδιαίτερο συμπέρασμα. πέραν οτι στα 1000~ eff δεν ανεβάζεις σημαντικά την πιθανότητα του να νικήσεις ενω στα 1600 το κάνεις πολύ περισσότερο - γι αυτό και τελικά σε βάθος χιλιάδων μαχών ο ένας καταλήγει με 47% win και ο άλλος με 57%

Αυτό σημαίνει οτι σε βάθος 20000 δειγμάτων ο ένας έχει κερδίσει περίπου 2000 παραπάνω ! Το συνειδητοποιήτε πως έχετε κάνει σχεδόν τις ίδιες μάχες και ο ένας κέρδισε 2000 φορές παραπάνω ? Ε δεν μπορεί να είναι τύχη... εκτός να καταργήσουμε την έννοια του skill

Ας δούμε όμως και στην πράξη τι άλλο δείχνουν τα νούμερα,
είπα να πιάσω ένα άρμα στο οποίο να έχουν και οι δύο αρκετές μάχες
και να μην είναι άρμα για companies, το E-75, οι περισσότεροι θα συμφωνήσετε φαντάζομαι οτι είναι πολύ καλό.

dolofonos e-75 : 357 games
win : 53%
kills : 490 : 1.37 ratio
hit ratio : 87%
avg damage : 1963
====================
cgakis e-75 : 1353 games
win : 47%
kills : 955 : 0.7 ratio
hit : 73%
avg damage : 1237
====================

πείτε μου οτι δεν είμαι ο μόνος που βλέπω την διαφορά Smile


Άντε λοιπόν για να τελειώνει αυτό το παραμυθάκι ότι το win ratio εξαρτάτε από τον παίκτη και ότι το φτιάχνει αυτός......χθες 6 μάχες defeat όλες σε όλες 3000 έως 3500 dmg και από 1 εως 2 kill kai στην τελευταία το αποκορύφωμα 4700 dmg kai 7 kill και το αποτέλεσμα???ενα μεγααααλιωδες DEFEAT...οπότε εμένα το παραμύθι με τα win ratio δεν με ψήνει...όσοι το πιστεύετε καθίστε και ζήστε για αυτά τα στατιστικά που θα υπάρχουν σε ένα στημένο και βρόμικο game όπως είναι αυτό......

????????
Επισκέπτης


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

efficiency και πόσο καλοί είμαστε τελικά? - Σελίδα 3 Empty Απ: efficiency και πόσο καλοί είμαστε τελικά?

Δημοσίευση από ee3509 Τρι Φεβ 12, 2013 3:18 am

Ετσι μάλιστα ! άμα κάνεις 3000 damage σε κάθε παιχνίδι και για τα επόμενα 6000 παιχνίδια - τότε θα φτάσεις ακριβώς εκεί που είναι σήμερα ο dolofonos
δηλαδή στο 1500 average damage απο το 742 που είσαι τώρα ! ίδιο average tank level έχετε

κάνε το αυτό και να δεις τι ωραία ανεβαίνουν τα στατιστικά σε αυτό το "βρώμικο" παιχνίδι !
ee3509
ee3509

Αριθμός μηνυμάτων : 253

http://unregulatedwotgr.forumgreek.com/

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

efficiency και πόσο καλοί είμαστε τελικά? - Σελίδα 3 Empty Απ: efficiency και πόσο καλοί είμαστε τελικά?

Δημοσίευση από gregorakis Τρι Φεβ 12, 2013 3:39 am

starhidistis1 έγραψε: ... οπότε εμένα το παραμύθι με τα win ratio δεν με ψήνει...όσοι το πιστεύετε καθίστε και ζήστε για αυτά τα στατιστικά που θα υπάρχουν σε ένα στημένο και βρόμικο game όπως είναι αυτό......

... αχά , τώρα κατάλαβα γιατί το WoT είναι το αγαπημένο παιχνίδι του Αχιλλέα Μπέου ...
gregorakis
gregorakis

Αριθμός μηνυμάτων : 841

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

efficiency και πόσο καλοί είμαστε τελικά? - Σελίδα 3 Empty Απ: efficiency και πόσο καλοί είμαστε τελικά?

Δημοσίευση από dolofonos Τρι Φεβ 12, 2013 4:01 am

Εντάξει δεν είναι να φτάσει κανείς κανέναν αλλά να δούμε που πάσχουμε και να το βελτιώσουμε. Πέρασαν πάρα πολλά παιδιά από την κλαν και αυτοί που δεχτήκαν αυτά που λέμε και εδώ έγιναν πολύ καλύτεροι παίκτες δεν έμειναν σε απλές δικαιολογίες. Δεν λέμε να γίνει κανείς αρματωμένος. Δεν υπάρχει τίποτε βρόμικο και τίποτε προμελετημένο εναντίον τον παικτών. Απλά έχει κακή σχεδίαση το παιχνίδι και προσπαθούν πόσο καιρό να το διορθώσουν, δεν κυνηγάνε μεμονωμένα κανέναν. ΟΛΟΙ μα ΟΛΟΙ οι παίκτες είναι το ίδιο μέσα στο παιχνίδι και ο καθένας κανονίζει την μοίρα του. Κάποιοι το έχουν κάποιοι όχι, το θέμα είναι όμως να θέλεις να γίνεις καλύτερος καταρχάς για εσένα και βέβαια για την ομάδα σου. Σας βάλω να παίξετε με 17χρονο σας κάνει σβούρες με το MAUS γιατί πολύ απλά εγώ δεν μπορώ να τον αντιμετοπίσω.
dolofonos
dolofonos

Αριθμός μηνυμάτων : 428
Ηλικία : 43

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

efficiency και πόσο καλοί είμαστε τελικά? - Σελίδα 3 Empty Απ: efficiency και πόσο καλοί είμαστε τελικά?

Δημοσίευση από ee3509 Τρι Φεβ 12, 2013 4:12 am

δεν γράφετε κανα guide να βοηθήσετε την κατάσταση, να μάθω και γω τίποτα παραπάνω ?
ee3509
ee3509

Αριθμός μηνυμάτων : 253

http://unregulatedwotgr.forumgreek.com/

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

efficiency και πόσο καλοί είμαστε τελικά? - Σελίδα 3 Empty Απ: efficiency και πόσο καλοί είμαστε τελικά?

Δημοσίευση από Founder Τρι Φεβ 12, 2013 4:15 am

Θα ήθελα να συμπληρώσω και κάτι άλλο αναφορικά με το WR και την άποψη κάποιων συνομιλητών πως αυτό είναι που έχει σημασία τελικά όσο και αν το ψάχνουμε και πως αυτοί που έχουν υψηλό WR ότι και να λέμε είναι καλύτεροι.
Ας το πιάσουμε λοιπόν με ψυχραιμία. Έστω πως ο παίκτης Χ για διάφορους δικούς του λόγους (noobas, κουλός, γκαντέμης) πέστε τον όπως θέλετε, διαμόρφωσε μετά από 3000 μάχες ένα WR της τάξης του 46%, ενώ ο παίκτης Ψ πάλι για διάφορους δικούς του λόγους (παικταράς, τυχερός) κλπ διαμόρφωσε στον ίδιο αριθμό μαχών WR της τάξης των 56%.
Καλά μέχρι εδώ? Σύμφωνα λοιπόν με την λογική σας ο παίκτης Χ είναι μέτριος έως κάτω του μέτριου ενώ ο παίκτης Ψ είναι παιχτρόνι. Ο παίκτης Χ μπαίνει στις μάχες με μικρή ικανότητα να επηρεάσει το αποτέλεσμα τους (αφού είναι σκατονουμπάς) ενώ ο παίκτης Ψ που είναι ο γενικός γ@μ@ω (αυτό άλλωστε λέει και το WR του έτσι?) μπαίνει στις μάχες με μεγάλη πιθανότητα να τις επηρεάσει ενεργά και η ομάδα του να κερδίσει.
Ας κάνουμε ακόμα μια παραδοχή την οποία οι περισσότεροι προλλαλήσαντες ήδη αποδέχεστε με τα λεγόμενα σας. Ο παράγοντας τύχη, κακού MM κλπ ουδόλως επηρεάζουν ή έστω επηρεάζουν αμελητέα το WR των παικτών καθώς στατιστικά είναι ίδιο για όλους. Σωστά?
Τι συμπέρασμα βγάζω λοιπόν εγώ με το κουτό μυαλό μου από τα παραπάνω στοιχεία και τι θα περίμενα να δω στην πορεία του χρόνου.
Τον παίκτη Χ, ναι αυτόν τον σκατονουμπά με το απαράδεκτο 46% WR, να συνεχίσει να πέφτει μέχρι να καεί στην κόλαση Twisted Evil και τον παιχταρά με το καταπληκτικό 56% που μπαίνει στις μάχες και γ@μει τα πάντα να συνεχίσει διαρκώς να το ανεβάζει. Θα περίμενα λοιπόν να δω αυτούς τους δύο παίκτες μετά από, ας πούμε 5000 μάχες ο ένας να έχει πέσει πχ στο 40% και ο άλλος να έχει ανέβει στο 62%. Και μετά από άλλες 5000 μάχες ο πρώτος να έχει φτάσει στο 35% και ο δεύτερος να έχει σκαρφαλώσει στο 67%.
Ααααα, μη μου αρχίσετε τα μα και μου! Εσείς το είπατε! Και μάλιστα ξεκάθαρα! Πρώτον η τύχη και το ΜΜ δεν παίζουν ρόλο και δεύτερον "τον κ@λ@ σας να χτυπάτε κάτω αυτός που έχει υψηλό WR είναι παικταράς ενώ αυτός που έχει χαμηλό είναι νουμπάς". Έτσι δεν είναι?
Για εξηγήστε μου τώρα. Γιατί άραγε δεν γίνετε αυτό? Η μάλλον να το ρωτήσω λιγο καλύτερα. Γιατί δεν γίνετε αυτό στο περισσότερο των περιπτώσεων? Γιατί γίνεται. Αλλά γίνεται σε εξαιρετικά λίγες περιπτώσεις της τάξης του 0,1% των πραγματικών ταλέντων δηλαδή όπως αποδίδει το ποσοστό των κορυφαίων παικτών και το site με το efficiency.
Με τους υπόλοιπους τι γίνεται? Ξέρουμε όλοι μας πολύ καλά. Αυτό που έχει διαμορφώσει ένα σκατοποσοστό της τάξης του 48% θα χαροπαλεύει εκεί γύρω με απόκλιση +-1-2% το οποίο κυρίως θα καθορίζεται από την γκαντεμιά του και τα αυτοκτονικά loss streaks που όλοι μας έχουμε βιώσει και όχι επειδή τη μια βδομάδα είναι παικτρόνι και την άλλη μεταλλάσεται σε νουμπά , ενώ η δεύτερη μας περίπτωση θα χαίρεται διαρκώς το υψηλό ποσοστό του της τάξης των 56%, έχοντας όμως και αυτός παρόμοιες +/_ διακυμάνσεις.
Πως κατέληξαν τώρα οι δύο μας περιπτώσεις ο ένας στο 46% και ο άλλος στο 56%? Μπορεί να έχουν συντελέσει άπειροι λόγοι (απρόσεχτα παιχνίδια, κανένα ενδιαφέρον για τα στατιστικά, αργή εκμάθηση του παιχνιδιού από την μια, ψαγμένος παίκτης, πιο γρήγορη εκμάθηση του παιχνιδιού κλπ από την άλλη. Δεν έχει ιδιαίτερη σημασία. Για κάποιο λόγο έγινε.
Και πάμε τώρα στην κρίσιμη ερώτηση. Κάποιος που συντηρεί για 5000 μάχες το WR του στο 48% είναι χειρότερος παίκτης από κάποιον άλλο που το συντηρεί για τον ίδιο αριθμό μαχών στο 56%? Αν ναι τότε γιατί δεν πέφτει το WR του πρώτου ή γιατί δεν ανεβαίνει του δεύτερου??
Αυτό που θέλω να σας δείξω με αυτό το κειμενο μακρυνάρι είναι:

Δεν έχει τόση σημασία το ίδιο το WR του κάθε παίκτη αλλά Η ΤΑΣΗ ΑΛΛΑΓΗΣ ΤΟΥ ΣΤΗΝ ΠΟΡΕΙΑ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ!!!


Θα συμβούλευα λοιπόν όλους εσάς στις Clans που είστε υπεύθυνοι αξιολόγησης των παικτών, πριν βάλετε την σφραγίδα σας σε κάποιον παίκτη με βάση το WR που έχει την συγκεκριμένη στιγμή που τον ελέγχεται, να μελετήσετε καλύτερα το διάγραμμα της πορείας του σε βάθος χρόνου και μαχών. Αυτό μαζί με το efficiency του παίκτη.

Αυτά και συγνώμη για το μακρυνάρι Smile
Founder
Founder
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 786
Ηλικία : 78

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

efficiency και πόσο καλοί είμαστε τελικά? - Σελίδα 3 Empty Απ: efficiency και πόσο καλοί είμαστε τελικά?

Δημοσίευση από cgakis Τρι Φεβ 12, 2013 4:22 am

εβαλα καποιες μαχες εχθες το ιδιο εκανε και ο dolofonos πειτε μου αν βλεπετε καμια σχεση στα στατιστικα της μαχης και για τους 2 μας και πειτε μου αν με τετοια στατιστικα μαχης μπορεις να βελτιωσεις τα ατομικα στατιστικα σου και ποσο περισσοτερο το win rate


ειπα και παραπανω οτι υπαρχουν καλοι μετριοι και κακοι παιχτες δεν προσπαθω να ισοπεδωσω κατι αλλα απλα λεω την γνωμη μου οτι με τετοιο ΜΜ που μου βγαζει καθημερινα εμενα ειναι δυσκολο να φερω τα πανω κατω
cgakis
cgakis

Αριθμός μηνυμάτων : 360
Ηλικία : 49

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

efficiency και πόσο καλοί είμαστε τελικά? - Σελίδα 3 Empty Απ: efficiency και πόσο καλοί είμαστε τελικά?

Δημοσίευση από ee3509 Τρι Φεβ 12, 2013 4:35 am

Δεν είναι μόνο το winrate, είναι όλα τα νούμερα που αναφέρω (για μένα τουλάχιστον) όμως το winrate είναι μια καλή ένδειξη.

Επίσης μιλάμε για πιθανότητα - όχι για βεβαιότητα, δηλαδή το υψηλό win rate δείχνει κάποιον που μέχρι τώρα έπαιζε καλά, το χαμηλό δείχνει κάποιον που μέχρι τώρα δεν έπαιζε το ίδιο καλά. Ο πρώτος μπορεί ξαφνικά να χάζεψε και ο δεύτερος να έμαθε το παιχνίδι - αυτό είναι πιθανότητα μπορεί και να συμβαίνει αλλα είναι η εξαίρεση.

Και εγώ είχα 48% στις 2κ μάχες γιατί ήμουν άσχετος, μετα άρχισα να μαθαίνω και στις 8κ έπιασα 54% - κάποια στιγμή όμως θα πιάσω ταβάνι - δεν θα μπορώ δηλαδή να συνεχίζω να κερδίζω συστηματικά για να ανεβαίνει στο σύνολο. Μπορεί να πίασω ταβάνι στο 55% μπορεί στο 60% αλλα όσο καλός και να είμαι υπάρχει όριο στο πόσο θα επηρεάσω μια μάχη μόνος μου, το όριο του winrate για τον καθένα μάλλον κάνει reflect αυτή την ικανότητα.

Αλλος έχει 48% στις 2κ μάχες και μετά στις 4κ έχει 44%, και αυτός κάποια στιγμή θα πιάσει πάτο, μπορεί στο 40% μπορεί στο 38%, το θέμα όμως είναι οτι η δική του ανικανότητα επηρεάζει την μάχη μέχρι ένα όριο γιατί έχει και άλλους 14 μέσα, οπότε δεν έχει λογική να πεις οτι θα περίμενες να φτάσει στο 10% π.χ. Ολοι φτάνουν στο φυσικό τους όριο όσο μεγαλώνει το δείγμα.

Τώρα να μου πεις μπορεί ο άλλος να είναι άσχετος για 10κ μάχες και μετά να μάθει - δεν λέω όχι - μπορεί. Αυτό που λέω όμως είναι οτι βλέποντας υψηλά wr, avg dmg, spot, kill ξέρω οτι κάποιος είναι καλός γιατί αυτά δεν συμβαίνουν απο τύχη. Απο την άλλη όταν βλέπω χαμηλά stats μπορεί ο άλλος να είναι καλός γιατί άρχισε να μαθαίνει μπορεί όμως και να μην έμαθε ποτέ. Αρα για τον ένα ξέρω οτι είναι καλός, για τον άλλο "παίζεται".
ee3509
ee3509

Αριθμός μηνυμάτων : 253

http://unregulatedwotgr.forumgreek.com/

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

efficiency και πόσο καλοί είμαστε τελικά? - Σελίδα 3 Empty Απ: efficiency και πόσο καλοί είμαστε τελικά?

Δημοσίευση από Founder Τρι Φεβ 12, 2013 4:52 am

Πάνο είδες πως τέλειωσα το κείμενο μου.
Διάγραμμα αλλαγής WR στο χρόνο + efficiency. Που περιλαμβάνει όσα ακριβώς είπες. Το κείμενο απευθύνεται σε κάποιες ακραίες απόψεις που ακούστηκαν για το WR. Και χρησιμοποιώ ακραία παραδείγματα για να τονίσω το "κουτό" της υπόθεσης.
Αν με έβαζε πάντως κάποιος να διαλέξω ανάμεσα σε δύο παίκτες μόνο με βάση το WR από τους οποίους ο ένας στις τελευταίες 5000 μάχες ανέβασε το WR του από 45% σε 50% ενώ ο δεύτερος το είχε καρφωμένο στα 55%, θα διάλεγα τον πρώτο καθώς αυτός ο παίκτης δείχνει να έχει μεγάλο potential.
Founder
Founder
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 786
Ηλικία : 78

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

efficiency και πόσο καλοί είμαστε τελικά? - Σελίδα 3 Empty Απ: efficiency και πόσο καλοί είμαστε τελικά?

Δημοσίευση από dolofonos Τρι Φεβ 12, 2013 4:59 am

cgakis έγραψε: εβαλα καποιες μαχες εχθες το ιδιο εκανε και ο dolofonos πειτε μου αν βλεπετε καμια σχεση στα στατιστικα της μαχης και για τους 2 μας και πειτε μου αν με τετοια στατιστικα μαχης μπορεις να βελτιωσεις τα ατομικα στατιστικα σου και ποσο περισσοτερο το win rate


ειπα και παραπανω οτι υπαρχουν καλοι μετριοι και κακοι παιχτες δεν προσπαθω να ισοπεδωσω κατι αλλα απλα λεω την γνωμη μου οτι με τετοιο ΜΜ που μου βγαζει καθημερινα εμενα ειναι δυσκολο να φερω τα πανω κατω
Ναι βλέπω μεγάλη διαφορά. Από τις 6 μάχες μου οι 2 είναι λίγο πάνω από 50% να την κερδίσουμε την στιγμή που έχω 1644 WN6 και άρα αλλάζω αυτό το νούμερο. Εσύ με 990 έχεις 6 στις 13 πάνω από 50% άρα σε βάζει σε καλύτερε ομάδες από εμένα οπότε καλύτερο ΜΜ.
dolofonos
dolofonos

Αριθμός μηνυμάτων : 428
Ηλικία : 43

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

efficiency και πόσο καλοί είμαστε τελικά? - Σελίδα 3 Empty Απ: efficiency και πόσο καλοί είμαστε τελικά?

Δημοσίευση από cgakis Τρι Φεβ 12, 2013 5:10 am

αν εσυ νομιζεις οτι με τις μαχες με τα 6αρια που εβαλες και με το efficiency που εχεις οτι δεν εχεις καλο ΜΜ τα υπολοιπα περιτευουν

cgakis
cgakis

Αριθμός μηνυμάτων : 360
Ηλικία : 49

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

efficiency και πόσο καλοί είμαστε τελικά? - Σελίδα 3 Empty Απ: efficiency και πόσο καλοί είμαστε τελικά?

Δημοσίευση από gregorakis Τρι Φεβ 12, 2013 5:18 am

@ sisifos - είναι πάνω κάτω αυτό που γράφει ο ee3509 δλδ κάποια στιγμή θα σταθεροποιηθείς ... είναι απλά μαθηματικά αυτός που έχει 48% είναι πάντα το ίδιο κατώτερος από αυτόν με το 56% αν τα ποσοστά παραμένουν αυτά ... πχ για να παραμείνεις στο 56% πρέπει κάθε μέρα να έχεις WR 56% ή αν μια μέρα έχεις 54 την επόμενη να το καλύψεις με 58 κτλ ... αν κάποιος παραμένει σταθερός αυτό σημαίνει πως "πιάνει" πάντα τα ποσοστά του ... επίσης οι ελάχιστες και οι μέγιστες τιμές που μπορεί κάποιος να έχει στο παιχνίδι όσον αφορά το WR κυμαίνονται κάπου από το 35% έως το 70% ... ελάχιστοι παίκτες (με ικανό αριθμό παιχνιδιών πάνω από 3Κ μάχες) είναι έξω από αυτό το όριο ... κανείς δε μπορεί να έχει 3Κ μάχες και WR 15% , μόνο το άρμα να βάζεις μέσα και να φεύγεις ένα 30% θα το έχεις, πόσες και πόσες μάχες δεν έχουν κερδηθεί με AFK άρματα ακόμα και 10αρια ...

Το WR είναι στοιχείο, που όπως είπα ΑΝ και μόνο ΑΝ έχω να επιλέξω ένα μόνο στατιστικό δεδομένο για να αξιολογήσω κάποιον, θα ήταν αυτό ... πάμε όμως λίγο και στις διαφορές ... ένας παίκτης με 52% δεν έχει και μεγάλες διαφορές από έναν με 54%, αν και πιστέψτε με δεν είναι και πολύ εύκολο να πας από 52 σε 54 ειδικά αν έχεις πολλές μάχες ... ξέρω παίκτες με 54% που δεν τους θεωρώ καθόλου κατώτερους από μένα, ίσως να είναι και καλύτεροι, που έχω 57% (ελπίζω σύντομα 58% Very Happy ) και εγώ ξέρω πόσο μα πόσο δύσκολο είναι να πας από 54 στο 57 όταν έχεις +15Κ μάχες .... ΟΜΩΣ η διαφορά ενός παίκτη με 48% από έναν με 52-53% είναι ΤΕΡΑΣΤΙΑ όσο κι αν κάποιοι δε θέλουν να το παραδεχτούν...

Και σε αυτό που ρωτάς αν κάποιος που πήγε από το 45 στο 50% είναι καλύτερος από κάποιον που είναι σταθερά στο 55% η απάντηση είναι ένα πολύ μεγάλο ΟΧΙ ... θα μπορούσε ίσως κάποια στιγμή να γίνει καλύτερος αλλά ακόμα είναι πίσω αφού ο δεύτερος μπορεί και συντηρεί το 55% αυτομάτως σημαίνει πως ακόμα έχει πολύ καλύτερο ημερήσιο WR ... και αυτό είναι απλά μαθηματικά που δε θα εξηγήσω γιατί το κάνει πάντα καλύτερα ο ee3509 ...
gregorakis
gregorakis

Αριθμός μηνυμάτων : 841

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σελίδα 3 από 5 Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5  Επόμενο

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης