World of Tanks Greece
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Στατιστικά παικτών... με πόση ακρίβεια μας περιγράφουν?

+22
yanis
Marita89
cgakis
billys07
trexas
panoc
lerovith
CosaNostraISMYINGAMENAME
DocMustang
Kostis_Larsson
taramas
Midblue
Amerikanos
BLACK72
Ghostalker
dolofonos
Sanguinius
HeeroYuy997
ee3509
perseas
Founder
gregorakis
26 απαντήσεις

Σελίδα 12 από 15 Επιστροφή  1 ... 7 ... 11, 12, 13, 14, 15  Επόμενο

Πήγαινε κάτω

Στατιστικά παικτών... με πόση ακρίβεια μας περιγράφουν? - Σελίδα 12 Empty Απ: Στατιστικά παικτών... με πόση ακρίβεια μας περιγράφουν?

Δημοσίευση από Επισκέπτης Πεμ Ιουν 13, 2013 8:38 am

θέλει πολύ ψάξιμο ... Smile 
τ ο συγκεκριμένο πάντως είναι: 
http://ftr-wot.blogspot.gr/2013/03/2632013.html

Επισκέπτης
Επισκέπτης


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Στατιστικά παικτών... με πόση ακρίβεια μας περιγράφουν? - Σελίδα 12 Empty Απ: Στατιστικά παικτών... με πόση ακρίβεια μας περιγράφουν?

Δημοσίευση από Sanguinius Κυρ Ιουν 16, 2013 9:38 am

Μια ερώτηση, η υπογραφή του wot labs δείχνει και τα στατιστικά από τις μάχες του test server;
Sanguinius
Sanguinius

Αριθμός μηνυμάτων : 968

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Στατιστικά παικτών... με πόση ακρίβεια μας περιγράφουν? - Σελίδα 12 Empty Απ: Στατιστικά παικτών... με πόση ακρίβεια μας περιγράφουν?

Δημοσίευση από gregorakis Δευ Ιουν 17, 2013 12:30 am

... δε νομίζω καθώς ο test server λειτουργεί χρησιμοποιώντας ένα back-up copy της βάσης δεδομένων του παιχνιδιού μιας ημερομηνίας ... είναι δηλαδή ένας ξεχωριστός game server με μια παλαιότερη database ...
gregorakis
gregorakis

Αριθμός μηνυμάτων : 841

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Στατιστικά παικτών... με πόση ακρίβεια μας περιγράφουν? - Σελίδα 12 Empty Απ: Στατιστικά παικτών... με πόση ακρίβεια μας περιγράφουν?

Δημοσίευση από dolofonos Δευ Φεβ 03, 2014 10:36 am

Ξανανεβάζω το θέμα μπας και συζητηθεί εδώ και όχι σ όλα τα άλλα θέματα που δεν έχουν σχέση με τα στατιστικά.
dolofonos
dolofonos

Αριθμός μηνυμάτων : 428
Ηλικία : 44

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Στατιστικά παικτών... με πόση ακρίβεια μας περιγράφουν? - Σελίδα 12 Empty Απ: Στατιστικά παικτών... με πόση ακρίβεια μας περιγράφουν?

Δημοσίευση από gregorakis Δευ Φεβ 03, 2014 10:48 am

... τι δεν το έχουμε εξαντλήσει ???
gregorakis
gregorakis

Αριθμός μηνυμάτων : 841

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Στατιστικά παικτών... με πόση ακρίβεια μας περιγράφουν? - Σελίδα 12 Empty Απ: Στατιστικά παικτών... με πόση ακρίβεια μας περιγράφουν?

Δημοσίευση από cgakis Δευ Φεβ 03, 2014 11:03 am

μαλλον οχι γιατι ακομα δεν λεμε να καταλαβουμε οτι τα στατιστικα δειχνουν κατα την γνωμη το 70% του τι ειναι ενας παιχτης και εγω παλαιοτερα ειμουν αρνητικος αλλα η αληθεια ειναι οτι τα στατιστικα λενε την αληθεια τουλαχιστον στο ποσοστο που αναφερω
cgakis
cgakis

Αριθμός μηνυμάτων : 360
Ηλικία : 49

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Στατιστικά παικτών... με πόση ακρίβεια μας περιγράφουν? - Σελίδα 12 Empty Απ: Στατιστικά παικτών... με πόση ακρίβεια μας περιγράφουν?

Δημοσίευση από gregorakis Δευ Φεβ 03, 2014 11:14 am

... άρα λοιπόν όντως δεν το έχουμε εξαντλήσει, αφού δε σας έχω πείσει ακόμα πως τα στατιστικά δείχνουν κατά 95% την ικανότητα ενός παίκτη, σε random battles ofc ...
gregorakis
gregorakis

Αριθμός μηνυμάτων : 841

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Στατιστικά παικτών... με πόση ακρίβεια μας περιγράφουν? - Σελίδα 12 Empty Απ: Στατιστικά παικτών... με πόση ακρίβεια μας περιγράφουν?

Δημοσίευση από Marita89 Τρι Φεβ 04, 2014 4:36 am

Πιστευω οτι τα στατιστικα δειχνουν τα παντα για εναν παιχτη.Αν υπαρχουν καποιοι που δεν το πιστευουν τοτε θα τους πω να δουν τα στατιστικα του τελευταιου μηνα η των τελευταιων μαχων που ειναι περισσοτερο αντιπροσωπευτικα.Αν καποιος δεν το πιστευει ουτε αυτο τοτε ΣΙΓΟΥΡΑ το καλυτερο στατιστικο για την ποιοτητα καποιου ειναι το average damage per battle για το καθε τανκ του.Το MM και η ατυχια στις ομαδες ειναι δικαιολογιες κακων κ μετριων παιχτων,και τα unicums το ιδιο ΜΜ εχουν κ τις ιδιες ομαδες(στα random).Η αληθεια ειναι οτι η πλειοψηφια των παιχτων στ παιχνιδι(και των Ελληνων)ειναι κακοι παιχτες κατω του 49%.Αυτη ειναι η αποψη μου για το ενδιαφερον τοπικ.

Marita89

Αριθμός μηνυμάτων : 230

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Στατιστικά παικτών... με πόση ακρίβεια μας περιγράφουν? - Σελίδα 12 Empty Απ: Στατιστικά παικτών... με πόση ακρίβεια μας περιγράφουν?

Δημοσίευση από Kostis_Larsson Τρι Φεβ 04, 2014 4:46 am

Marita89 έγραψε:Πιστευω οτι τα στατιστικα δειχνουν τα παντα για εναν παιχτη...
Φαντάζομαι μιλάς για random battles, γιατί σε ομαδικό παιχνίδι (CW, company, κλπ) μπορεί και να πέφτουν αρκετά έξω, όχι συχνά αλλά το έχω δει.

Kostis_Larsson

Αριθμός μηνυμάτων : 651
Ηλικία : 46

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Στατιστικά παικτών... με πόση ακρίβεια μας περιγράφουν? - Σελίδα 12 Empty Απ: Στατιστικά παικτών... με πόση ακρίβεια μας περιγράφουν?

Δημοσίευση από Marita89 Τρι Φεβ 04, 2014 4:54 am

Ναι για τα random(με plattoon η χωρις) κυριως.  Smile

Marita89

Αριθμός μηνυμάτων : 230

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Στατιστικά παικτών... με πόση ακρίβεια μας περιγράφουν? - Σελίδα 12 Empty Απ: Στατιστικά παικτών... με πόση ακρίβεια μας περιγράφουν?

Δημοσίευση από taramas Τρι Φεβ 04, 2014 8:10 am

Αν τα κοιτάξεις όλα και κυρίως κάποια που φαίνονται ασήμαντα απο την πρώτη ματιά οπως για παράδειγμα το A.Tier που μπορεις να δείς αν ενας παίχτης έχει πετύχει τα στατιστικά με μικρού tier αρματα ή όχι, μπορείς να βγάλεις κάποια συμπεράσματα και να έχεις μια εικόνα για τις επιδόσεις κάποιου, μένει ομως κάτι πολύ σημαντικό απέξω, κατω απο ποιές συνθήκες έγιναν αυτές οι επιδόσεις, π.χ. υπήρχε ενδιαφέρον για να δημιουργηθούν στατιστικά? υπήρχε το περιβάλλον που βοηθούσε το ανέβασμα (π.χ. συμπαίχτες για platoon)? και πολλά άλλα που δεν μπορούμε να τα υπολογίσουμε, γιαυτό και βλέπουμε πολλές φορές το φαινόμενο να υπάρχουν στατιστικά και να μην αντικατοπτρίζουν ούτε την ικανότητα ούτε την γνώση κάποιου.
Αρα όταν κοιτάμε τα στατιστικά πρέπει πρώτον να τα διαβάζουμε και δεύτερον να έχουμε και μια άποψη του ίδιου του παίχτη, βέβαια τα ακραία νούμερα είτε τα υψηλότερα είτε τα χαμηλότερα ειναι περισσότερο ενδεικτικά, δηλαδή κάποιος με 1900 wn7 είναι πολύ δύσκολο να είναι αρκετά χειρότερος οπως και κάποιος με 500 ειναι σπάνιο να είναι πολύ καλύτερος, οταν ομως συγκρίνουμε στατιστικα του τύπου 1200 και 1500 υπάρχει πάντα η πιθανότητα να μην είναι πραγματική η διαφορά μεταξύ τους.

taramas

Αριθμός μηνυμάτων : 747
Ηλικία : 61

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Στατιστικά παικτών... με πόση ακρίβεια μας περιγράφουν? - Σελίδα 12 Empty Απ: Στατιστικά παικτών... με πόση ακρίβεια μας περιγράφουν?

Δημοσίευση από Marita89 Τρι Φεβ 04, 2014 9:15 am

Το παν ειναι το average dmg per battle,εκει δεν εχει σημασια ουτε το platoon τοσο ουτε το αν εχεις καλη η κακη ομαδα αλλα ειναι η ικανοτητα που εχει ο καθενας μας να επηρεαζει τη μαχη(και αυτο γινεται με damage).Το win ratio δεν ειναι τοσο αντιπροσωπευτικο ΑΝ ΚΑΙ οταν εχεις καλο damage per battle(dpb) και κακο win ratio(w/r) πιθανο ειναι να μην χτυπας τους σωστους στοχους,δηλαδη αυτους που χρειαζεται η ομαδα σου για να κερδισει(αρα δεν εισαι χρησιμος στην ομαδα).Τωρα αν εισαι και στο w/r kai sto dpb κακος τοτε....

Marita89

Αριθμός μηνυμάτων : 230

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Στατιστικά παικτών... με πόση ακρίβεια μας περιγράφουν? - Σελίδα 12 Empty Απ: Στατιστικά παικτών... με πόση ακρίβεια μας περιγράφουν?

Δημοσίευση από Sanguinius Τρι Φεβ 04, 2014 9:25 am

Συμφωνώ το dmg είναι ίσως το καλύτερο ενδεικτικό για τις ικανότητες του παίχτη
Sanguinius
Sanguinius

Αριθμός μηνυμάτων : 968

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Στατιστικά παικτών... με πόση ακρίβεια μας περιγράφουν? - Σελίδα 12 Empty Απ: Στατιστικά παικτών... με πόση ακρίβεια μας περιγράφουν?

Δημοσίευση από gregorakis Τρι Φεβ 04, 2014 10:50 am

... διαφωνώ σχεδόν με όλους ... θα περιμένω να γράψουν κι άλλοι τη γνώμη τους και κατόπιν θα εξηγήσω πάλι πως διαβάζουμε τα στατιστικά, τι σημαίνουν, πως αξιολογούνται κτλ ...
gregorakis
gregorakis

Αριθμός μηνυμάτων : 841

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Στατιστικά παικτών... με πόση ακρίβεια μας περιγράφουν? - Σελίδα 12 Empty Απ: Στατιστικά παικτών... με πόση ακρίβεια μας περιγράφουν?

Δημοσίευση από taramas Τρι Φεβ 04, 2014 11:09 am

gregorakis έγραψε:... διαφωνώ σχεδόν με όλους ... θα περιμένω να γράψουν κι άλλοι τη γνώμη τους και κατόπιν θα εξηγήσω πάλι πως διαβάζουμε τα στατιστικά, τι σημαίνουν, πως αξιολογούνται κτλ ...

Αν κατάλαβες δεν διαφωνούμε στο πώς "διαβάζονται" ούτε στο τι δείχνουν, ξέρουμε να διαβάζουμε και την αγγλοσαξωνική, αυτό που λέμε τουλάχιστον κάποιοι είναι το γεγονός οτι υπάρχουν παράγοντες που δεν μπορούν να υπολογιστούν, εκτός αν εσύ μας βρείς το νούμερο που δείχνει την διάθεση που είχε ο παίχτης οταν έκανε μάχες σε σχέση με την ικανότητα του.
Βεβαίως και μπορείς να διαφωνείς αλλά και πάλι δεν θα βρείς το νούμερο που θα δείχνει την πραγματικότητα και όχι την τάση προς κάποια κατεύθυνση.

taramas

Αριθμός μηνυμάτων : 747
Ηλικία : 61

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Στατιστικά παικτών... με πόση ακρίβεια μας περιγράφουν? - Σελίδα 12 Empty Απ: Στατιστικά παικτών... με πόση ακρίβεια μας περιγράφουν?

Δημοσίευση από gregorakis Τρι Φεβ 04, 2014 11:19 am

... τα στατιστικά δείχνουν αν ένας παίκτης είναι καλός ή κακός και όχι το γιατί είναι αυτό που είναι ... το γιατί όμως είναι κάτι που δεν μας ενδιαφέρει καθόλου ... 

... διαφωνώ όμως τόσο και στο αν ξέρουν όλοι να τα διαβάσουν όσο και στο αν ξέρουν όλοι να τα αξιολογούν, κρίνοντας πάντα από αυτά που διάβασα ως τώρα ...
gregorakis
gregorakis

Αριθμός μηνυμάτων : 841

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Στατιστικά παικτών... με πόση ακρίβεια μας περιγράφουν? - Σελίδα 12 Empty Απ: Στατιστικά παικτών... με πόση ακρίβεια μας περιγράφουν?

Δημοσίευση από yanis Τρι Φεβ 04, 2014 11:41 am

Eite mas aresei eite oxi ta statistika einai ekei ara meros tou paixnidiou. I aksiologisi tous einai diskoli gia auto kapoioi exoun vgalei formules opos WN1,2......8, ER klp. Kamia "megali" Clan den prokeiptai na parei kapoion pou exei ER kato apo 1500 (toulaxiston otan epaiza entatika ego) kai tora pou ksana arxisa orismenes kato 1700. Kaneis den tha dei me kalo mati kapoion me 47% W/R kai ER kato apo 1300 oso kalo paidi kai an einai. Ta stats aksiologoun tin apotelesmatikotita kai oxi ton xaraktira. Etsi eite mas aresei eite oxi, eite prosopika kapoios ta lamvanei ipopsin tou eite oxi sto telos enas Clan Commander auta tha dei gia na apofasisei kai kata poso akrivi einai einai adiaforo (ektos kai einai account apo to ebay).

Safos yparxoun kai paiktes pou den tous endiaferoun ta stats kai kala kanoun alla sto telos oloi theloun na paiksoun se CWs kai na tsimpisoun ligo xrisouli

yanis

Αριθμός μηνυμάτων : 117

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Στατιστικά παικτών... με πόση ακρίβεια μας περιγράφουν? - Σελίδα 12 Empty Απ: Στατιστικά παικτών... με πόση ακρίβεια μας περιγράφουν?

Δημοσίευση από Kostis_Larsson Τρι Φεβ 04, 2014 12:57 pm

Marita89 έγραψε:Το παν ειναι το average dmg per battle,....Το win ratio δεν ειναι τοσο αντιπροσωπευτικο ....
Και όμως θα σου φέρω για παράδειγμα εμένα, που είμαι ένας μέτριος προς καλός παίκτης. Έχω πολύ υψηλό win ratio αλλά χαμηλό avg.dmg και οι λόγοι είναι δύο τα πολλά companies και το ότι έπαιζα πάρα πολύ με scouts. Και στις δύο περιπτώσεις το damage δεν είναι το σημαντικό αλλά κυρίως η νίκη, ειδικά με το scout κατά τη γνώμη μου το spotting damage είναι το πλέον σημαντικό κάτι που όμως δεν καταγράφεται στα στατιστικά.
Πλέον έχω σταματήσει να παίζω με scouts (τόσο πολύ) γιατί το παιχνίδι έχει αλλάξει πάρα πολύ και δεν είναι τόσο φιλικό προς τα scouts.
Μάλλον όμως είμαι η εξαίρεση στον κανόνα.

Kostis_Larsson

Αριθμός μηνυμάτων : 651
Ηλικία : 46

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Στατιστικά παικτών... με πόση ακρίβεια μας περιγράφουν? - Σελίδα 12 Empty Απ: Στατιστικά παικτών... με πόση ακρίβεια μας περιγράφουν?

Δημοσίευση από taramas Τρι Φεβ 04, 2014 12:58 pm

Δεν μίλησε κανείς για χαρακτήρα αν και η ομαδικότητα ειναι στοιχείο του χαρακτήρα και βασική προϋπόθεση για να συμμετάσχει κάποιος σε "σοβαρές" ομάδες, εκτός αν πιστεύετε οτι μπορεί να αποδώσει μια ομάδα με ατομικιστές οπότε διαφωνούμε.
Τα στατιστικά δείχνουν αν κάποιος είναι καλός ή κακός παίχτης χωρίς να μπορούν να υπολογίσουν ολες τις παραμέτρους, δεν είναι επιστήμη αυτό που λέω, είναι πραγματικότητα και περίπου αυτονόητο, τώρα αν αυτοί που έκαναν την πορεία τους με πρώτο σκοπό τα νούμερα δεν μπορούν να κατανοήσουν οτι υπάρχουν άλλες συνθήκες για άλλους παίχτες, δεν μπορώ να κάνω τίποτα γιαυτό.

taramas

Αριθμός μηνυμάτων : 747
Ηλικία : 61

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Στατιστικά παικτών... με πόση ακρίβεια μας περιγράφουν? - Σελίδα 12 Empty Απ: Στατιστικά παικτών... με πόση ακρίβεια μας περιγράφουν?

Δημοσίευση από Marita89 Τρι Φεβ 04, 2014 3:47 pm

Kostis_Larsson έγραψε:
Marita89 έγραψε:Το παν ειναι το average dmg per battle,....Το win ratio δεν ειναι τοσο αντιπροσωπευτικο ....
Και όμως θα σου φέρω για παράδειγμα εμένα, που είμαι ένας μέτριος προς καλός παίκτης. Έχω πολύ υψηλό win ratio αλλά χαμηλό avg.dmg και οι λόγοι είναι δύο τα πολλά companies και το ότι έπαιζα πάρα πολύ με scouts. Και στις δύο περιπτώσεις το damage δεν είναι το σημαντικό αλλά κυρίως η νίκη, ειδικά με το scout κατά τη γνώμη μου το spotting damage είναι το πλέον σημαντικό κάτι που όμως δεν καταγράφεται στα στατιστικά.
Πλέον έχω σταματήσει να παίζω με scouts (τόσο πολύ) γιατί το παιχνίδι έχει αλλάξει πάρα πολύ και δεν είναι τόσο φιλικό προς τα scouts.
Μάλλον όμως είμαι η εξαίρεση στον κανόνα.
Εισαι μαλλον η εξαιρεση,δεν παιζουν πολλοι με scouts Smile.Αλλα και παλι,αν θελω να δω για παραδειγμα αν ειναι καποιος καλος στα tier9 θα δω τι dmg εχει με το lorraine,t54,e75 κτλ.Καλη παρατηρηση ομως Smile

Marita89

Αριθμός μηνυμάτων : 230

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Στατιστικά παικτών... με πόση ακρίβεια μας περιγράφουν? - Σελίδα 12 Empty Απ: Στατιστικά παικτών... με πόση ακρίβεια μας περιγράφουν?

Δημοσίευση από dolofonos Τρι Φεβ 04, 2014 6:24 pm

Βρήκα αυτά τα πολύ ωραία στατιστικά που μου λένε που έχω κάνει τις μάχες. Είμαι από το πρώτο campaign χωρίς CW TC(8 μήνες?).
Στατιστικά παικτών... με πόση ακρίβεια μας περιγράφουν? - Σελίδα 12 Hp7m
dolofonos
dolofonos

Αριθμός μηνυμάτων : 428
Ηλικία : 44

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Στατιστικά παικτών... με πόση ακρίβεια μας περιγράφουν? - Σελίδα 12 Empty Απ: Στατιστικά παικτών... με πόση ακρίβεια μας περιγράφουν?

Δημοσίευση από taramas Τρι Φεβ 04, 2014 10:47 pm

dolofonos έγραψε:Βρήκα αυτά τα πολύ ωραία στατιστικά που μου λένε που έχω κάνει τις μάχες. Είμαι από το πρώτο campaign χωρίς CW TC(8 μήνες?).
Στατιστικά παικτών... με πόση ακρίβεια μας περιγράφουν? - Σελίδα 12 Hp7m

Δωσε link αμέσως, να δω πόσα cw εχω κάνει, εχασα το νούμερο πριν μήνες

taramas

Αριθμός μηνυμάτων : 747
Ηλικία : 61

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Στατιστικά παικτών... με πόση ακρίβεια μας περιγράφουν? - Σελίδα 12 Empty Απ: Στατιστικά παικτών... με πόση ακρίβεια μας περιγράφουν?

Δημοσίευση από gregorakis Τετ Φεβ 05, 2014 1:55 am

...για να τα πάρουμε τα πράγματα από την αρχή ... τα στατιστικά δηλώνουν την ικανότητα ενός παίκτη σε random battles με σχεδόν απόλυτη ακρίβεια ... ταυτόχρονα μας δίνουν αρκετές πληροφορίες για τον τρόπο παιχνιδιού του και τη συμπεριφορά του στη μάχη ... βέβαια χρειάζεται προσοχή και γνώση στην ανάγνωσή τους ... για να αποδείξω όλα αυτά θα μπορούσαμε κάποια στιγμή να κάνουμε μερικά "πειράματα" !!! ...

... ας προσπαθήσουμε να απαντήσουμε στο θεμελιώδες ερώτημα: τι κοιτάμε πρώτα στα στατιστικά ενός παίκτη??? ... απάντηση σωστή δεν υπάρχει, πρέπει πάντα να βλέπουμε το σύνολο ... στην επόμενη ερώτηση: αν πρέπει να βασιστούμε σε ένα μόνο στοιχείο ποιο είναι αυτό??? ... η απάντηση είναι εύκολη, στο W/R του ... η ικανότητα ενός παίκτη να νικά είναι η βασικότερη όλων!!! ... αυτός είναι ο στόχος του παιχνιδιού, να νικήσεις στη μάχη ... το πως θα το πετύχεις δε μας απασχολεί, μπορεί να κάνεις πολύ dmg, μπορεί να κάνεις πολλά kills, μπορεί να κάνεις πολύ spot, μπορεί να αντέξεις πολύ "ξύλο", μπορεί να κάνεις cap κτλ ... ό,τι κι αν κάνεις ΔΕΝ έχει σημασία αρκεί η ομάδα σου να νικήσει ... για να το πω ακόμα πιο χοντρά κάποιος μπορεί να νικά επειδή είναι hacker ή επειδή είναι κωλόφαρδος πάλι προσωπικά ΔΕΝ με απασχολεί καθώς αν είναι στην ομάδα μου αυξάνει τις πιθανότητές μου για νίκη ...

... να δούμε τώρα τις διάφορες φόρμουλες αποτελεσματικότητας ... είχαμε παλιά το efficiency, περάσαμε σε wn6-wn7 και φτάσαμε πλέον στο wn8 ... όλα αυτά είναι διάφοροι μαθηματικοί τύποι που έχουν στόχο να κωδικοποιήσουν την ικανότητα των παικτών, να μπορείς δηλαδή με μια ματιά να βγάζεις ένα πρώτο συμπέρασμα για κάποιον ... αυτό και μέχρις εκεί ... για να έχεις την πλήρη εικόνα πρέπει να εξετάσεις το σύνολο καθώς κάθε φόρμουλα έχει σοβαρότατα προβλήματα και ατέλειες ... χαρακτηριστικότερο ίσως όλων η έλλειψη του dmg upon spotting ... έτσι πάντα τα light tanks θα είναι "ριγμένα" και τα στατιστικά του kostis_larsonn μη αντιπροσωπευτικά ... επίσης οι φόρμουλες θα ήταν άχρηστες αν η αγαπημένη μας WG έκανε κάτι πάρα πολύ απλό, να διαχώριζε το W/R των random από τα TC, CW, Team κτλ και να κρατούσε ως στατιστικό το "καθαρό" xp ανά μάχη, χωρίς δηλαδή prem acc. bonus κτλ ... το WoT είναι ένα παιχνίδι που έχει στόχο τις νίκες και το grinding, αν λοιπόν έχεις τα παραπάνω στατιστικά στοιχεία για έναν παίκτη είναι υπέρ αρκετά για μια πρώτη εικόνα ...


.... έχω γράψει πολλά και ίσως κουράζω και κουράζομαι .... θα συνεχίσω αργότερα με ανάλυση των "μύθων" γύρω από τα στατιστικά ...
gregorakis
gregorakis

Αριθμός μηνυμάτων : 841

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Στατιστικά παικτών... με πόση ακρίβεια μας περιγράφουν? - Σελίδα 12 Empty Απ: Στατιστικά παικτών... με πόση ακρίβεια μας περιγράφουν?

Δημοσίευση από taramas Τετ Φεβ 05, 2014 6:09 am

Ενα τεράστιο λάθος, το πρώτο που πρέπει να κοιτάξεις είναι αυτό ακριβως που "δεν σε ενδιαφέρει" δηλαδή το "πως έγιναν αυτά τα στατιστικά", ολα αυτά που ειπώθηκαν ισχύουν και θα τα προσυπέγραφα που λένε αν για αρχή έγραφε "αφορούν ολους όσους ειδαν τις μάχες που έκαναν σαν μια σοβαρή προσπάθεια και έδωσαν την προσοχή τους" εκεί μάλιστα θα μπορούσαμε να κρίνουμε την προσπάθεια που έκανε ο καθένας, γιαυτό και υπάρχουν πολλοί που ξεκινησαν δεύτερο λογαριασμό με άλλο πνεύμα και οι διαφορά που πέτυχαν είναι συνήθως τεράστια.
Αν δηλαδή ξεκινήσω τώρα ενα λογαριασμό και με το καλημέρα εστιάσω στα άρματα που μπορούν να μου δώσουν καλύτερες μάχες (π.χ. KV1S-HELCAT), αν συνεχίσω στα tier 7-8-9-10 παίζοντας τα μόνο αν είναι πλήρη και όχι stock, με πληρώματα 3 skills και πάνω, απαραίτητα camo και στήσιμο στα σωστά περάσματα, gold ammo και αυστηρά καθαρές βολές γνωρίζοντας ολα σχεδον τα άρματα απο χρόνους απο σημεία και άλλα πολλά που μπορώ να αναφέρω, τότε πές μας τι στατιστικά νομίζεις οτι θα έχω? να σου δείξω τα στατιστικά απο τους δύο λογαριασμούς να μου πείς τελικά τι παίχτης είμαι?

taramas

Αριθμός μηνυμάτων : 747
Ηλικία : 61

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Στατιστικά παικτών... με πόση ακρίβεια μας περιγράφουν? - Σελίδα 12 Empty Απ: Στατιστικά παικτών... με πόση ακρίβεια μας περιγράφουν?

Δημοσίευση από Marita89 Τετ Φεβ 05, 2014 6:41 am

taramas έγραψε:Ενα τεράστιο λάθος, το πρώτο που πρέπει να κοιτάξεις είναι αυτό ακριβως που "δεν σε ενδιαφέρει" δηλαδή το "πως έγιναν αυτά τα στατιστικά", ολα αυτά που ειπώθηκαν ισχύουν και θα τα προσυπέγραφα που λένε αν για αρχή έγραφε "αφορούν ολους όσους ειδαν τις μάχες που έκαναν σαν μια σοβαρή προσπάθεια και έδωσαν την προσοχή τους" εκεί μάλιστα θα μπορούσαμε να κρίνουμε την προσπάθεια που έκανε ο καθένας, γιαυτό και υπάρχουν πολλοί που ξεκινησαν δεύτερο λογαριασμό με άλλο πνεύμα και οι διαφορά που πέτυχαν είναι συνήθως τεράστια.
Αν δηλαδή ξεκινήσω τώρα ενα λογαριασμό και με το καλημέρα εστιάσω στα άρματα που μπορούν να μου δώσουν καλύτερες μάχες (π.χ. KV1S-HELCAT), αν συνεχίσω στα tier 7-8-9-10 παίζοντας τα μόνο αν είναι πλήρη και όχι stock, με πληρώματα 3 skills και πάνω, απαραίτητα camo και στήσιμο στα σωστά περάσματα, gold ammo και αυστηρά καθαρές βολές γνωρίζοντας ολα σχεδον τα άρματα απο χρόνους απο σημεία και άλλα πολλά που μπορώ να αναφέρω, τότε πές μας τι στατιστικά νομίζεις οτι θα έχω? να σου δείξω τα στατιστικά απο τους δύο λογαριασμούς να μου πείς τελικά τι παίχτης είμαι?
Εσυ δεν πηγαινεις στα σωστα περασματα και δν κανεις καλες βολες?Με μπερδευεις :/ Συμφωνω οτι αν παιζεις με gold και με elite tanks θα εχεις ακομα καλυτερα στατιστικα αλλα εχουν πολυ μικρη διαφορα,οταν καποιος ειναι καλος παιχτης τα καταφερνει και χωρις gold και με stock tanks.Προτεινω να δεις ενα livestream του Embryonic Journey,παιζει χωρις prem ammo και χωρις free xp και ειναι superunicum.Για μενα το av dmg σε καθε tier ειναι καλος δεικτης για το skill.Και θεωρω οτι για tier8 απο 1600 av.dmg και πανω δειχνει ενα καλο παιχτη,tier9 1800+ και tier10 2200+.

Marita89

Αριθμός μηνυμάτων : 230

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σελίδα 12 από 15 Επιστροφή  1 ... 7 ... 11, 12, 13, 14, 15  Επόμενο

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης